Co nie powinno trafiać do oczyszczalni przydomowej ?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie dla domów zlokalizowanych tam, gdzie nie ma kanalizacji. Choć taka oczyszczalnia nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem, to wymaga właściwego obchodzenia się z nią oraz trzymania zasad prawidłowej eksploatacji - tak jak każde urządzenie.

Wielu użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków nie ma wiedzy lub pewności, co może, a co nie powinno trafiać do oczyszczalni przydomowej. W rezultacie niektórzy inwestorzy nieświadomie szkodzą swojej oczyszczalni, wrzucając do niej rzeczy lub substancje pogarszające jakość oczyszczania, a w najgorszym wypadku - powodujące uszkodzenie lub zatrzymanie pracy całego układu.

Co nie powinno trafić do przydomowej oczyszczalni ścieków? O tym w przeczytasz w poniższym artykule.

Czy do przydomowej oczyszczalni ścieków można odprowadzać silne środki czyszczące?

Popularne środki czystości zwykle są skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, jednak jest to okupione ich wysoką toksycznością, która zabija pożyteczne mikroorganizmy. Wynika to z tego, że najłatwiejszym sposobem na uzyskanie szybkiego efektu czyszczącego jest zastosowanie bardziej agresywnych związków chemicznych. Niestety takie podejście stoi w konflikcie z ekologią i naturą.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem wykorzystującym naturalne, żywe mikroorganizmy do neutralizacji ścieków bytowych, a chemia czyszcząca szkodzi tym organizmom. W związku z tym należy dążyć do tego, aby wprowadzać do oczyszczalni możliwie mało chemii czyszczącej - zwłaszcza tej ostrej, agresywnej w działaniu. Na rynku są ekologiczne alternatywny środków do czyszczenia i sprzątania, które współpracują z przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Pozwalają one uzyskać podobny efekt czyszczenia, oszczędzając zawarte w nich bakterie.

Srodki czyszczace do domu - jakie nie powinny trafiac do przydomowej oczyszczalnia ścieków

W tym miejscu warto wspomnieć też o chemicznych środkach higieny osobistej: chemikalia związane z higieną osobistą, np. płyny do dezynfekcji, płyny do higieny intymnej, żele antybakteryjne itp. mogą zaburzać naturalne procesy oczyszczania w oczyszczalniach ścieków. Jeżeli są stosowane w bardzo małych ilościach, to oczyszczalnia powinna sobie z nimi poradzić. Problem może pojawić się wóczas, gdy stężenie tych substancji będzie stosunkowo duże, a dodatkowo będzie łączone z ostrą chemią gospodarczą - takie połączenie jest zabójcze dla pożytecznych mikroorganizmów.

"Co zamiast Domestosa do oczyszczalni?" - takie pytanie często zadają internauci

Wielu użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków, chcąc zapewnić pożytecznym bakteriom jak najkorzystniejsze warunki do życia, poszukuje delikatniejszych alternatyw dla środków do czyszczenia toalet. Dobrym i bezpiecznym środkiem jest tutaj ekologiczny żel do toalet Eco9 WC GEL, który dzięki odpowiedniej kompozycji składników czyszczących nie niszczy pożytecznych bakterii żyjących w instalacjach kanalizacyjnych oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Czy można podłączyć deszczówkę do oczyszczalni ścieków?

Podłączanie deszczówki do przydomowej oczyszczalni ścieków jest niezalecane i powinno się unikać takich rozwiązań. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nagły zrzut dużej ilości wody deszczowej powoduje szybkie przepełnienie zbiornika oczyszczalni, sztucznie skracając cykl oczyszczania ścieków przez mikroorganizmy. Z kolei szybsze wypompowanie wzburzonych ścieków grozi wypłukaniem osadu czynnego, będącego podstawą działania biologicznej oczyszczalni ścieków.
Ponadto deszczówka trafiająca do oczyszczalni podczas intensywnych opadów powoduje znaczną zmianę składu ścieków w zbiorniku (rozrzedzenie, zmiana pH), a takie zjawiska zawsze stanowią mniejszy lub większy szok dla bakterii żyjących w ściekach, mając na nie niekorzystny wpływ.

Zbiornik na deszczówkę HABA Rain zamiast odprowadzania deszczówki do szamba

Rys. Zbiornik na deszczówkę to znacznie lepsze rozwiązanie niż odprowadzanie deszczówki do oczyszczalni ścieków.

Czy można odprowadzać kondensat z pieca gazowego do oczyszczalni ścieków?

W piecu gazowym powstają skropliny, które cechują się bardzo niskim pH, czyli dużą kwasowością. Odprowadzanie kwaśnego kondensatu z pieca gazowego do przydomowej oczyszczalni ścieków powoduje zakwaszenie warunków panujących w zbiorniku, co niekorzystnie odbija się na florze bakteryjnej, powodując obumieranie pożytecznych mikroorganizmów i pogorszenie pracy oczyszczalni. Należy zatem unikać bezpośredniego odprowadzania kondensatu z pieca gazowego do oczyszczalni przydomowej lub zamontować specjalistyczny neutralizator kondensatu między piecem a odprowadzeniem do oczyszczalni. Zneutralizowany kondensat nie stanowi już takiego zagrożenia dla prawidłowej pracy oczyszczalni.

Wrzucanie do toalety śmieci, które się nie rozkładają. Jakich przedmiotów nie powinno się wrzucać do kanalizacji z przydomową oczyszczalnią ścieków?

Poniższe przedmioty nie powinny być wrzucane do toalety:

  • Nawilżane chusteczki higieniczne
  • Podpaski i tampony
  • Wkładki higieniczne
  • Pieluchy
  • Watki kosmetyczne, plastikowe patyczki do uszu

 

Chusteczki nawilżane, higieniczne czy też odświeżające często nie są biodegradowalne i mogą powodować zapychanie się oczyszczalni ścieków, a niekiedy nawet prowadzić do uszkodzeń elementów mechanicznych, takich jak np. pompa.
Podpaski, tampony i inne wyroby higieniczne wykonane z plastiku lub innych nierozpuszczalnych materiałów również nie powinny być wyrzucane do przydomowej oczyszczalni ścieków. Podobnie sprawa wygląda z wkładkami higienicznymi i pieluchami jednorazowymi, które nie ulegają rozkładowi w wodzie.
Ich wyrzucanie do przydomowej oczyszczalni ścieków może prowadzić do poważnych problemów. Oczyszczalnia zapchana powyższymi przedmiotami nie będzie działała prawidłowo, szybko ulegnie zapchaniu i w praktyce upodobni się do podziemnego śmietnika.

Podpaski nie powinny trafiać do toalety
Rys. Należy unikać wrzucania do oczyszczalni podpasek i innych odpadów nierozkładająych się w wodzie.

 

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże ci lepiej zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków oraz uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości. Jeżeli masz pytania dotyczące doboru lub prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, to skontaktuj się z nami!

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Jeżeli w minimalnym stopniu interesujecie się budownictwem mieszkaniowym, powinniście wiedzieć, że na przestrzeni kilku ostatnich lat zaczęły zmieniać się trendy. Dziś coraz więcej osób planujących budowę domu rezygnuje z klasycznego budownictwa, które bazuje na cegłach i materiałach betonowych na... więcej
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy... więcej
Oczka wodne i stawy stanowią piękną ozdobę ogrodów, przyciągając zarówno miłośników natury, jak i entuzjastów krajobrazu. Jednak utrzymanie czystości wody w tych zbiornikach może stanowić wyzwanie, zwłaszcza w obliczu problemu rozwoju glonów i innych zanieczyszczeń. Na szczęście istnieje naturalne... więcej