Co możemy odzyskać z przyrody?

Ziemia jest naszym wspólnym skarbem. Jest wyjątkowym miejscem, na którym rozwinęło się życie dzięki wielu sprzyjającym czynnikom, dlatego każdy z nas powinien w sposób odpowiedzialny dbać o otaczające nas środowisko. Matka natura daje nam wiele możliwości oraz materiałów, które możemy wielokrotnie wykorzystywać w codziennej egzystencji. To zasoby naturalne, które sprawdzają się również w gospodarstwach domowych. Zastanawiacie się, co można odzyskać z przyrody? Nasza odpowiedź to woda!

 

Woda – najcenniejszy związek chemiczny na Ziemi

Ciało człowieka jest w ponad 70 procentach zbudowane z wody. Jest ona głównym składnikiem krwi oraz innych płynów ustrojowych człowieka, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Właśnie dlatego, jest uważana za najcenniejszy zasób na naszej planecie, ponieważ bez niej nie istniałoby życie. Choć wielu osobom wydawać by się mogło, że to dość powszechna substancja, ponieważ stanowi trzy czwarte powierzchni Ziemi należy pamiętać, że tylko jej jeden procent jest zdatny do spożycia. Deficyt wody pitnej jest realnym problem współczesnego świata, dlatego warto zainteresować się rozwiązaniami, które pozwalają ograniczać zużycie wody pitnej.

 

Wykorzystanie wody w gospodarstwach domowych

Woda nie tylko nawadnia nasze organizmy, ale jest również powszechnie wykorzystywana w wielu czynnościach odbywających się w gospodarstwie domowym. Czynności, takie jak pranie, podlewanie kwiatów, sprzątanie oraz zasilanie spłuczek toaletowych wiążą się z poborem wody wodociągowej na poziomie od 50 do 100 litrów na osobę w ciągu doby. To ogromna wartość, jednak możną ja skutecznie zminimalizować. Pomoże Wam w tym nie tylko wiedza na temat rozsądnego korzystania z wody w łazience, ale również system zagospodarowania deszczówki.


 

Zalety odzyskiwania wody deszczowej

Niedawno rozpoczęła się jesień, a jest to pora roku, która w naszej strefie klimatycznej jest bardzo deszczowa. Według statystyk miesięczna ilość opadów w tym okresie oscyluje na poziomie 50-70mm. Taką wodę można zmagazynować, a następnie wykorzystać w wielu celach. Nie jest ona zdatna do spożycia, jednak jej unikatowe właściwości sprawiają, że może być ona wykorzystywana do zasilania spłuczek, mycia samochodów, podlewania trawy, a nawet prania. Dzięki niej nie tylko staniecie się ekologicznymi mieszkańcami, ale również możecie skutecznie zmniejszyć wysokość Waszych rachunków związanych z wykorzystaniem wody wodociągowej.

 

Budowa systemu zagospodarowania wody deszczowej

Zbieranie deszczówki jest bardzo proste. Wystarczy zainwestować w odpowiedni system, dzięki któremu woda opadowa spływa z dachu przy pomocy rur spustowych do zbiornika, który może znajdować się pod ziemią lub być obiektem wolnostojącym na posesji. W wielu gospodarstwach instalację służące do zagospodarowania wody deszczowej są połączone z systemami ogrodowymi oraz komponentami służącymi do wykorzystania zebranej wody wewnątrz budynku. W ten sposób odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie wody jest niezwykle wygodne.


 Zestaw do gospodarowania wodą deszczową HABA RAIN  5500l.

Nie tylko woda

Woda nie jest jedynym zasobem, którego można odzyskać z przyrody. Biomasa, czy energia geotermalna to kolejne ciekawe przykłady czerpania korzyści z zasobów naturalnych, jednak ich efektywne zagospodarowanie wymaga znacznie większych inwestycji.

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Aby szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków działały sprawnie, musimy pamiętać o regularnym stosowaniu odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podnieść skuteczność działania i wydłużyć żywotność tych urządzeń. Choć przydomowe oczyszczalnie ścieków nie wymagają zbyt częstej... więcej
W ostatnich latach dużo pisze się o ekologicznych rozwiązaniach dla domów, ponieważ producenci proponują konsumentom zaawansowane technologicznie urządzenia, które mają na celu ograniczenie poboru podstawowych mediów, takich jak energia elektryczna. Jednak ekologiczny dom to nie tylko nowoczesne... więcej
Oczyszczalnia tunelowa: budowa i zasada działania Nowoczesne gospodarstwa domowe cechują inteligentne i zoptymalizowane rozwiązania, których celem jest dostarczenie swoim użytkownikom zarówno komfortowych warunków jak i zmniejszenie kosztów eksploatacji wraz z rozwiązaniami wpływającymi na poprawę... więcej