Przepompownia ścieków

Przepompownia ścieków - najważniejsze informacje zanim kupisz

Co to jest przepompownia ścieków i do czego służy?

Są miejsca, w których nie ma możliwości wykonania grawitacyjnej kanalizacji, ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu na działce lub różnego rodzaju występujące przeszkody budowlane.

Wówczas jedynym sposobem odprowadzenia ścieków jest przepompownia ścieków. Służy ona do automatycznego przetłaczania (przenoszenia) ścieków do wyżej oraz dalej położonego odbiornika, którym może być zbiornik, studnia itp. - w zależności od etapu obróbki ścieków.

Przepompownie w przydomowych oczyszczalniach ścieków służą do podnoszenia ścieków sanitarnych, wód zanieczyszczonych, pompowania wód opadowych, drenażowych czy roztopowych i odprowadzania ich do odbiornika.

Mogą z nich korzystać nie tylko mieszkańcy domków jednorodzinnych, ale także wspólnoty mieszkaniowe oraz właściciele obiektów sportowych. Przepompownie ścieków często stosuje się również w ośrodkach wypoczynkowych.

Przepompownie bardzo często są wykorzystywane w gospodarstwach rolnych, które położone są daleko od głównych sieci kanalizacyjnych.

Reasumując: tam, gdzie nie ma możliwości wykonania systemów grawitacyjnych, czy w miejscach gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych - przepompownie są idealnym rozwiązaniem.

Przydomowa przepompownia ścieków

Zdjęcie: Przydomowa przepompownia ścieków z oczyszczalnią drenażową

Przepompownia ścieków: rodzaje

Przepompownia ścieków surowych

To urządzenia przeznaczone do podniesienia ścieków wychodzących z budynku i ciśnieniowe przetransportowanie ich do zbiornika przydomowej oczyszczalni ścieków w celu ich obróbki mikrobiologicznej. Taka przepompownia stosowana jest zwykle wtedy, gdy kanalizacja wychodząca z budynku znajduje się głęboko poniżej poziomu gruntu na działce, aby uniknąć bardzo głębokich wykopów pod układ oczyszczania ścieków.

Przepompownia ścieków oczyszczonych

Przepompownia ścieków oczyszczonych to urządzenie wykorzystywane w systemach kanalizacji grawitacyjno ciśnieniowej, na przykład tam gdzie jest niekorzystne ukształtowanie terenu, tzn. uniemożliwiające wyłącznie grawitacyjne odprowadzenie oczyszczonego ścieku.

Zwykle jest to związane z niekorzystnym kierunkiem spadku terenu na działce (odwrotnym do przepływu w kanalizacji).

Gdy zbiornik oczyszczalni ścieków znajduje się daleko od ich docelowego miejsca zrzutu, to konieczne może być podniesienie ciągu kanalizacyjnego, aby uniknąć robienia głębokiego wykopu lub ciśnieniowe pozbycie się oczyszczonych ścieków. Służy do tego właśnie przepompownia ścieków.

Dzięki jej zastosowaniu można bardzo dużo zaoszczędzić na robociźnie, pracy koparki i operatora, a jednocześnie zostaje zachowany łatwiejszy dostęp do systemu rozsączającego, ponieważ nie jest one zakopane tak głęboko pod ziemią.

Przydomowa przepompownia ścieków - zasady doboru

Jaka pompa do przepompowni ścieków?

Moc pompy, w którą powinna być wyposażona przydomowa przepompownia ścieków zależy od kilku parametrów:

Wysokość podnoszenia ścieków - im większa wysokość podnoszenia ścieków, tym większa moc pompy będzie potrzebna. Od tej wysokości zależy również wysokość zbiornika.

Długość rurociągu tłocznego - większa długość rurociągu tłocznego wymusza większą moc pompy potrzebną do transportu ścieków.

Przepustowość - jeżeli chcemy uzyskać większą przepustowość pracy przepompowni ścieków, tzn. przepompować więcej ścieków w jednostce czasu, tym mocniejsza pompa będzie nam potrzebna.

Jaka jest różnica między pompą do wody i pompą do ścieków?

Pompy do ścieków powinny być wyposażone w rozdrabniacz, natomiast pompy do brudnej wody mogą się obejść bez niego.

Do czego jest rozdrabniacz w pompie?

Rozdrabniacz przed pompą służy do rozdrabniania ciał stałych przed ich zassaniem przez pompę. Dzięki rozdrabniaczowi cząstki stałe są rozdrabniane do rozmiarów umożliwiających ich dalsze przepompowanie rurociągiem tłocznym.

Pompa powinna być wykonana z materiału odpornego na korozję, np. ze stali nierdzewnej.

Wykorzystanie przepompowni ścieków

Przepompownia ścieków umożliwia skanalizowania terenu bez głębokich wykopów - to jedna z najważniejszych zalet jakie charakteryzują przepompownie. Oprócz tego można wykorzystać je także do:

  • wykonania kanalizy na terenie górzystym czy pagórkowatym,
  • stworzenia kanalizacji obiektów o niskiej zabudowie – czyli piwnic i tuneli,
  • skanalizowania obiektów, które są znacznie oddalone od głównych kolektorów kanalizacyjnych,
  • ułatwiania odprowadzania ścieków z terenu o nierównomiernym napływie.

Dlatego też, przepompownie ścieków doskonale sprawdzają się nie tylko na terenach wiejskich, ale również miejskich czy w przypadku zabudowy rozproszonej.

Przepompownie ścieków przemysłowych - przykładowe zbiorniki. Wysokość zbiornika może być dostosowana do inwydiwualnych potrzeb inwestora.

Zdjęcie: Przepompownie ścieków przemysłowych - przykładowe zbiorniki. Wysokość zbiornika może być dostosowana do inwydiwualnych potrzeb inwestora.

Optymalna wysokość zbiornika przepompowni ścieków

Wysokość zbiornika przepompowni wynika bezpośrednio z tego, na jaką wysokość mają być podnoszone ścieki. Powinna ona być na tyle duża, aby zapewnić wymaganą wysokość podnoszenia, a jednocześnie na tyle mała, aby nie trzeba było jej zbyt głęboko zakopywać i był zapewniony łatwy dostęp do urządzeń mechaniczno-elektrycznych. Umożliwi to łatwiejszy i bardziej bezpieczny serwis urządzenia w przyszłości.

Z czego się składa przydomowa przepompownia ścieków?

Budowa przydomowej przepompowni ścieków zależy od tego jaką wydajność preferuje właściciel przydomowej oczyszczalni ścieków. Zwykle mamy do czynienia z urządzeniami jednopompowymi lub dwupompowymi

Parametry przepompowni zależą od indywidualnych potrzeb i doboru odpowiednich podzespołów dostępnych na rynku. Jednak podstawowymi elementami, w jakie wyposażone są przepompownie, są:

  • zbiorniki betonowe lub polietylenowe,
  • pompa (może być więcej niż jedna),
  • armatura wraz z orurowaniem,
  • układ sterujący całym mechanizmem.

 

foto_add-185

Fot. HABA RL

Ile pomp powinna mieć przepompownia ścieków?

W zależności od zastosowania, można swoją oczyszczalnię zaopatrzyć w przepompownię jednopompową bądź dwupompową. Sprawdzają się one znakomicie podczas odprowadzania dużej ilości ścieków.

Pompy mogą być również wyposażone w mechanizmy do swobodnego przepływu ścieków, bądź w wirniki rozdrabniające. Często w przepompowniach są one montowane na stopach kotwiących ze specjalnymi prowadnicami rurowymi ze stali kwasoodpornej.

Poza standardowymi typami przepompowni ścieków, zamówić można je również pod konkretny projekt. Produkty te mogą być opcjonalnie wyposażone w systemy mieszania i napowietrzania średniopęcherzykowego, które likwidują nieprzyjemne zapachy, usuwają złogi oraz stwarzają lepsze warunki pracy pomp.

Również zbiorniki przepompowni mogą mieć różną średnicę w zależności od zastosowania urządzenia, jak również zmienną wysokość zbiornika.

Przepompownia ścieków dwupompowa - schemat

Zdjęcie: Przepompownia ścieków dwupompowa - schemat.

Jakie zalety ma przydomowa przepompownia ścieków?

Oprócz tego, że cały mechanizm sprawdza się nawet w trudnych warunkach, to można go również wyposażyć w elementy zautomatyzowane, aby jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z przepompowni ścieków. Również niskie koszty instalacji i eksploatacji sprawiają, że przepompownie to dobra inwestycja. 

Zbiorniki przepompowni są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie związków chemicznych. Można do nich dobierać różne warianty wyposażenia (m.in. pompy) w zależności od zapotrzebowania, a trwałość całego zbiornika powoduje, że ich naprawa czy serwis nie pochłania zbyt dużej części domowego budżetu.

 

Przydomowa przepompownia ścieków HABA ZP-2 STRONG

Zdjęcie: Przepompownia ZP-2 STRONG HABA

Jak już wcześniej pisaliśmy, przydomowa przepompownia ścieków może być wykorzystana przed oczyszczalnią przydomową lub za nią. Przydomowa przepompownia ścieków umieszczona na początku układu ma za zadanie podnosić i przesuwać ścieki surowe.

Natomiast przydomowa przepompownia ścieków znajdująca się za oczyszczalnią służy do pompowania ścieków oczyszczonych na docelowe miejsce ich zagospodarowania (np. poletko rozsączające, drenaż podziemny, studnia chłonna, oczko wodne itp.). Daje nam to znacznie większe możliwości zagospodarowania ścieków oczyszczonych na działce.

Obecnie niezwykle popularne staje się wykorzystanie ścieków oczyszczonych do nawadniania ogrodu w oparciu o technologię GREEN SHOWER, opracowaną przez firmę HABA.

Takie rozwiązanie nie tylko jest odporne na trudno przepuszczalny grunt, ale jednocześnie pozwala na wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako nawozu dla roślin ozdobnych poprzez odzyskanie wody i cennych pierwiastków: azotu, fosforu i potasu.

Odprowadzanie ścieków oczyszczonych ukryte w bluszczu - przydomowa przepompownia ścieków w użyciu.

Zdj. Odprowadzanie ścieków oczyszczonych ukryte w bluszczu - przydomowa przepompownia ścieków w użyciu.

Przepompownia ścieków: cena, koszt montażu i eksploatacji

Od czego zależy cena przepompowni?

Zbiornik

Ile kosztuje zbiornik przepompowni? Koszt zbiornika zależy od jego wielkości i materiału wykonania. Zwykle takie zbiorniki są wykonane z polietylenu HDPE. Cena zbiornika wykonanego z recyklingu jest nieco niższa od ceny zbiornika wykonanego z nowego (naturalnego) HDPE.

Ceny zbiorników małych przepompowni zaczynają się od około 500-600 zł (stan na rok 2022).

Pompa

Pompa jest istotnym składnikiem ceny przepompowni i sercem całego układu. Różnice w kosztach mogą tutaj być bardzo duże - nawet rzędu kilkuset procent. Zwykle jest to przedział od około 500 złotych do około 7000 złotych.

Najtańsze pompy do przepompowni kupimy już za około 500 zł. Są to pompy do brudnej wody wykonane z materiałów średniej lub niskiej jakości. Z kolei pompy z wyższej półki poza wysoką jakością wykonania i zastosowanych materiałów wyposażone są w rozdrabniacz (potocznie zwany "młynkiem") umożliwiający rozdrobnienie większych kawałków odpadów przed ich zassaniem przez pompę.

Pompa Pedrollo stosowana w przydomowych przepompowniach ścieków

Zdjęcie: Pompa Pedrollo stosowana w przydomowych przepompowniach ścieków.

Pozostałe elementy wyposażenia wraz z orurowaniem

Piony tłoczne - zwykle wykonywane ze stali kwasoodpornej lub wysokociśnieniowego PVC-U (małe przepompownie).

Zawory zwrotne i zasuwy odcinające - cena zależy od ich liczby oraz materiału (żeliwo sferoidalne lub wysokociśnieniowe PVC-U)

Zawór zwrotny do przepompowni ścieków

Zdjęcie: Przykładowy zawór zwrotny (Socla).

Prowadnice pomp

Właz zbiornika - może być żeliwny lub z tworzywa (np. HDPE), w zależności od usytuowania i przeznaczenia

Łańcuchy do pomp

Kominki wentylacyjne

Inne elementy opcjonalne, nieuwzględnione powyżej

Sterowanie również wpływa na cenę

Przepompownie zwykle wyposażone są w układy sterowania pompami (szafy sterujące) z możliwością alarmowania użytkownika o wysokim poziomie. Im większa liczba pomp, tym bardziej złożony układ sterujący, co z kolei odbija się na cenie.

Mając na myśli przydomowe przepompownie ścieków, powinniśmy brać pod uwagę głównie rozwiązania z jedną pompą, które w zupełności wystarczą dla potrzeb większości gospodarstw domowych.

 

Ile kosztuje przydomowa przepompownia ścieków? Jaki jest rozsądny przedział cenowy?

Ceny zaczynają się od około 2000 złotych (stan na czerwiec 2022 r.). Można w Internecie trafić na tańsze oferty, jednak zwykle dotyczą one bardzo prostych urządzeń, a niższa cena odbija się na gorszej jakości materiałach. Trudno wskazać górną granicę ceny, gdyż ma na nią wpływ wiele czynników, takich jak wielkość urządzenia, liczba pomp, liczba i rodzaj akcesoriów dodatkowych itp.

Dla niewielkich przepompowni przydomowych można jednak przyjąć, że górny pułap cenowy to 4000-5000 złotych.

Ile kosztuje montaż?

Cena montażu urządzenia w większości przypadków będzie zaczynać się od około 1500-2000 zł i będzie zależna od dokładnego zakresu robót na działce, długości wykopu dla rurociągu tłocznego, dostępności ekipy montażowej itd.

Montaż przepompowni ścieków

Zdjęcie: Montaż przepompowni ścieków

Eksploatacja przepompowni do głównie koszt energii elektrycznej (bez dostępu do prądu urządzenie nie będzie działać) oraz ewentualnego serwisu - jeżeli inwestor zdecyduje się na profesjonalną usługę wykonywaną przez specjalistę.

W ofercie HABA znajdziesz zarówno kompletne przydomowe przepompownie ścieków o różnej przepustowości, jak i dodatkowe akcesoria oraz podzespoły. Przepompownie HABA są wykonane w wytrzymałych zbiornikach z gęstego polietylenu HDPE w technologii formowania rotacyjnego, dzięki któremu powstaje monolityczny, szczelny odlew.

Masz pytania? Potrzebujesz doradztwa technicznego lub projektu? Zadzwoń do doradcy HABA: 519 050 549 lub 517 788 940.

Możesz też wejść tutaj https://haba.pl/kontakt i wysłać formularz z zapytaniem.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Zbieranie deszczówki to powszechna praktyka w wielu gospodarstwach domowych. Nie tylko pomaga skutecznie odprowadzać wodę z powierzchni, ale także umożliwia oszczędności w domowym budżecie. Dowiedz się, w jaki sposób można wykorzystać zmagazynowaną wodę? Wszechstronna deszczówka Deszczówka może... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
Od wielu lat przemysł jest utożsamiany z działalnością, która nie sprzyja otaczającemu nas światu. Obwiniany jest za wycieki chemikaliów do pobliskich akwenów, zanieczyszczenia powietrza oraz skażenia gleby. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ na przestrzeni lat zdarzały się katastrofy ekologiczne,... więcej