Rola mikroorganizmów w procesie oczyszczania ścieków

Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To nowoczesne systemy, które bazują na niezwykle pierwotnym sposobie funkcjonowania. W swoim działaniu wykorzystują potencjał mikroorganizmów, które przyczyniają się do rozkładu zanieczyszczeń. Mikroorganizmy odgrywają niezwykle istotną rolę w całym procesie oczyszczania ścieków, dlatego dzisiejszy artykuł będzie poświęcony właśnie im.

 

Udział mikroorganizmów w procesach tlenowych i beztlenowych

Większość dostępnych na rynku systemów oczyszczania ścieków wykorzystuje w swoim działaniu etap biologiczny, który składa się z tlenowych i beztlenowych procesów oczyszczania. Każdy z tych procesów sprowadza się do utleniania, a następnie mineralizacji zawartych w ściekach związków organicznych przy pomocy określonych mikroorganizmów.

Dla tych mikroorganizmów znajdujące się w ściekach związki stanowią pokarm niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od typu procesu występują odmienne szczepy mikroorganizmów.

W procesie tlenowym główną rolę odgrywają aeroby. To mikroorganizmy, dla których tlen w postaci cząstkowej jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do przyswajania zanieczyszczeń organicznych. Dzięki nim zanieczyszczenia zostają przekształcone w takie związki jak: dwutlenek węgla, woda oraz biomasa.

Procesy beztlenowe, jak sama nazwa wskazuje, zachodzą bez obecności cząsteczek tlenu, dlatego opisane wyżej aeroby nie mają szansy bytu w takim środowisku. W tym procesie wykorzystuje się anaeroby, które mogą realizować proces asymilacji zanieczyszczeń organicznych bez dostępu do tlenu. Efektem ich pracy jest metan, dwutlenek węgla oraz biomasa.

 

Metoda osadu czynnego

Kolejną formą oczyszczania ścieków jest wykorzystanie osadu czynnego. Proces ten sprowadza się do wytworzenia w objętości ścieków zgrupowań mikroorganizmów w postaci kłaczków o wielkości 50 – 100 µm. Kłaczki zbudowane są z mineralnego jądra koloru oraz błony śluzowej, która otoczona jest licznymi szczepami bakterii z grupy heterotrofów (Acinetebacterium, Pseudomonas, Zoogloea, Enterobactericeae, Aeromonas, Flavobacterium, Achromobacter i Micrococus).

Pojedynczy kłaczek można porównać do mikro reaktora, w którym odbywają się procesy przemian biologicznych. Czynnikiem warunkującym prawidłowe działanie osadu czynnego jest tlen, który musi być doprowadzony do osadnika. Prawidłowo funkcjonujący osad czynny jest skuteczną metodą usuwania nie tylko zanieczyszczeń organicznych, ale również amoniaku, siarkowodoru oraz innych gazów rozpuszczonych w ściekach.

 Podsumowanie

Dzięki różnorodnym wymaganiom pokarmowym u określonych gatunków mikroorganizmów, biologiczne procesy oczyszczania ścieków mogą skutecznie niwelować szeroką gamę toksycznych związków oraz zanieczyszczeń organicznych. Wykorzystuje się je zarówno w małych, przydomowych oczyszczalniach, jak i w większych systemach. Mikroorganizmy odgrywają więc niezwykle istotną rolę, pomimo faktu, że są całkowicie niezauważalne.

                                                                                       

 

 

 

 

 

 

Efektywne Mikroorganizmy ECO9

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każdy inwestor lub osoba prywatna będąca w trakcie budowy domu, mieszkania lub innego rodzaju pomieszczeń socjalnych musi zadbać o system, który rozwiąże problem usuwania ścieków bytowych. Kiedyś do dyspozycji były wyłącznie dwa warianty: sieć kanalizacyjna lub szambo, które było jedyną alternatywą... więcej
Sprawna instalacja kanalizacyjna jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym lub firmie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ulegnie ona zapchaniu. Co wtedy zrobić? Czy niezbędne jest wezwanie sprawdzonego hydraulika? Tak naprawdę nie jest to konieczne, ponieważ problemu zapchanej kanalizacji... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej