Wybieramy separatory tłuszczu

Najprościej rzecz ujmując separatorów tłuszczu używa się do oczyszczania ścieków, które zawierają duże ilości substancji tłustych. Używa się ich więc wszędzie tam gdzie konieczne jest oddzielenie tłuszczów w postaci olejów roślinnych czy zwierzęcych od ścieków. Tłuszcze występują w trzech stanach: ciekłym, stałym i półstałym oraz dzielą się na dwie grupy, tak jak już wspominaliśmy wcześniej – na tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Urządzenia te sprawdzają się najczęściej w obiektach takich jak:

  • restauracje,
  • hotele,
  • duże przedsiębiorstwa gastronomiczne,
  • mleczarnie,
  • serownie,
  • jadłodajnie,
  • olejarnie,
  • kuchnie przyszpitalne,
  • fabryki mięsne.

 

Do tłuszczów zwierzęcych zaliczmy słoninę, masło, smalec czy łój. Tłuszcze roślinne to różnego rodzaju oleje m.in rzepakowy czy słonecznikowy. Obecne w dużych przedsiębiorstwach spożywczych tłuszcze, negatywnie wpływają na działanie sieci kanalizacyjnych. Powodują zarastanie rur oraz zmniejszają ich przepływ. Również rozkład tego typu substancji objawia się nieprzyjemnym zapachem. Dlatego też, niezbędne jest używanie separatorów aby oddzielić tłuszcze wszędzie tam gdzie występuje ich nadmierne wykorzystanie.

Jak działa separator tłuszczu

Separatory nazywane są urządzeniami przepływowymi co oznacza, że w ich wnętrzu następuje mechaniczne oddzielenie tłuszczów od pozostałej reszty ścieków. Cząsteczki tłuszczu ze względu na to, że ich gęstość jest mniejsza od gęstości wody są gromadzone na jej powierzchni. Konstrukcja całego urządzenia pozwala więc na to, aby przepływ ścieków był prawidłowy, a oddzielone substancje tłuste nie wydostają się z separatora. Substancje, które charakteryzują się dość dużą gęstością opadają na dno zbiornika.

Rodzaje separatorów

Wyróżniamy separatory tłuszczu z osadnikiem lub bez osadnika.  Separatory tłuszczu z osadnikiem stosowane są wszędzie tam gdzie w ściekach oprócz tłuszczów znajduje się również zawiesina.

SEPARATORY TŁUSZCZÓW    HABA RL

 

Osadnik ma zapewniać skuteczność oczyszczania oraz dbać o to, aby pojemność magazynowania osadu była odpowiednia. Separatory z osadnikiem należy stosować w zakładach i obiektach, które charakteryzują się podwyższonym odprowadzaniem osadów. Przepływ nominalny oferowanych przez nas separatorów z osadnikiem wynosi od 2l/s – 8l/s.

Separatory tłuszczu bez osadnika stosowane są w przypadku gdy ścieki zawierają łatwe do oczyszczenia części stałe. Tego typu urządzenia wykorzystywane są głównie w przetwórstwie rybnym i muszą być wyposażone w sito umieszczone na wlocie. W ten sposób mechanizm jest zdolny do wyłapywania większych części stałych. Przepływ nominalny naszych separatorów bez osadnika wynosi 0,5l/s – 10l/s.

 

Duża ilość tłuszczu negatywnie wpływa na pracę oczyszczalni dlatego też, tak ważne jest stosowanie odpowiednich urządzeń do ich separacji. Wybór odpowiedniego separatora powinien być podyktowany tym, jaka gęstość charakteryzuje oddzielane tłuszcze, jaka liczba posiłków wydawana jest codziennie w restauracjach i innych tego tupu obiektach, a także jaka jaka jest maksymalna wartość przepływu i temperatura ścieków.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
Według danych statystycznych opracowanych przez Główny Urząd Statystyczny przeciętny obywatel naszego kraju wykorzystuje 96 litrów wody każdego dnia. Większa część tej liczby jest wygospodarowana na prace domowe oraz kwestie związane z utrzymaniem higieny osobistej. Pranie, sprzątanie, podlewanie... więcej
Decydując się na montaż przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków, musimy od początku mieć absolutną pewność, że procesy w niej zachodzące są w pełni bezpieczne dla środowiska i otoczenia naszego domu. Znając już działanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podstawowe zalety tego typu... więcej