Oczyszczalnia tunelowa: budowa i zasada działania
Nowoczesne gospodarstwa domowe cechują inteligentne i zoptymalizowane rozwiązania, których celem jest dostarczenie swoim użytkownikom zarówno komfortowych warunków jak i zmniejszenie kosztów eksploatacji wraz z rozwiązaniami wpływającymi na poprawę lokalnego środowiska naturalnego.
W coraz większej liczbie domów wykorzystuje się przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są tańszą i wygodniejszą alternatywą dla przestarzałych już szamb. Wśród dostępnych rozwiązań są oczyszczalnie tunelowe i hybrydowe - produkt, na który decyduje się część klientów.
Przydomowe oczyszczalnie tunelowe bazują na mechanicznej oraz biologiczno-tlenowej metodzie oczyszczania ścieków. Zasada funkcjonowania tuneli opiera się na kolejno następujących po sobie fazach. Celem pierwszego etapu jest separacja odpadów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Po wstępnym oczyszczeniu, ścieki zostają odprowadzane do końcowej technologii tunelowej, gdzie w układzie modułowym poddane zostają intensywnemu napowietrzaniu i doczyszczeniu by finalnie mogły być odprowadzone do gruntu.
Rys. Graficzny schemat oczyszczalni tunelowej.
Rys. Graficzny schemat oczyszczalni tunelowej z przepomwponią.
Jak działa oczyszczalnia tunelowa
Przydomowa oczyszczalnia tunelowa bazuje na mechanicznej oraz biologiczno-tlenowej metodzie oczyszczania ścieków. Zasada funkcjonowania tuneli opiera się na kolejno następujących po sobie fazach. Celem pierwszego etapu jest separacja odpadów, które nie rozpuszczają się w wodzie. Po wstępnym oczyszczeniu, ścieki zostają odprowadzane do końcowej technologii tunelowej (na tunele rozsączające ułożone w gruncie), gdzie w układzie modułowym poddane zostają intensywnemu napowietrzaniu i doczyszczeniu tlenem, by finalnie mogły być odprowadzone do gruntu.
Rys. Schemat oczyszczalni tunelowej z wentylacją wysoką wyprowadzoną na zewnątrz budynku.
Z czego się składa oczyszczalnia tunelowa
Przydomowa oczyszczalnia ścieków typu tunelowego składa się z rurociągu (rura PCV), osadnika gnilnego, tunelu rozsączającego oraz kominków doprowadzających powietrze do drenażu, na końcu których zwykle znajduje się tzw. grzybek napowietrzający. Na końcu układu zwykle jest studzienka zamykająca, która służy właśnie do tego celu.
Rura kanalizacyjna
Należy pamiętać o tym, że rura kanalizacyjna powinna mieć zachowane odpowiednie spady (zwykle jest to około 1,5%) podczas montażu na gruncie. Do tego celu stosowane są rury z PCV (polichlorek winylu) o średnicy 160 mm. Tunele zwykle mają w zestawie rurę drenarską lub nacinane korytka.
Zdjęcie: Rura kanalizacyjna zewnętrzna.
Osadnik gnilny
Zbiornik, do którego trafiają ścieki płynące bezpośrednio z domu, nazywa się osadnikiem gnilnym. Tutaj zachodzi pierwszy, mechaniczny etap oczyszczania, polegający na sedymentacji i flotacji, czyli oddzieleniu ciał stałych oraz tłuszczów od reszty ścieku.
Elementy cięższe od wody idą na dno, a lżejsze (głównie tłuszcze, włosy itp.) unoszą się na powierzchni tworząc kożuch. W osadniku gnilnym powstaje osad, który należy cyklicznie usuwać za pomocą wozu asenizacyjnego.
Zbiornik osadnika powinien podczas i po montażu być odpowiednio zabezpieczony zarówno przed naporem wody gruntowej, jak i nacisku od góry (np. maszyny, pojazdy).
Tunele rozsączające
Działanie oczyszczalni drenażowej z tunelami zakłada, że wstępnie podczyszczony ściek po osadniku gnilnym trafia na drenaż tunelowy, gdzie za pomocą bakterii tlenowych rozkładane są kolejne zanieczyszczenia. Tunele powinny być położone na odpowiednim gruncie (np. żwirze), stanowiącym dodatkowy filtr dla ścieków.
Zdjęcie: Drenaż tunelowy na krążynach betonowych - jeden z pierwszych patentów HABA z 2002 roku.
Po co jest geowłóknina przy drenażu?
Geowłókninę stosuje się do przykrycia tuneli rozsączających, aby oddzielić je od ziemi, pod którą są zakopane. Jest to niezbędne, aby uzyskać tunel powietrzny, na którym zachodzi doczyszczanie ścieku.
Rys. Etapy montażu drenażu tunelowego w technologii krążyn betonowych.
Studzienka zamykająca, grzybek napowietrzający i kominek wentylacyjny
Przez niektórych te terminy są używane zamiennie. Ogólnie chodzi o układ napowietrzający ścieki znajdujący się na drenażu z kominkiem. Przy montażu należy bezwzględnie pamiętać o prawidłowym wykonaniu wentylacji - to pozwala uniknąć problemów eksploatacyjnych. Zdarzają się naciągacze, którzy nie robią ani jednego kominka, co jest złą praktyką.
Oczyszczalnia tunelowa: czy należy stosować biopreparaty i bakterie do oczyszczalni?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków z tunelami to rozwiązanie, w którym znajdują zastosowanie odpowiednie szczepy bakteryjne do jej prawidłowej pracy. Warto je zaszczepiać po opróżnieniu osadnika gnilnego oraz cyklicznie aplikować w celu utrzymania przyzwoitej skuteczności oczyszczania (zwłaszcza po zastosowaniu silnej chemii w domu).
Jakie bakterie stosować do oczyszczalni tunelowej?
Wszystko zależy od celu, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na szybkim rozruchu oczyszczalni po wypompowaniu z niej osadu, to odpowiednim wyborem będzie tutaj preparat Eco9 START, stosowany w oczyszczalniach drenażowych.
Z kolei jeżeli nasza oczyszczalnia tunelowa już funkcjonuje, a my chcemy po prostu podtrzymać w niej florę bakteryjną, to bardziej będzie nas interesował preparat Eco9 MIX - dwuskładnikowe saszetki z proszkiem, który można aplikować bezpośrednio do miski ustępowej.
Niektórzy użytkownicy oczyszczalni tunelowych zapominają, że ich drenaż również wymaga pielęgnacji, aby się za szybko nie zamulił. Do tego celu stosuje się Eco9 DRENAŻ Udrażnianie, który poprawia przepuszczalność.
Zalety oczyszczalni tunelowej
- pozwalają na kontrolę oczyszczanych ścieków
- niski koszt zakupu
- względnie duża tolerancja na wahania ścieków zarówno w aspekcie ilościowym, jak i jakościowym
Słabe strony oczyszczalni tunelowej
Oczyszczalnie tunelowe (z doczyszczaniem na drenażu) niestety nie mogą poszczycić się zadowalającą skutecznością oczyszczania ścieków - do gruntu trafiają ścieki zanieczyszczone (osadnik tylko w niewielkim stopniu oczyszcza).
W ściekach oczyszczalni drenażowej jest dużo zawiesiny, która z czasem prowadzi do kolmatacji, czyli zamulenia drenażu. Drenaż przestaje wchłaniać ścieki, co w praktyce oznacza konieczność rozkopania ogrodu i zrobienia drenażu na nowo. Jest to zabieg kosztowny, skomplikowany i często destrukcyjny dla ogrodu. Tunele w porównaniu do oczyszczalni biologicznych to dwie zupełnie różne kategorie produktu.
Osadnik gnilny źródłem smrodu
Należy też pamiętać o tym, że procesy beztlenowe zachodzące w osadniku gnilnym powodują zagniwanie ścieków, przez co w oczyszczalni powstają odory, nieprzyjemny zapach idący na tunele i dalej wentylacją na ogród, co potwierdzają dane naukowe - a są to dane z różnych ośrodków.
Ciekawostka: oczyszczalnie hybrydowe
Innym sposobem oczyszczania ścieków bytowo gospodarczych są oczyszczalnie hybrydowe. Jak sama nazwa wskazuje systemy tego typu bazują na jednoczesnym połączeniu dwóch najbardziej skutecznych technologii biologicznego rozkładu ścieków: złoża biologicznego oraz osadu czynnego. Połączenie złoża biologicznego wraz z komorą osadu czynnego, pozwala na “samoregulację” systemu i zapewnia stabilne efekty oczyszczania ścieków. To inna kategoria produktu niż tunele.
Obecnie oczyszczalnię hybrydową można uznać za jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania ścieków przy jednoczesnej małej wrażliwości na niekorzystne warunki pracy. Jest to jednak rzadko wybierany produkt, ze względu na jeszcze lepsze alternatywy wśród oczyszczalni biologicznych.
Podsumowując: warto przeanalizować różne oferty przydomowych oczyszczalni dostępnych na rynku, biorąc pod uwagę również transport (dostawa dużego gabarytu na działkę może być kosztowna lub niemożliwa) oraz płatność na raty.
Potrzebujesz więcej danych? Wyślij nam zapytanie przez e-mail lub telefon.
.