Ekologiczne aspekty używania oczyszczalni

W ostatnich latach bardzo mocno zauważalny stał się trend eko – modne są eko produkty, eko kosmetyki, eko żywność, a nawet eko ubrania i eko samochody. Nie inaczej jest na rynku w dziedzinie oczyszczania – do sprzedaży każdego dnia trafiają eko produkty do czyszczenia tapicerek, zmywania talerzy, prania ubrań czy szorowania fug. I chociaż mamy świadomość, że często większość z tych produktów ma niewiele wspólnego z ekologią, czujemy się lepiej wybierając produkt, który reklamuje się jako bardziej przyjazny naturze niż pozostałe.

Są jednak i takie, które w rzeczywisty sposób odzwierciedlają ideę myślenia o Ziemi w sposób przyszłościowy, jak np. ekologiczne torby na zakupy (te wielokrotnego użytku) czy ekologiczne oczyszczalnie ścieków.

OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW HABA RL

Zalety

Przydomowe, ekologiczne oczyszczalnie ścieków to trend, o którym wiadomo, że jest, ale wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z czym tak naprawdę ma do czynienia. Brakuje w szeptance wielu informacji, a samo zjawisko jest stosunkowo nowe w Polsce.

Czym tak naprawdę jest i dlaczego warto wybrać szambo ekologiczne zamiast tradycyjnego?

Szambo eko to jeden ze sposobów na radzenie sobie z odprowadzaniem nieczystości w miejscach, gdzie zbudowanie sieci kanalizacyjnej jest niewskazane, np. ze względu na zbyt rozproszoną zabudowę, lub jeśli podłączenie do sieci kanalizacyjnej w danej chwili jest niemożliwe (z różnych względów). Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest wyjściem idealnym dla każdego gospodarstwa domowego, warto więc zapoznać się z jego specyfiką przed podjęciem decyzji o montażu.

 

 

Od czego powinniśmy zacząć, zastanawiając się nad kupnem i instalacją takiego szamba?Przede wszystkim, na początek należy skontaktować się ze specjalistą, który sprawnie oceni powierzchnię działki, rodzaj podłoża oraz stosunki wodne, które na niej zachodzą.

Jakie są największe plusy i pozytywne aspekty posiadania eko oczyszczalni ścieków?

1. Ochrona środowiska

Jedną z największych zalet, jak sama nazwa wskazuje, jest ekologia, a więc dołączenie do coraz większej grupy osób, które przejmują się losem naszej planety w przyszłości i chcą w jakiś sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Takie rozwiązania są szczególnie istotne dla tych ludzi,  którym bliskie jest eko podejście do życia i dbanie o zdrowie nie tylko swoje, ale również i bliskich. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą najpierw badania, w celu zdobycia niezbędnych atestów, które dają pewność całkowitej szczelności oczyszczalni ekologicznych. Dzięki temu, do wód gruntowych i gleby nie przedostają się substancje szkodliwe.

2. Funkcjonalność

Ścieki odprowadzane przez oczyszczalnie ekologiczne wspomagają usuwanie  zanieczyszczeń. W jaki sposób? Poprzez działanie bakterii, które powoduje, że uzdatniona woda odznacza się drugą klasą czystości. Pozwala na wpuszczenie jej do gruntu bądź cieku wodnego. W porównaniu do korzystania z tradycyjnego szamba, ten sposób oczyszczania jest zdecydowanie bardziej praktyczny i przysparza mniej problemów.

3. Łatwość montażu oraz wytrzymała i szczelna konstrukcja

Montaż przydomowej eko oczyszczalni naprawdę nie jest skomplikowaną sprawą, a szczelna konstrukcja zapewnia solidną ochronę i sprawia, że żadne zanieczyszczenia nie są w stanie przedostać się do gleby.

4. Prosta obsługa

Użytkowanie tego typu szamba jest proste, nie angażuje wiele czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. W codziennym użytkowaniu oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa. Ponad to, oczyszczalnia podczas pracy nie emituje dźwięków i przykrych zapachów.

 

 

Koszty na minus?

Warto mieć na uwadze oszczędność, jaką zapewnia nam oczyszczalnia ekologiczna. Przede wszystkim, jej eksploatacja nie jest związana z tak wysokimi opłatami jak szambo, a początkowa inwestycja i wkład pieniężny zwracają się w stosunkowo szybkim czasie. Inne koszty? Preparaty zawierające bakterie i enzymy, ewentualnie prąd (w przypadku oczyszczalni opartej o bakterie tlenowe lub konieczności instalacji przepompowni).

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Czy spotkaliście się już z terminem szara energia? Nie? Nie dziwi nas to, ponieważ jest to obecnie mało popularne zagadnienie, pomimo że jest bezpośrednio związane z szeroko rozumianą ekologią, która przecież w ostatnich latach jest na topie. Dziś budujemy ekologiczne domy, jeździmy ekologicznymi... więcej
Przepompownia ścieków - najważniejsze informacje zanim kupisz Co to jest przepompownia ścieków i do czego służy? Są miejsca, w których nie ma możliwości wykonania grawitacyjnej kanalizacji, ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu na działce lub różnego rodzaju występujące przeszkody... więcej
Od 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kontynuuje program dopłat do nowych budynków energooszczędnych i pasywnych. Dzięki temu rozwiązaniu, w znaczny sposób obniżane jest zużycie energii, na co zwraca uwagę przede wszystkim Unia Europejska. Program dopłat dotyczy osób... więcej