Jaką oczyszczalnię wybrać dla domu jednorodzinnego? Jaka oczyszczalnia ścieków dla 6 osób, a jaka dla 4? Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem.

Wybór odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków to decyzja, która może wpłynąć na codzienne życie i środowisko naturalne. Rozważając różne dostępne opcje, ważne jest, aby zrozumieć, jakie technologie są najbardziej efektywne, ekologiczne i ekonomiczne. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu i rodziny. Dowiesz się, jakie rozwiązania technologiczne są obecnie na rynku, jakie mają zalety i wady, oraz jak dopasować system do specyficznych potrzeb Twojego gospodarstwa domowego.

Życzymy miłej lektury!

Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać - analiza i podpowiedzi

Jaką oczyszczalnię przydomową wybrać? Czym się kierować?

Na wybór przydomowej oczyszczalni wpływa kilka kluczowych kryteriów. Oto one:

  • liczba mieszkańców (użytkowników oczyszczalni)
  • rodzaj gruntu na działce
  • estetyka
  • funkcjonalność
  • komfort użytkowania

 

Część z powyższych czynników w sposób bezpośredni wymusza na planowanej oczyszczalni spełnienie określonych wymogów niezbędnych do jej funkcjonowania, a część jest kwestią opcjonalną, zależną od indywidualnych preferencji inwestora. W dalszej części artykułu omówimy wszystkie z powyższych kryteriów.

Jaka oczyszczalnia do domku letniskowego?

Domek letniskowy z założenia jest budynkiem użytkowanym w sposób nieregularny, a generowany z nim ładunek zanieczyszczeń zwykle jest "poniżej przeciętnej". Powoduje to, że bakterie żyjące w przydomowej oczyszczalni ścieków mogą się spotykać z niedoborem ścieków do "obróbki", stanowiących ich pokarm.

W związku z tym w tego typu przypadkach zaleca się raczej niewielkie oczyszczalnie - najczęściej o przepustowości dobowej do 500-600 litrów. Najlepiej aby posiadały tryb pracy urlopowej, która będzie podtrzymywała mikroorganizmy przy życiu w okresie rzadszego korzystania z domku letniskowego.

Małe oczyszczalnie hybrydowe Bio Easy Flow zdadzą tutaj egzamin, zarówno ze względu na swoją konstrukcję, jak i posiadanie trybu urlopowego.

Jaka oczyszczalnia na ROD?

W przypadku rodzinnego ogródku działkowego kwestia oczyszczalni przydomowej wygląda podobnie, jak dla domku letniskowego. Zwykle na ROD buduje się domki, które służą okazjonalnemu pobytowi, przez co ilość generowanych ścieków bytowych jest raczej nieduża oraz potrafi być mocno zmienna w czasie. Stąd oczyszczalnia na ROD powinna mieć wydajność raczej z tych mniejszych (1-4 osoby) z możliwością przechodzenia w tryb urlopowy.

Optymalna oczyszczalnia do domku letniskowego i na ROD - Bio Easy Flow P3

Zdjęcie: Oczyszczalnia biologiczna HABA Bio Easy Flow P3 to optymalny wybór dla domku letniskowego i na ROD.

Czy oczyszczalnia drenażowa nadaje się do domku letniskowego?

To jest bardzo dobre pytanie, które często zadają sobie posiadacze działek rekreacyjnych. Z punktu widzenia skuteczności oczyszczania ścieków, tzw. "drenażówka" jest złym pomysłem - szczególnie w domku letniskowym. Jest ona szczególnie wrażliwa na nierównomierności i dłuższe przestoje w dopływie ścieków (będące normą w domkach letniskowych), co prowadzi do szybkiego zamulania się drenażu i zablokowania go. Kolejną sprawą jest to, że oczyszczalnie drenażowe w praktyce nie są w stanie uzyskać stopnia oczyszczenia ścieków wymaganego przez coraz bardziej zaostrzające się przepisy.

Właśnie dlatego lepiej iść w niewielkie oczyszczalnie biologiczne z trybem urlopowym, które z jednej strony dają elastyczność użytkowania, a z drugiej - po prostu są legalne, z uwagi na wysoką wydajność oczyszczania.

Jaka oczyszczalnia przydomowa dla 6 osób najlepiej się sprawdzi?

W przypadku oczyszczalni ścieków dla 6 osób najlepiej sprawdzi się Bio Easy Flow 8. To rozwiązanie na bazie osadu czynnego, które dzięki nowatorskiej konstrukcji uzyskuje bardzo wysoki stopień oczyszczania ścieków i, co bardzo ważne, nie potrzebuje osadnika wstępnego, ani osadnika wtórnego do oddzielenia ścieku oczyszczonego.

W połączeniu z wbudowanym systemem Green Shower, jest to również najbezpieczniejsza opcja dla środowiska, radząca sobie szczególnie dobrze gdy jest wysoki poziom wód gruntowych oraz kiepska przepuszczalność gruntu. Pamiętajmy, że dla odmiany w drenażu rozsączajacym w trudnych warunkach ścieki wstępnie oczyszczone będą stały i drenaż ulegnie zablokowaniu. Stąd właśnie zabierając się do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków warto już na samym początku wybrać system z rozsączaniem napowierzchniowym, odporny na niekorzystne grunty i warunki atmosferyczne.

Z kolei dla czteroosobowej rodziny wystarczającą wydajność z pewnym marginesem bezpieczeństwa uzyskamy decydując się na wybór Bio Easy Flow 5 (zdjęcie poniżej). Ten model spokojnie obsłuży typową czteroosobową rodzinę i zostawi pewien bufor bezpieczeństwa na wypadek wizyty gości, przyjęcia w domu lub po prostu chwilowego zwiększonego zużycia wody przez domowników.

Najlepsza oczyszczalnia dla 5 osób - zdjęcie Bio Easy Flow 5

Oczyszczalnia Bio Easy Flow 8 obsłuży sześciu użytkowników i jeszcze zapewni bezpieczny bufor np. podczas imprezy w domu.

Jaką oczyszczalnię ścieków wybrać dla 5 osób?

W przypadku rodziny pięcioosobowej najlepiej pójść w oczyszczalnię przydomową o nominalnej wydajności 900-1050 litrów na dobę (6-7 RLM).

Jeżeli chodzi o konkretny produkt, to bardzo dobrym wyborem będzie Bio Easy Flow WIRO 7, który również jest bardzo dogodny do montażu nawet przy podwyższonym poziomie wód gruntowych. Powyższy model to jest wybór numer jeden dla większości inwestorów.

Z kolei jeżeli ktoś dysponuje nieco mniejszym budżetem, to bardziej będzie się skłaniał ku oczyszczalni Bio Easy Flow P7 - należy jednak mieć na uwadze, że to drugie rozwiązanie będzie wymagało zrobienia nieco większego wykopu niż w przypadku Bio Easy Flow WIRO 7.

Oczyszczalnia dobra na grunt gliniasty

Zdjęcie: Oczyszczalnia powinna być nie tylko skuteczna w oczyszczaniu ścieków, ale również estetycznie wpisująca się w ogród.

Jaka pojemność przydomowej oczyszczalni ścieków jest najlepsza?

Pojemność przydomowej oczyszczalni ścieków jest ściśle powiązana z liczbą użytkowników oczyszczalni, a konkretnie z ilością ścieków wytwarzanych w ciągu doby. Według polskich norm przyjmuje się, że jeden mieszkaniec produkuje w ciągu doby 150 litrów ścieków.

Zaleca się, by reaktor oczyszczalni biologicznej był lekko przewymiarowany, ponieważ dzięki temu przeciwdziałamy przeciążeniu oczyszczalni. Dzięki zapasowym mocom przerobowym jesteśmy w stanie obsłużyć chwilowy większy ładunek zanieczyszczeń, np. podczas goszczenia dodatkowych osób w domu.

Generalnie im większa pojemność robocza oczyszczalni (zbiornik oczyszczalni), tym więcej ścieków jesteśmy w stanie "obsłużyć" na dobę. Dodatkowo, jeżeli oczyszczalnia ma właściwą konstrukcję, to większa pojemność umożliwia rzadsze wywożenie osadów.

Pojemność oczyszczalni przydomowej dla 5 osób

Zdjęcie: Oczyszczalnie hybrydowe Bio Easy Flow mają bardzo dużą pojemność roboczą reaktora.

Jak osadnik wstępny wpływa na efektywność oczyszczalni z napowietrzaniem?

Stosowanie tzw. osadników wstępnych w oczyszczalniach z natlenianiem niekorzystnie wpływa na efektywną pojemność oczyszczalni oraz prowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów i toksycznego, zagnitego osadu w pierwszej komorze oczyszczalni.

Jaka oczyszczalnia ma najlepszy przelicznik pojemności na użytkownika?

Jeżeli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków biologiczne, obecnie najlepszą efektywność pojemnościową uzyskują oczyszczalnie hybrydowe z serii Bio Easy Flow, w których w wersji dla 5 osób mamy pojemność 2500 litrów, natomiast w wersji dla 8 osób aż 3750 litrów.

 

Jaka oczyszczalnia biologiczna lepsza: z elementem złoża biologicznego czy z osadem czynnym?

Przy obecnym poziomie wiedzy mikrobiologicznej oraz postępu technologicznego, największą popularnością cieszą się oczyszczalnie z osadem czynnym. Wynika to z ich wysokiej skuteczności oczyszczania, spełniającej najwyższe normy. Kolejną ich zaletą jest duża efektywność działania - potrafią niewielkim kosztem oczyścić w krótkim czasie duże ilości ścieków.

Jaka oczyszczalnia na glinie będzie działać najlepiej?

Grunty gliniaste charakteryzują się bardzo słabą przepuszczalnością z uwagi na swoją pyłowatą strukturę. W związku z tym najbezpieczniejszą metodą zagospodarowania ścieków na glinie jest oczyszczalnia hybrydowa Bio Easy Flow z napowierzchniowym systemem nawadniania Green Shower. To rozwiązanie spełnia dwa kluczowe wymogi: uzyskuje imponujący stopień oczyszczania ścieków, a jednocześnie umożliwia ich zagospodarowanie na powierzchni działki.
Efekt jest taki, że oczyszczalnia staje się niewrażliwa na glinę, ponieważ woda zawarta w oczyszczonych ściekach jest wchłaniana przez rośliny, a jej nadmiar paruje do atmosfery. Dodatkowo można w prosty sposób ukształtować obszar rozsączania tak, aby woda spływała w pożądane przez nas miejsce.

Oczyszczalnia najlepsza do montażu na glinie

Zdjęcie: Na glinie najbezpieczniejszym sposobem zagospodarowania oczyszczonych ścieków jest nawadnianie napowierzchniowe Green Shower.

Jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków: biologiczna czy ekologiczna?

Tak zwane "oczyszczalnie ekologiczne" to powszechnie stosowane określenie dla dawnych oczyszczalni drenażowych, które składają się jedynie ze zbiornika przepływowego i drenażu podziemnego. Ścieki wstępnie oczyszczone z osadnika wędrują bezpośrednio na drenaż gruntowy, gdzie następuje tzw. "doczyszczanie". Te rozwiązania obecnie odchodzą do lamusa i w wielu miejscach są wręcz nielegalne, ze względu na niską skuteczność oczyszczania i niemożność skontrolowania składu ścieków, gdyby zaszła taka potrzeba (na drenażu rozsączającym jest to praktycznie niemożliwe).

Z kolei oczyszczalnie biologiczne to systemy cieszące się obecnie największą popularnością, bazujące na procesach tlenowych. Dzięki natlenianiu ścieki są szybciej neutralizowane, a podstawą procesu są mikroorganizmy tlenowe. Spełniają normy przewidziane dla aglomeracji, a w przypadku oczyszczalni HABA - umożliwiają odzyskanie wody i pierwiastków z oczyszczonych ścieków do nawadniania roślin w ogrodzie.

Oczyszczalnia HABA ze zraszaczami Green Shower to bezpieczne rozwiązanie na grunt gliniasty

Zdjęcie: Poletko rozsączające z systemem Green Shower za oczyszczalnią biologiczną.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Piękne górskie widoki, szum fal morza Bałtyckiego, promyki zachodzącego słońca odbijające się od tafli mazurskich jezior oraz spokojne agroturystyczne regiony, w których wypoczynek nabiera zupełnie nowego znaczenia. Wakacje w naszym kraju z pewnością nie są gorsze od tych zagranicznych, ponieważ... więcej
Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków musimy zdać sobie sprawę, że procesy zachodzące w jej wnętrzu są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia domu. Jakie to procesy i czym się charakteryzują? Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz... więcej
Studnia chłonna na deszczówkę Jeżeli Wasz dom jest zlokalizowany na terenie, który nie ma stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej, to występując w roli właścicieli posesji, jesteście odpowiedzialni za samodzielnie zagospodarowanie wody opadowej. Istnieje wiele rozwiązań tego problemu, jednak w... więcej