Czy warto kupować zmywarkę?

Wiele sprzętów domowych ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków. Tak jest również z popularną w wielu domach zmywarką ale czy rzeczywiście warto w nią zainwestować?

Mycie naczyń nigdy nie należało do przyjemnych domowych obowiązków. Przed erą nowoczesnych detergentów ludzie radzili sobie z myciem naczyń nienajgorzej jednak była to czynność bardzo pracochłonna. Większość środków do czyszczenia naczyń opartych była na sodzie, zwykłym szarym mydle i occie. Radzono sobie z tym więc bez problemu i często też wykorzystywano do mycia naczyń piasek lub wykorzystywano zbiorniki na deszczówkę. Dziś w sklepach dostępne są produkty, które z tłuszczem i brudnymi naczyniami radzą sobie natychmiast. Producenci płynów do naczyń prześcigają się w wymyślaniu nowych formuł myjących, aby płyny były nie tylko skuteczne ale również bardzo wydajne. Jednak aby jeszcze bardziej usprawnić mycie naczyń wiele osób decyduje się zakup zmywarki do naczyń.

.

fot. telegraph.co.uk

fot. telegraph.co.uk

.

Dlaczego warto zainwestować w zmywarkę? 

Zwolennicy tego rozwiązania przede wszystkim zwracają uwagę na oszczędność wody, prądu a co za tym idzie obniżenie rachunków co w skali roku ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli wierzyć producentom tego typu sprzętów, to zmywarki mają zużywać pięć razy mniej wody niż zużywa się jej podczas tradycyjnego mycia naczyń. Do innych zalet związanych z zakupem i użytkowaniem zmywarki należą także:

  • dokładniejsze czyszczenie ale i wyparzanie naczyń
  • ochrona dłoni przed detergentami
  • ochrona środowiska
  • oszczędność czasu

Ile można zaoszczędzić na zmywarce? Podczas ręcznego mycia naczyń zużywamy nawet do 40 litrów wody. Naczynia muszą być dokładne umyte, potem wypłukane. Do tego dochodzą koszty zakupu płynów do naczyń oraz gąbek i innych akcesoriów. Naczynia myje się jednak nie w wodzie zimnej, ale też w ciepłej, której podgrzanie również kosztuje. Osoby, które zdecydowały się na dokładne obliczenie całkowitych kosztów, które pochłania zmywarka i zmywanie ręczne podkreślają, że na zmywanie ręczne wydamy ok. 1,50 zł. Jedno mycie naczyń w zmywarce to koszt ok. 1,14. Różnica nie jest ogromna, natomiast podliczając koszty w perspektywie całego roku, na zmywarce można sporo zaoszczędzić.

.

fot. woman.thenest.com

fot. woman.thenest.com

.

Wady zmywarki

Czy zmywarki mają jakieś wady i na jakie najczęściej wskazują ich użytkownicy? Przede wszystkim zwracają uwagę na to, że pomimo tego, że zmywarka ma ułatwić zmywanie naczyń, to wcześniej trzeba przygotować je do włożenia do zmywarki. Oczyścić z resztek, podobnie jak przed zmywaniem ręcznym. Poza tym, zmywarki nie uruchamia się wtedy gdy do umycia jest tylko kilka naczyń, aby niepotrzebnie nie marnować energii elektrycznej. Zmywarki sprawdzą się więc wszędzie tam gdzie mieszka więcej osób, a nie w przypadku osób mieszkających samotnie. Wtedy zakup zmywarki po prostu się nie opłaca. Wiele osób również wskazuje na zakup tabletek do zmywarek i detergentów, które nie są przyjazne dla środowiska.

.

Tabletki do zmywarek

Na rynku obecne są jednak produkty, które skutecznie walczą nie tylko z brudem,ale również  z takimi negatywnymi opiniami. Wśród nich są między innymi ekologiczne tabletki do zmywarek, które zaleca się również wszystkim użytkownikom szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Poza oczyszczeniem samego urządzenia wpływają na zdecydowaną poprawę warunków eksploatacji instalacji kanalizacyjnych (efekt oczyszczania) i drenaży rozsączających (efekt udrożniania). Jak działają tabletki ekologiczne? Specjalny skład enzymów umożliwia rozpuszczenie resztek tłuszczów przez rozbicie ich struktury.

.

Dodatkowo enzymy usuwają nieprzyjemne zapachy powstające w zmywarce oraz poprawiają pracę oczyszczalni ścieków. Środek jest bezpieczny w stosowaniu, nie podrażnia skóry i dróg oddechowych. Po użyciu, dzięki zawartym składnikom ulega biologicznemu rozkładowi.

Warto rozważyć zakup zmywarki gdy chcemy zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również wtedy, gdy bliska jest nam idea dbania o środowisko naturalne.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Deszcz to najbardziej powszechne zjawisko pogodowe, dlatego też dźwięk stukania kropel wody w okno i parapet mieszkania nie robi na nikim większego wrażenia. Deszcz po prostu pada i nie mamy na to żadnego wpływu, jednak każdy właściciel domu musi koniecznie rozwiązać sprawę odprowadzania wód... więcej
Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede... więcej
Z każdym rokiem jest ich coraz więcej. Powstają, ponieważ coraz większa część społeczeństwa jest świadoma rosnących kosztów życia. Mowa o energooszczędnych domach, które powoli wypierają klasyczne konstrukcje. Warto rozważyć taką inwestycję, ponieważ budowa energooszczędnych domów nie jest znacznie... więcej