Recykling tworzyw – dlaczego jest ważny?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wiele produkujecie śmieci? Z pewnością nie, a w naszej opinii jest to niezwykle ważna kwestia, z którą warto się zapoznać. Według statystyk przeciętna osoba w ciągu roku wytwarza aż 360 kg śmieci różnego gatunku. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina w tym okresie jest w stanie wyprodukować aż półtora tony odpadów.

Wystarczy pomnożyć tę liczbę przez liczbę mieszkańców zamieszkujących Twoje miasto, by uświadomić sobie jak ogromna ilość odpadów zasypuje nasze otoczenie. Jeżeli nie chcemy, aby przyszłe pokolenia żyły w otoczeniu wysypisk, musimy z pełną odpowiedzialnością i skrupulatnością realizować politykę ekologiczną. Istotny jest fakt, że każdy z nas może dołożyć swoją małą cegiełkę do sukcesu. Wystarczy zaangażować się w recykling tworzyw i odpadów.

a

Dlaczego warto przetwarzać tworzywa sztuczne?

Recykling to dość powszechnie używane pojęcie z dziedziny ekologii, które polega na segregacji odpadów. Jest to czynność, która ma istotny wpływ na ochronę środowiska, ponieważ skrupulatnie posegregowane odpady mogą być natychmiast utylizowane i przetworzone na surowce, które można ponownie wykorzystać.

a

Szkło i papier

Głównym zadaniem recyklingu jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych na rzecz ponownie przetworzonych surowców. Doskonałym przykładem są osoby, które skrupulatnie zbierają makulaturę i oddają ją do skupu. W ten sposób w znaczący sposób przyczyniają się do ratowania lasów, ponieważ uzbieranie jeden tony makulatury pozwala uratować aż 17 drzew.

Kolejnym istotnym tworzywem, którego segregacja nie wymaga prawie żadnego wysiłku jest szkło. Z jednej tony stłuczki wytwarza się aż 3000 zupełnie nowych półlitrowych butelek. Warto pamiętać, że dzięki recyklingowi szkła oszczędzana jest również znaczna ilość energii oraz wody, które są niezbędne w procesie produkcji nowego szkła.

a

Recykling tworzyw

Tworzywa sztuczne to materiały, które zastępują tradycyjne surowce, takie jak drewno, metal i szkło. To różnego rodzaju syntetyczne polimery, które dosłownie otaczają nas ze wszystkich stron. Wyróżniają się one swoją charakterystyczną budową chemiczną, która nie ulega rozkładowi w warunkach naturalnych.

Tworzywa sztuczne utylizują się tysiącami lat, dlatego tak ważna jest ich segregacja oraz ponowne przetworzenie. Istotny jest fakt, że tworzywa sztuczne można odzyskiwać w różnych procesach recyklingu. Tona przetworzonego surowca PET wystarcza do wyprodukowania pond stu bluz polarowych, natomiast tona odzyskanej folii pozwoli na wyprodukowanie aż pięćdziesięciu tysięcy nowych toreb na zakupy. Tworzywa sztuczne można również przetworzyć na energię poprzez przerobienie ich na paliwo alternatywne.

a

Jak segregować odpady?

Obowiązujące przepisy dotyczące sposobu usuwania odpadów mobilizują wiele osób do recyklingu. Pamiętajcie, jednak aby produkowane przez Was odpady były segregowane według ogólnie przyjętych zasad. Wyrzucając je do odpowiednio przystosowanych śmietników, zwróćcie swoją uwagę na to, by odpady były czyste, suche, niezatłuszczone.

Recykling odpadów obejmuje następujące kategorie odpadów:

  • odpady organiczne, z których można zrobić kompost,
  • papier,
  • odpady z tworzyw sztucznych,
  • aluminium i inne metale,
  • szkło przezroczyste,
  • szkło kolorowe,
  • pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi.

Czy oznacza to, że w Waszym domach bądź mieszkaniach powinno znajdować się aż siedem różnorodnych pojemników? Tak naprawdę wystarczą tylko dwa pojemniki. Pierwszy z nich powinien być przeznaczony do odpadów, których nie da się posegregować, drugi natomiast na odpady, które już podlegają recyklingowi. Wówczas finalną selekcję można wykonać przed wywozem śmieci bądź wyrzuceniem do specjalnie oznaczonych kontenerów.

Według raportu „Ochrona środowiska 2015” sporządzanego przez Główny Urząd Statystyczny aż 40% mieszkańców miast ma wątpliwości, jak prawidłowo segregować odpady. Jeżeli i Ty należysz do tej grupy, mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć ideę recyklingu.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sekwencyjny Biologiczny Reaktor (SBR) bierze swoją nazwę od metody oczyszczania ścieków. Dzięki etapowemu, cyklicznie powtarzającemu się 24-godzinnemu procesowi, oczyszczalnie SBR poszczycić się mogą znacznie większą skutecznością oczyszczania ścieków niż oczyszczalnie tradycyjne drenażowe.   a... więcej
Kamień osadzający się na płytkach łazienkowych, na dnie brodzika czy w muszli klozetowej to jeden z najczęstszych i najczęściej pojawiających się problemów przy próbie utrzymania czystości w domu. W tym wpisie podpowiemy, jak się z nim uporać, również bez konieczności używania detergentów.  ... więcej
Dla wielu osób sprzątanie jest jedną z najbardziej znienawidzonych czynności. To żmudna praca, którą często należy powtarzać każdego dnia. Ma to odniesienie to pomieszczeń, które są najbardziej narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jednym z takich pomieszczeń jest łazienka. W dzisiejszym... więcej
Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków musimy zdać sobie sprawę, że procesy zachodzące w jej wnętrzu są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia domu. Jakie to procesy i czym się charakteryzują? Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz... więcej
Wielu właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków wydaje się, że odpowiedni montaż i zastosowanie bakterii w szambie ekologicznym wystarczą, aby oczyszczalnia działała sprawnie i bez zarzutów na długi czas. Istnieje też stereotyp sugerujący, że produkty eko nie wymagają żadnej kontroli,... więcej