Przechowywanie roślin zimą

Wiele roślin, które w sezonie wiosennym i letnim zdobiły nasze balkony, wymaga schowania na czas chłodnej jesieni i mroźnej zimy. Kwiaty i drzewka nie są w stanie przetrwać w niskich temperaturach. Istnieje jednak kilka sposobów, aby odpowiednio je zabezpieczyć przed zniszczeniem i zamarznięciem.

 

Praktyka pokazuje, że niezależnie od grupy (czy są to byliny, drzewa, krzewy czy krzewinki), każda roślina wymaga ochrony przed nadejściem zimy. Działania ułatwiające ich przetrwanie mogą być jednak różne. W przypadku drzew i krzewów najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie osłon, natomiast byliny zwykle wymagają zabrania do pomieszczeń, gdzie nie zagrozi im mróz, śnieg lub duże opady deszczu.

Rośliny balkonowe, w większości przypadków nie mogą zimować na dworze, dlatego też przed nadejściem mrozu powinniśmy przenieść je z balkonu czy tarasu do zadaszonego pomieszczenia. Miejscem doskonałym na zimowe przechowywanie roślin balkonowych uprawianych w pojemnikach jest ogród zimowy, nazywany również oranżerią.

 

Jak przechowywać rośliny zimą?

Budynek roboczy, strych lub jasna piwnica to idealne miejsca na przechowanie roślin balkonowych w okresie zimowym. Najważniejsza jest temperatura – kwiaty powinny przebywać w miejscu chłodnym (5–12°C) i widnym. Ogrodnicy zwracają również uwagę na bardzo istotną kwestię światła – bez niego okres regeneracji roślin po zimie będzie dużo dłuższy lub po prostu niemożliwy. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach rośliny mogą wymagać usunięcia wiosną wiotkich pędów.

W zasadzie niemal wszystkie byliny (nawet te mrozoodporne, a więc po posadzeniu w gruncie), przed nadejściem mrozów wymagają przeniesienia do pomieszczenia.

a

Jak pielęgnować rośliny w czasie zimy?

Zimujące rośliny wystarczy podlewać 1-2 razy w miesiącu. Bardzo ważne jest, aby w czasie trwania całej zimy unikać stosowania nawożenia. Poza tym, kwiaty takie jak fuksje czy pelargonie trzeba przyciąć, zazwyczaj od 1/2 do 2/3 długości.

Niektóre rośliny podczas zimowania tracą liście (np. bieluń, figowiec). Nie należy się jednak martwić tym faktem – jest to normalny proces. Na wiosnę pojawią się z pewnością nowe.

 

Ogród zimowy, czyli oranżeria

Aby przechowywane w ogrodzie zimowym rośliny balkonowe przetrzymały zimowe miesiące i w następnym roku znów zdobiły nasze balkony i tarasy, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Przede wszystkim należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu (brak ogrzewania, chłodne powietrze, wentylacja).

Zimą należy ograniczyć podlewanie roślin oraz nie stosować nawozu. O tej porze roku kwiaty pobierają mniej wody, stąd nie ma tak dużej konieczności nawadniania ich, jak w okresie letnim.

Po wniesieniu roślin do oranżerii należy także skrócić ich pędy, pamiętając jednak o zachowaniu kształtu rośliny. Nie zapominajmy także o regularnej kontroli – sprawdzanie bieżącego stanu liści i pędów pozwoli na wcześniejsze wykrycie chorób i szkodników. Należy też usuwać chore i schnące części rośliny, ponieważ obumierające elementy mogą źle wpływać na zdrowie rośliny.

żródło:  homelook.pl

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sekwencyjny Biologiczny Reaktor (SBR) bierze swoją nazwę od metody oczyszczania ścieków. Dzięki etapowemu (sekwencyjnemu), cyklicznie powtarzającemu się 24-godzinnemu procesowi, oczyszczalnie SBR poszczycić się mogą znacznie większą skutecznością oczyszczania ścieków niż oczyszczalnie tradycyjne... więcej
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to bardzo popularne rozwiązanie na terenach pozbawionych stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Aby takie oczyszczalnie działały sprawnie i efektywnie, konieczne jest regularne opróżnianie osadu i utrzymanie ich w odpowiednim stanie. W niniejszym artykule... więcej
Liczne problemy i poniesione koszty związane z naprawami to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy dbać o rury kanalizacyjne – zachęcić nas powinno również do tego polskie prawo. Nie każdy o tym wie, ale użytkowanie instalacji jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i... więcej