Ekologiczne aspekty używania oczyszczalni

W ostatnich latach bardzo mocno zauważalny stał się trend eko – modne są eko produkty, eko kosmetyki, eko żywność, a nawet eko ubrania i eko samochody. Nie inaczej jest na rynku w dziedzinie oczyszczania – do sprzedaży każdego dnia trafiają eko produkty do czyszczenia tapicerek, zmywania talerzy, prania ubrań czy szorowania fug. I chociaż mamy świadomość, że często większość z tych produktów ma niewiele wspólnego z ekologią, czujemy się lepiej wybierając produkt, który reklamuje się jako bardziej przyjazny naturze niż pozostałe.

Są jednak i takie, które w rzeczywisty sposób odzwierciedlają ideę myślenia o Ziemi w sposób przyszłościowy, jak np. ekologiczne torby na zakupy (te wielokrotnego użytku) czy ekologiczne oczyszczalnie ścieków.

OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW HABA RL

Zalety

Przydomowe, ekologiczne oczyszczalnie ścieków to trend, o którym wiadomo, że jest, ale wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z czym tak naprawdę ma do czynienia. Brakuje w szeptance wielu informacji, a samo zjawisko jest stosunkowo nowe w Polsce.

Czym tak naprawdę jest i dlaczego warto wybrać szambo ekologiczne zamiast tradycyjnego?

Szambo eko to jeden ze sposobów na radzenie sobie z odprowadzaniem nieczystości w miejscach, gdzie zbudowanie sieci kanalizacyjnej jest niewskazane, np. ze względu na zbyt rozproszoną zabudowę, lub jeśli podłączenie do sieci kanalizacyjnej w danej chwili jest niemożliwe (z różnych względów). Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest wyjściem idealnym dla każdego gospodarstwa domowego, warto więc zapoznać się z jego specyfiką przed podjęciem decyzji o montażu.

 

 

Od czego powinniśmy zacząć, zastanawiając się nad kupnem i instalacją takiego szamba?Przede wszystkim, na początek należy skontaktować się ze specjalistą, który sprawnie oceni powierzchnię działki, rodzaj podłoża oraz stosunki wodne, które na niej zachodzą.

Jakie są największe plusy i pozytywne aspekty posiadania eko oczyszczalni ścieków?

1. Ochrona środowiska

Jedną z największych zalet, jak sama nazwa wskazuje, jest ekologia, a więc dołączenie do coraz większej grupy osób, które przejmują się losem naszej planety w przyszłości i chcą w jakiś sposób przyczynić się do ochrony środowiska. Takie rozwiązania są szczególnie istotne dla tych ludzi,  którym bliskie jest eko podejście do życia i dbanie o zdrowie nie tylko swoje, ale również i bliskich. Ekologiczne oczyszczalnie ścieków nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą najpierw badania, w celu zdobycia niezbędnych atestów, które dają pewność całkowitej szczelności oczyszczalni ekologicznych. Dzięki temu, do wód gruntowych i gleby nie przedostają się substancje szkodliwe.

2. Funkcjonalność

Ścieki odprowadzane przez oczyszczalnie ekologiczne wspomagają usuwanie  zanieczyszczeń. W jaki sposób? Poprzez działanie bakterii, które powoduje, że uzdatniona woda odznacza się drugą klasą czystości. Pozwala na wpuszczenie jej do gruntu bądź cieku wodnego. W porównaniu do korzystania z tradycyjnego szamba, ten sposób oczyszczania jest zdecydowanie bardziej praktyczny i przysparza mniej problemów.

3. Łatwość montażu oraz wytrzymała i szczelna konstrukcja

Montaż przydomowej eko oczyszczalni naprawdę nie jest skomplikowaną sprawą, a szczelna konstrukcja zapewnia solidną ochronę i sprawia, że żadne zanieczyszczenia nie są w stanie przedostać się do gleby.

4. Prosta obsługa

Użytkowanie tego typu szamba jest proste, nie angażuje wiele czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. W codziennym użytkowaniu oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa. Ponad to, oczyszczalnia podczas pracy nie emituje dźwięków i przykrych zapachów.

 

 

Koszty na minus?

Warto mieć na uwadze oszczędność, jaką zapewnia nam oczyszczalnia ekologiczna. Przede wszystkim, jej eksploatacja nie jest związana z tak wysokimi opłatami jak szambo, a początkowa inwestycja i wkład pieniężny zwracają się w stosunkowo szybkim czasie. Inne koszty? Preparaty zawierające bakterie i enzymy, ewentualnie prąd (w przypadku oczyszczalni opartej o bakterie tlenowe lub konieczności instalacji przepompowni).

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sekwencyjny Biologiczny Reaktor (SBR) bierze swoją nazwę od metody oczyszczania ścieków. Dzięki etapowemu, cyklicznie powtarzającemu się 24-godzinnemu procesowi, oczyszczalnie SBR poszczycić się mogą znacznie większą skutecznością oczyszczania ścieków niż oczyszczalnie tradycyjne drenażowe.   a... więcej
Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
Zgodnie z przepisami, we wszystkich zakładach, w którym znajdują się ścieki wytwarzające tłuszcz, powinny znajdować się separatory tłuszczu. Ich głównym zadaniem jest zatrzymanie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz cząstek stałych, które mogłyby zatykać przewody rurowe powodując... więcej
Wiele osób nieustannie narzeka na zwiększające się koszty utrzymania domu lub mieszkania. Sprzyjają temu wysokie ceny mediów, takich jak prąd czy gaz, w stosunku do relatywnie niskich zarobków. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na bierną postawę. Istnieje kilkanaście sprawdzonych metod,... więcej