Ekologiczne miasta

Hasło ekologia wielu osobom kojarzy się z nieskazitelnie czystą zielenią przyrody. Z miejscem, które jest pozbawione negatywnego wpływu cywilizacji oraz technologii. Zamykając oczy i myśląc o życiu w takim miejscu, często pojawia się obraz drewnianego domu, położonego w malowniczej scenerii z dala od zgiełku i problemów. Jednak, czy myśląc o życiu w ekologicznym miejscu, potrafilibyście wyobrazić sobie życie w mieście?

Z pewnością wielu z Was stwierdzi, że to absolutnie niemożliwe – przecież duże siedliska ludzi są miejscami przesyconymi spalinami, smogiem oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami, które degradują najbliższe otoczenie. Jest w tym wiele prawdy, jednak musimy Was zaskoczyć. Świat zmierza w zupełnie nowym kierunku – kierunku społecznej odpowiedzialności połączonej z ekologicznym trendem, który objawia się w wielu dziedzinach życia, również w budownictwie i branży architektonicznej. Na mapie świata pojawiają się już pierwsze ekologiczne miasta, którą mają szansę stać się nową definicją życia na ziemi.

źródło:  http://www.elektro.info.pl

Eko trend

Z definicji ekologicznego miasto jest siedliskiem ludzi, które dzięki nowoczesnym technologiom oraz zastosowaniu licznych rozwiązań architektonicznych i konstruktorskich uzyskuje zerowy poziom zużycia energii. To miasto, które może wyprodukować samodzielnie więcej energii od rzeczywistego zapotrzebowania jej mieszkańców.

W celu uzyskania takiego poziomu niezbędna jest odpowiednia ilość specjalnie zaprojektowanych budynków, które mogą dostarczać czystą energię całym dzielnicom. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest Wuhan Energy Flower. To 140 metrowy budynek w kształcie kwiatu, który dzięki specjalnym panelom słonecznym pochłania światło niczym prawdziwy kwiat. Szczyt budynku tworzy ogromna misa zbierająca wodę deszczową, która jest używana jako źródło wody w budynku. Z niej natomiast wydostaje się „słupek kwiatu” zbudowany z pionowych turbin wiatrowych, które stanowią źródło ekologicznej energii elektrycznej. To bez wątpienia najbardziej ekologiczny budynek na świecie.

A w przyszłości…

Jednak budynek to nie całe miasto. Na takie miano zasługuje obecnie miasteczko Stenlose South położone w Danii. Na powierzchni 76 hektarów znajduje się 750 ekologicznych budynków o niskim zużyciu energii.

W miasteczku znajdują się zarówno domy jedno, jak i wielorodzinne, budynki socjalne oraz lokale usługowe. Na przestrzeni roku budynki wytwarzają ponad 3 miliony kWh odnawialnej energii oraz oszczędzają ponad 22,000 m3 wody. Miasteczko Stenlose South stało się wzorem dla wielu projektów miast a jednymi z nich są Caofeidian i Masdar City. To powstające odpowiednio w Chinach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich w pełni funkcjonalne miasta, których wszystkie potrzeby energetyczne będą zaspokajane z odnawialnych źródeł energii. Będą to znacznie większe ośrodki miejskie niż miasteczko Stenlose South. Co wyróżnia te projekty? Przede wszystkim w pełni skoordynowane rozwiązania w zakresie infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego, dostaw energii, wody oraz gospodarki odpadami i transportu. To wizja przyszłości, która na naszych oczach staje się rzeczywistością.

Choć obecnie wizja dużej ilości w pełni ekologicznych miast jest jeszcze odległa, to w najbliższym czasie można spodziewać się znaczącego przełomu w tej dziedzinie. Istnieje spora szansa, że życie w wielkim mieście nie będzie oznaczać przebywania w skrajnie niekorzystnych warunkach, które mają wpływ nie tylko na przyrodę, ale również nasze zdrowie. To piękna wizja, której Wam i sobie życzymy.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Wielu osobom dom kojarzy się z budynkiem, który wykonany jest z betonu, cegieł oraz wielu innych materiałów murarskich. Jednak w ostatnich latach można w naszym kraju zauważyć wzrost zainteresowania konstrukcjami z drewna. To trend, który przybył do naszego kraju zza oceanu, ponieważ to właśnie w... więcej
Kiedy myślimy o gromadzeniu wody, najczęściej przychodzi nam na myśl korzystanie z kranu. Jednak istnieje ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie wody deszczowej do celów domowych - beczka na deszczówkę. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć instalację beczki... więcej
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym... więcej