Podział i charakterystyka ścieków

Ścieki — temat niby codzienny, ale wciąż poniekąd abstrakcyjny dla większości z nas. Wiemy, czym są, tak, jak wiemy, czym jest czas. Trudno jednak podać nam jedną, konkretną definicję terminu ścieki prosto z głowy. Co ciekawe, nie istnieje tylko i wyłącznie jedna grupa ścieków. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam nie tylko, czym jest to zjawisko, ale również jakie podgrupy się w nim wyróżnia.

a

Co to są ścieki?

Słowem “ścieki” określa się zużyte ciecze, roztwory, koloidy lub zawiesiny, a także odpadowe ciała stałe odprowadzane za pomocą rurociągów do odbiorników naturalnych, jakimi mogą być zbiorniki lub cieki wodne, doły gnilne itp.

W postaci ścieków odprowadzane są zarówno odpady przemysłowe, jak i odpady żywnościowe oraz fekalia z miejskich i osiedlowych gospodarstw domowych. Ze względu na dużą szkodliwość dla środowiska naturalnego, przed odprowadzeniem do odbiornika powinniśmy poddawać ścieki oczyszczeniu w oczyszczalniach.

Czasem na powierzchni ścieków możemy zauważyć pianę. Skąd się ona bierze? Zjawisko to jest spowodowane występowaniem w cieczy substancji powierzchniowo czynnych, które przyczyniają się do zmniejszenia napięcia powierzchniowego wody. Należą do nich między innymi detergenty, mydła i saponiny.

a

Rodzaje ścieków

W ustawie o prawie wodnym zapisano także definicje poszczególnych rodzajów ścieków. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim drogą powstawania i składem. Wyróżniamy:

  • ścieki bytowe,
  • ścieki komunalne,
  • ścieki przemysłowe.

a

Ścieki bytowe to efekt działania ludzkiego metabolizmu i funkcjonowania gospodarstw domowych. Charakterystyczne jest dla nich przede wszystkim to, że pochodzą z budynków mieszkalnych, miejsc pracy i budynków użyteczności publicznej. W ich skład wchodzą detergenty, resztki jedzenia oraz odchody. W ściekach tych znajduje się znaczna ilość związków organicznych, dlatego też możliwy jest rozwój bakterii i pasożytów.

Ścieki komunalne są efektem mieszania ścieków przemysłowych z bytowymi oraz np. wodami gruntowymi.

Ścieki przemysłowe różnią się od poprzednich dwóch. Ich powstawanie związane jest z wynikiem funkcjonowania zakładów przemysłowych oraz toczących się w ich obrębie procesów technologicznych. Ich skład zależny jest od profilu zakładu. Przykładowo zakład z branży spożywczej będzie produkował przede wszystkim kwasy i zasady, a zakład z branży metalurgicznej wyprodukuje ścieki zawierające związki metali ciężkich. Wielka różnorodność zanieczyszczeń zawartych w tych ściekach sprawia, że nie ma standardowych metod ich oczyszczania.

W praktyce wyróżnia się również często ścieki rolnicze. Wynikają one z zanieczyszczeń powstałych w segmencie rolnictwa, np. jako skutek prowadzenia dużych hodowli zwierząt i wytwarzanych przez nie odchodów. Ścieki te powstają również  w następstwie stosowania sporych ilości chemicznych środków ochrony roślin czy sztucznych nawozów.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Ekologiczne rozwiązania coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Pozyskujemy energię z naturalnych źródeł, segregujemy śmieci, kontrolujemy zużycie wody, kupujemy ekologiczną żywność. Teraz nadszedł czas na ekologiczne sprzątanie. O co w nim chodzi? Eko sprzątanie to nic innego jak porządki,... więcej
Nadchodząca susza hydrologiczna uświadomiła wielu osobom, że woda tak naprawdę jest cennym skarbem, którego wartość doceniamy szczególnie wtedy, gdy zaczyna go brakować. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się bezzapachowe oczyszczalnie BIO EASY FLOW i MAXI BIO z systemem nawadniania GREEN SHOWER... więcej
Niedrożność umywalki, zlewu czy brodzika prysznicowego jest niezwykle irytującym problemem, który może pojawić się w każdym domu. Jednym z winowajców tego zjawiska jest zapchany syfon. W dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, w jaki sposób poradzić sobie z tym problemem szybko, skutecznie i samodzielnie... więcej