Rola mikroorganizmów w procesie oczyszczania ścieków

Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To nowoczesne systemy, które bazują na niezwykle pierwotnym sposobie funkcjonowania. W swoim działaniu wykorzystują potencjał mikroorganizmów, które przyczyniają się do rozkładu zanieczyszczeń. Mikroorganizmy odgrywają niezwykle istotną rolę w całym procesie oczyszczania ścieków, dlatego dzisiejszy artykuł będzie poświęcony właśnie im.

 

Udział mikroorganizmów w procesach tlenowych i beztlenowych

Większość dostępnych na rynku systemów oczyszczania ścieków wykorzystuje w swoim działaniu etap biologiczny, który składa się z tlenowych i beztlenowych procesów oczyszczania. Każdy z tych procesów sprowadza się do utleniania, a następnie mineralizacji zawartych w ściekach związków organicznych przy pomocy określonych mikroorganizmów.

Dla tych mikroorganizmów znajdujące się w ściekach związki stanowią pokarm niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. W zależności od typu procesu występują odmienne szczepy mikroorganizmów.

W procesie tlenowym główną rolę odgrywają aeroby. To mikroorganizmy, dla których tlen w postaci cząstkowej jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do przyswajania zanieczyszczeń organicznych. Dzięki nim zanieczyszczenia zostają przekształcone w takie związki jak: dwutlenek węgla, woda oraz biomasa.

Procesy beztlenowe, jak sama nazwa wskazuje, zachodzą bez obecności cząsteczek tlenu, dlatego opisane wyżej aeroby nie mają szansy bytu w takim środowisku. W tym procesie wykorzystuje się anaeroby, które mogą realizować proces asymilacji zanieczyszczeń organicznych bez dostępu do tlenu. Efektem ich pracy jest metan, dwutlenek węgla oraz biomasa.

 

Metoda osadu czynnego

Kolejną formą oczyszczania ścieków jest wykorzystanie osadu czynnego. Proces ten sprowadza się do wytworzenia w objętości ścieków zgrupowań mikroorganizmów w postaci kłaczków o wielkości 50 – 100 µm. Kłaczki zbudowane są z mineralnego jądra koloru oraz błony śluzowej, która otoczona jest licznymi szczepami bakterii z grupy heterotrofów (Acinetebacterium, Pseudomonas, Zoogloea, Enterobactericeae, Aeromonas, Flavobacterium, Achromobacter i Micrococus).

Pojedynczy kłaczek można porównać do mikro reaktora, w którym odbywają się procesy przemian biologicznych. Czynnikiem warunkującym prawidłowe działanie osadu czynnego jest tlen, który musi być doprowadzony do osadnika. Prawidłowo funkcjonujący osad czynny jest skuteczną metodą usuwania nie tylko zanieczyszczeń organicznych, ale również amoniaku, siarkowodoru oraz innych gazów rozpuszczonych w ściekach.

 Podsumowanie

Dzięki różnorodnym wymaganiom pokarmowym u określonych gatunków mikroorganizmów, biologiczne procesy oczyszczania ścieków mogą skutecznie niwelować szeroką gamę toksycznych związków oraz zanieczyszczeń organicznych. Wykorzystuje się je zarówno w małych, przydomowych oczyszczalniach, jak i w większych systemach. Mikroorganizmy odgrywają więc niezwykle istotną rolę, pomimo faktu, że są całkowicie niezauważalne.

                                                                                       

 

 

 

 

 

 

Efektywne Mikroorganizmy ECO9

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej
Nadchodząca susza hydrologiczna uświadomiła wielu osobom, że woda tak naprawdę jest cennym skarbem, którego wartość doceniamy szczególnie wtedy, gdy zaczyna go brakować. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się bezzapachowe oczyszczalnie BIO EASY FLOW i MAXI BIO z systemem nawadniania GREEN SHOWER... więcej
Niedrożność umywalki, zlewu czy brodzika prysznicowego jest niezwykle irytującym problemem, który może pojawić się w każdym domu. Jednym z winowajców tego zjawiska jest zapchany syfon. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem szybko, skutecznie i samodzielnie... więcej