Osad z kamienia – jak pozbyć się go w kuchni i w łazience?

Kamień osadzający się na płytkach łazienkowych, na dnie brodzika czy w muszli klozetowej to jeden z najczęstszych i najczęściej pojawiających się problemów przy próbie utrzymania czystości w domu. W tym wpisie podpowiemy, jak się z nim uporać, również bez konieczności używania detergentów.

 

Ekologiczne sposoby na usuwanie osadu z kamienia

Znacznie korzystniej dla naszego zdrowia, prościej, bardziej ekologicznie i przede wszystkim taniej można pokonać kamień, zacieki i osady z wykorzystaniem naturalnych środków, które często są dostępne w naszej lodówce czy piwnicy. Czasami wystarczy zwykły ocet, kwasek cytrynowy lub sok z cytryny, boraks czy soda oczyszczona, której używa się między innymi do czyszczenia piekarnika lub fug między kafelkami.

Niestety, w polskich domach twarda woda to codzienność. Wystarczy kilka dni, aby utworzył się uciążliwy osad. Warstwy kamienia w toalecie, przy kranie w zlewie czy w słuchawce od prysznica… która pani domu tego nie zna? Podobnie szybko dadzą o sobie znać zacieki i plamy na ścianach kabiny prysznicowej czy osady na płytkach łazienkowych.

W toalecie, gdzie kamień zbiera się najczęściej, pomocny powinien okazać się w szczególności ocet, który radzi sobie również kamieniem znajdującym się poniżej poziomu wody. Najlepsze efekty uzyskamy, zalewając wnętrze toalety octem jeszcze wieczorem (w zależności od stopnia zabrudzenia kamieniem) i przecierając rano kamień ściereczką.

Profilaktycznie zaleca się, by szklankę octu wlewać do toalety raz lub dwa razy na miesiąc. Jeżeli chcemy powalczyć także z miejscami niewidocznymi dla naszego oka, warto zastosować pastę z boraksu zmiksowaną z sokiem z cytryny. Wystarczy spłukać toaletę i starannie wetrzeć tak przygotowaną pastę w zabrudzone miejsca. Po kilku godzinach, przy okazji kolejnego spłukania wody, osad powinien zniknąć.

 

 

Środki pomagające usunąć kamień – jak ich używać?

Osad z kamienia jest związkiem wapnia i gromadzi się na wszelkich powierzchniach oraz urządzeniach, które mają częsty kontakt z wodą. Bez obaw – nawet największe warstwy osadu da się usunąć. Wszystko, czego potrzeba, to właściwy środek czyszczący, trochę wysiłku i odrobina cierpliwości!

1. Użyj specjalnego środka do usuwania osadu z kamienia z powierzchni kuchennych i łazienkowych. Spryskaj powierzchnię i pozostaw na jakiś czas. Następnie, zetrzyj osad kamienny. Pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni gumowymi rękawiczkami!
2. Owiń kran szmatką nasączoną chemicznym środkiem.
3. Aby pozbyć się kamienia z czajnika, użyj specjalnego środka do usuwania osadów z czajnika. To samo tyczy się żelazka. Uważaj przy tym, by się nie poparzyć.
4. Spryskaj muszlę klozetową silnym środkiem do usuwania osadu z kamienia i pozostaw bez spłukiwania na 30 min. Następnie przetrzyj wnętrze szczotką lub szmatką i spłucz.

 

 

Stara, dobra rada naszych babć mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, kiedy już uporasz się z uporczywym osadem z kamienia, warto wprowadzić w życie drobne nawyki, które zapobiegną trwałemu osadzaniu się kamienia wokół użytkowanej ceramiki łazienkowej i kuchennej.

Dzięki nim zaoszczędzisz nie tylko cenny czas, ale i pieniądze.

 

EKOLOGICZNE PREPARATY   DO  CZYSZCZENIA   DOMU   ECO9

Eco9 LEMON to ekologiczny płyn do ręcznego zmywania, który zastępuje agresywne i bakteriobójcze preparaty. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy on pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków. Preparat jest idealny do mycia naczyń, nawet najbardziej delikatnej porcelany. Naturalny, o przyjemnym zapachu, delikatny dla skóry rąk.

WŁAŚCIWOŚCI:

  -  Doskonale myje i odtłuszcza
  -  Naczynia lśnią i szybko wysychają
  -  Oparty na składnikach roślinnych
  -  Nie wymaga etykiet bezpieczeństwa
  -  Nie wywołuje reakcji alergicznych
  -  Przyjazny dla ludzi i środowiska - składniki pozyskiwane tylko z odnawialnych źródeł
  -  Sprzyja prawidłowemu przebiegowi procesów biologicznych zachodzących w oczyszczalniach

 

Eco9 CLEAN to ekologiczny płyn do o płyn do mycia okien, szyb i delikatnych powierzchni. Efektownie myje, nie powoduje zacieków. W skład preparatu wchodzą  środki powierzchniowo-czynne pochodzenia roślinnego. Doskonale zastępuje agresywne i bakteriobójcze preparaty. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy on pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków. Idealny do mycia okien, szyb, luster, mebli, plexiglasu, stali nierdzewnej, ramek aluminiowych.

WŁAŚCIWOŚCI:

   - Skutecznie myje i nie pozostawia smug
   - Zapobiega powstawaniu osadów kamiennych
   - Oparty na składnikach roślinnych
   - Biotechnologicznie pozyskane środki powierzchniowo-czynne są do 500 razy skuteczniejsze niż tradycyjne środki chemiczne
   - Nie wymaga etykiet bezpieczeństwa
   - Nie wywołuje reakcji alergicznych
   - Przyjazny dla ludzi i środowiska - składniki pozyskiwane tylko z odnawialnych źródeł

 

Eco9 KUCHNIA to ekologiczny do mycia i odtłuszczania powierzchni w kuchniach, który zastępuje agresywne i bakteriobójcze preparaty. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy on pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków. Preparat jest idealny do wszystkich, nawet delikatnych powierzchni. Naturalny, o przyjemnym zapachu.

 

Eco9 ŁAZIENKA to ekologiczny do mycia i odkamieniania powierzchni łazienkach, który zastępuje agresywne i bakteriobójcze preparaty. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy on pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków. Preparat jest idealny do wszystkich, nawet delikatnych powierzchni. Naturalny, o przyjemnym zapachu.

 

Eco9 WC GEL to ekologiczny żel do toalet, który zastępuje agresywne i bakteriobójcze preparaty. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy on pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków. Czyści, odkamienia i dezynfekuje czyszczone powierzchnie, a po zastosowaniu uwalnia świeży, łagodny zapach.

Właściwości:

  - doskonale czyści, odkamienia i usuwa szkodliwe bakterie
  -  sprzyja prawidłowemu przebiegowi procesów biologicznych zachodzących w oczyszczalniach
  -  regeneruje instalację kanalizacyjną, likwidując nagromadzone w niej złogi kamienia
  -  w postaci gęstego żelu aby dłużej działał na powierzchni muszli WC
  - może być stosowany równolegle z biopreparatami innych producentów
  - usuwa nieprzyjemne zapachy
  - ulega całkowitej biodegradacji

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla środowiska i naszych finansów, to wiele osób zastanawia się w jaki sposób przygotować się do jej budowy. Myśląc o czyszczalni należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie... więcej
Czy spotkaliście się już z terminem szara energia? Nie? Nie dziwi nas to, ponieważ jest to obecnie mało popularne zagadnienie, pomimo że jest bezpośrednio związane z szeroko rozumianą ekologią, która przecież w ostatnich latach jest na topie. Dziś budujemy ekologiczne domy, jeździmy ekologicznymi... więcej
Wszystkie zanieczyszczenia, które docierają do oczyszczalni są rozkładane na związki mineralne, które nie są groźne dla środowiska naturalnego. Przydomowa oczyszczalnia to inwestycja na długie lata, jednak jaki typ oczyszczalni będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb? Wśród najważniejszych... więcej