Separatory węglowodorów bez by-passa

Jeżeli systematycznie czytacie naszego bloga, powinniście wiedzieć, że separatory to specjalistyczne urządzenia, które mają na celu oddzielać od substancji bazowej zanieczyszczenia oraz odpady o złożonej strukturze chemicznej.

 

W dzisiejszym artykule skupimy się na charakterystycznej odmianie separatorów, które są przeznaczone do oddzielania węglowodorów oraz substancji dekantacyjnych.

 

Węglowodory – związki niebezpieczne dla środowiska

Węglowodory to bardzo charakterystyczna grupa związków organicznych, które jak sama nazwa wskazuję, zbudowane są wyłącznie z atomów węgla oraz wodoru. Można je podzielić na kilka podstawowych grup, które różnią się od siebie budową szkieletu węglowego, mają one jednak jedną wspólną cechę.

To związki łatwopalne, które charakteryzują się dużą wartością energetyczną, dlatego są one głównym składnikiem paliw. A przecież każdy z nas wie, że produkty ropopochodne stanowią realne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Ich obecność w glebie oraz wodach gruntowych stanowi bezpośrednie zagrożenie dla wielu żywych organizmów, dlatego tak ważne jest stosowanie separatorów węglowodorów w miejscach, w których istnieje ryzyko przedostania się związków węglowodorowych do otoczenia lub są one efektem ubocznym realizowanych procesów i muszą w odpowiedni sposób zutylizowane.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami separatory powinny być stosowane na stacjach benzynowych, myjniach i warsztatach samochodowych, parkingach, złomowiskach, lotniskach oraz zakładach przemysłowych.

 

Budowa i działanie separatora bez by-passa

Separatory węglowodorów bez by-passa to urządzenia, których działanie opiera się na podstawowych prawach fizyki takich jak sedymentacja, flotacja oraz zjawisko koalescencji.

W pierwszej kolejności zawiesina mineralna ulega osadzeniu, a następnie jest zatrzymywana i oddzielana od pozostałych ścieków w części separacyjnej. Większe odseparowane cząsteczki substancji ropopochodnych są unoszone na powierzchni cieczy, natomiast pozostałe zanieczyszczenia odprowadzane są do sieci kanalizacyjnej.

 

Separatory węglowodorów składają się z kilku następujących podzespołów:

  • Odmulacz – to element, który zatrzymuje wszelkie ciała stałe występujące w ściekach, które następnie są doprowadzane do separatora,
  • Wkładka koalescencyjna – na jej powierzchni zbierają się cząstki węglowodorów, które nie mają wystarczającej masy, aby móc samodzielnie flotować w kierunku warstwy powierzchniowej,
  • Automatyczne zamknięcie – ten system zapobiega wydostawaniu się węglowodorów do kanalizacji w wypadku braku obsługi lub przelewu przypadkowego.

 Dostępne na rynku separatory węglowodorów to nowoczesne urządzenia, które skutecznie zabezpieczają przed niebezpiecznym działaniem związków ropopochodnych, należy jednak pamiętać o ich właściwej eksploatacji.

To urządzenia, które muszą być obsługiwane zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy właściciel takiej instalacji jest zobowiązany do bieżącej konserwacji posiadanego urządzenia.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, pozwalające na niezależne oczyszczanie ścieków z budynków mieszkalnych czy usługowych. Niemniej jednak, aby działały one efektywnie i bezawaryjnie... więcej
Trend na ekologię nie mija. Dziś każdy z nas powinien być ekologiczny, ponieważ ma to istotny wpływ nie tylko na poziom naszego obecnego życia, ale również na przyszłość kolejnych pokoleń. Realizując proekologiczne działania, dajemy szansę naszym dzieciom oraz wnukom na świat wolny od ogromnej... więcej
Wiele osób, które decyduje się na budowę domu zastanawia się nad instalacją szamba i oczyszczalni. Jakie są jednak różnice pomiędzy nimi i jak dobrać odpowiednie rozwiązanie do naszych potrzeb? Wszędzie tam gdzie nie możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej należy wybrać jedną z dwóch... więcej