Jak wykorzystać deszczówkę?

Woda to jeden z najcenniejszych darów otaczającego nas świata. Jest niemalże wszędzie – w rzekach, morzach, oceanach, roślinach, kubku porannej herbaty i w ludzkim ciele. Gdyby nie woda, nie byłoby na świecie życia. Zniknęłaby zieleń, owoce, warzywa, wyschłyby zbiorniki wodne, a zwierzęta i ludzie umarliby z pragnienia.

Tych kilka argumentów, które wymieniliśmy wyżej, stanowi dostateczną odpowiedź na pytanie, dlaczego woda jest dziś tak droga. Ludzie cenią ją za ogrom właściwości i możliwości, jakie daje. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z dobrodziejstwa, jakim jest woda, którą mamy każdego dnia pod ręką. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na odtwarzanie rytuału picia porannej kawy, dzielenie prania na czarne, białe i kolorowe oraz długie, wieczorne kąpiele, które stają się jednym z weekendowych nawyków. Tysiące ludzi na świecie niestety nie mają takiej możliwości.

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, do wielu codziennych czynności można wykorzystać wodę, która “płynie” do nas prosto z nieba – dosłownie! Deszczówka, bo o niej mowa, ma wiele zastosowań. Jak wykorzystać deszczówkę?

a

Dlaczego warto odzyskiwać deszczówkę?

Po pierwsze, warto zbierać wodę deszczową, ponieważ działanie to pomaga nie tylko rozwiązać problem odprowadzenia wody z powierzchni, ale pozwala także oszczędzić wodę w gospodarstwie domowym. Wodą deszczową można bowiem zastąpić wodę czystą w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień.

Magazynowanie deszczówki to bardzo dobry sposób na ograniczenie zużycia wody wodociągowej. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zachować pieniądze w portfelu, ale jest także bardziej korzystne dla środowiska naturalnego.

Jak zbierać deszczówkę?

Chcesz wykorzystać wodę deszczową do podlewania ogródka lub przy pracach porządkowych? Nic trudnego – wystarczy, że będziesz ją gromadzić w zbiorniku naziemnym umieszczonym pod rynną. To zdecydowanie najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Pamiętaj jedynie, że pojemnik nie może być przezroczysty – tylko w ten sposób ochronisz zgromadzoną wodę przed nagrzewaniem, światłem i rozwojem glonów. Polacy najchętniej wybierają pojemniki z PCW lub z impregnowanego drewna.

Jeżeli masz w planach magazynowanie większych ilości deszczówki, warto zainwestować w montaż zbiornika podziemnego w pobliżu domu. To dobry pomysł również wtedy, gdy w miejscu, w którym mieszkasz, nie ma zbyt wiele miejsca na ustawienie pojemnika naziemnego. Jedynym warunkiem dla montażu takiego zbiornika jest niski poziom wód gruntowych. Nie bez znaczenia jest także warstwa gruntu znajdująca się nad zbiornikiem – nie może być ona większa niż 50cm. Warto też dowiedzieć się, co na temat odprowadzenia wody deszczowej mówią aktualne przepisy, ponieważ ten obszar od pewnego czasu również jest wciągany pod regulacje prawne.

 

a

aZestaw HABA RAIN 5500l

 

Deszczówka – aspekty użytkowe

Woda deszczowa, choć niezwykle użyteczna, w sposób znaczący różni się pod względem parametrów i właściwości od wody wodociągowej. Jakość tych wód jest różna, dlatego deszczówki nie możemy używać dowolnie. Do czego zatem możemy jej używać?

Woda deszczowa idealnie nadaje się do takich celów jak spłukiwanie wody w toalecie, pranie, prace porządkowe w budynku i ogrodzie, podlewanie zieleni czy mycie samochodów.

Woda deszczowa jest uboga w wapń, dlatego jest szybciej i chętniej przyswajana przez rośliny. Do spłukiwania wody w toalecie nie jest potrzebna woda o jakości wodociągowej. Jeśli chodzi o pranie, woda deszczowa nie wpływa destrukcyjnie na elementy pralek, jak to bywa w przypadku wody wodociągowej. Poza tym, w miękkiej, deszczowej wodzie zdecydowanie lepiej rozpuszczają się środki piorące, dzięki czemu zużywamy ich mniej.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej