Najczęstsze pytania Klientów HABA – część druga

W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy używać na co dzień? Jakie dokumenty są niezbędne, kiedy w planach mamy montaż przydomowej oczyszczalni? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie niżej. Zapraszamy do lektury!

 

 

Jaka jest minimalna powierzchnia działki umożliwiająca zamontowanie POŚ?

W przypadku małych działek należy pamiętać, aby zachować minimalne odległości instalacji od innych obiektów terenowych.

Najlepszym rozwiązaniem na małych działkach są oczyszczalnie kompaktowe, często nazywane oczyszczalniami biologicznymi.

Na większych działkach (pow. 0,1 ha) praktycznie nie ma żadnych problemów z zamontowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków.  Przy sprzyjających warunkach (np. możliwość odprowadzenia ścieków poza granice działki) można instalować oczyszczalnie na działkach o powierzchni 500 m2.

 

Jakie są zalety przydomowej oczyszczalni ścieków?

– oszczędności finansowe – inwestycja się szybko zwróci, obniżenie kosztów stałych,
– umożliwia zagospodarowanie ścieków w miejscu ich powstawania,
– są ekologiczne – żyje się w zgodzie z naturą,
– oczyszczona woda jest bogata w mikroelementy, można ją ponownie wykorzystać np. do nawadniania,
– posiadacze są uniezależnieni od wzrastających kosztów pobieranych za odprowadzanie ścieków,
– liczne rozwiązania umożliwiają zamontowanie oczyszczalni w prawie każdych warunkach.

 

Czy jest możliwe odprowadzenie oczyszczonych ścieków z oczyszczalni do cieków wodnych?

Istnieją rozwiązania umożliwiające odprowadzanie oczyszczonych ścieków do cieków wodnych, ale trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne, co stanowi dodatkowy koszt dla Klienta.

 

Jaki powinien być poziom wód gruntowych i na jakiej głębokości umieszcza się drenaż?

Drenaż rozsączający powinien być umieszczony co najmniej 1,5 m powyżej poziomu wód gruntowych. Głębokość samego drenażu powinna wynosić od 40 cm – 80cm. Poniżej tego poziomu tlenu jest coraz mniej, co uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej.

 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać zgodę na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Aby zamontować oczyszczalnię, należy dokonać zgłoszenia zamiaru budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Wniosek należy przedłożyć w starostwie. Starosta w terminie 30 dni musi wydać ostateczną decyzję. Jeśli w tym czasie nie uzyskamy od starosty żadnej informacji, oznacza to zgodę na rozpoczęcie instalacji.

 

Jakie preparaty bakteryjne należy stosować i czy jest to konieczne?

Ze względu na chemikalia (szampony, proszki, płyny itd.) wykorzystywane w gospodarstwach domowych, konieczne jest uzupełnianie flory bakteryjnej odpowiednimi biopreparatami, gdyż ta jest wypłukiwana, a preparaty uzupełniają florę w mikroelementy potrzebne do rozkładu ścieków.

Co więcej, biopreparaty niwelują nieprzyjemne zapachy i wydłużają żywotność oczyszczalni. Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów biopreparatów przeznaczonych do różnych celów.

 

Jak przeprowadza się badanie gruntu i jak zmierzyć poziom wód gruntowych?

Aby zmierzyć poziom wód gruntowych konieczne jest przeprowadzenie odwiertu. Najlepiej wykonać odwierty wiosną, gdyż wtedy poziom wód gruntowych jest najwyższy. Aby sprawdzić przepuszczalność gruntu, należy wykonać test perkolacyjny.

 

Czy można zdobyć dofinansowanie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Aby zdobyć informacje na temat dofinansowań, należy skontaktować się z urzędami administracji w miejscu zamieszkania (Starostwo, Urząd Gminy, Fundusz Ochrony Środowiska). Zdarza się, że miasta posiadają fundusze na tego typu inwestycje.

 

Czy oczyszczalnia może obsługiwać ścieki zawierające tłuszcze?

Ścieki zawierające tłuszcze powinny być odprowadzane oddzielną kanalizacją podłączoną do separatora i dopiero dalej do oczyszczalni. Do separatora należy stosować biopreparaty wspomagające rozkład tłuszczów.

 

Czy można zamontować oczyszczalnię w miejscu, w którym przez jakiś czas nie ma napływu ścieków?

Tak, można zamontować oczyszczalnię w miejscu używanym okresowo. Jednakże bardzo ważne jest, aby oczyszczalnia była dostosowana do okresowego odpływu ścieków, gdyż nie każda się do tego nadaje.

 

Gdzie najlepiej sprawdzą się przydomowe oczyszczalnie ścieków?

– wszędzie tam, gdzie nie ma kanalizacji,
– w miejscach gdzie budowa czy budynki są rozproszone,
– w miejscach, gdzie zwykła eksploatacja szamba jest utrudniona,
– gdy działka znajduje się na terenie bez miejscowego planu zagospodarowania.

 

Czy oczyszczalnia może zamarznąć w czasie zimy?

Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana oczyszczalnia nie może zamarznąć podczas zimy, nawet w przypadku, gdy kanalizacja doprowadzająca z budynku jest bardzo płytka (kilkanaście cm pod powierzchnią), a jej długość nie przekracza 5-8 m.

Temperatura ścieków wypływających z budynku jest zawsze dodatnia (15-50 °C). Co więcej, ścieki w trakcie oczyszczania samoczynnie się nagrzewają.

 

Jak prawidłowo eksploatować oczyszczalnie z drenażem rozsączającym?

Postępować zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi najczęściej w książkach użytkownika.

Bardzo ważne jest, aby nie rzadziej niż raz na pół roku mierzyć poziom osadu po to, by w odpowiednim czasie usunąć jego nadmiar. Niedopilnowanie wywozu osadu powoduje zapchanie (zakolmatowanie) się drenażu. Aby zmniejszyć częstotliwość wywozu i poprawić jakość oczyszczania, należy stosować odpowiednie biopreparaty.

 

Czy można zagospodarować teren znajdujący się nad drenażem?

Teren znajdujący się nad drenażem najlepiej zagospodarować jako trawnik lub rabaty roślin ozdobnych.

 

Czy oczyszczalnie ścieków można rozbudowywać?

Oczyszczalnię ścieków zazwyczaj można rozbudować. Jednakże lepiej przewidzieć ewentualną rozbudowę w momencie projektowania oczyszczalni. Rozbudowa będzie wymagała wtedy mniejszych nakładów pieniężnych.

 

Co nie może być podłączone do oczyszczalni?

Z pewnością nie mogą być podłączone do oczyszczalni zmiękczacz, kondensat  (chyba, że jest zamontowany neutralizator kondesatu) czy deszczówka.

 

OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie... więcej
Na naszym blogu mogliście przeczytać artykuł o inteligentnych i ekologicznych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych systemów, które pozwolą na zaoszczędzenie na rachunkach, ale również będą bezpieczne dla środowiska. Inteligentny dom może być zarazem domem ekologicznym, bo... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej