Najczęstsze pytania Klientów HABA – część pierwsza

Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA. Naszą ofertę uzupełniają separatory tłuszczu oraz węglowodorów, systemy zagospodarowania wód opadowych, przepompownie oraz biopreparaty. Wykonujemy też odlewy elementów z HDPE pod konkretne zamówienie.

Współpracujemy na stałe z Uniwersytetami Przyrodniczymi w Poznaniu i we Wrocławiu oraz Politechnikami – Poznańską i Wrocławską. Posiadamy własne stacje badawcze na gminnej oczyszczalni ścieków. Korzystając z naszych rozwiązań możesz mieć pewność, że otrzymasz solidny produkt.

W naszej firmie znajdziecie Państwo najnowsze rozwiązania oraz jakość na najwyższym poziomie. Dotyczy to zarówno konstrukcji, materiałów, jak również ich wykonania. Dajemy Państwu na to nie tylko nasze słowo, ale potwierdzenie w odpowiednich certyfikatach i gwarancjach. W 2004 roku układy rozsączające HABA zostały uznane przez międzynarodowych ekspertów za najlepsze rozwiązania w Europie.

Jeżeli choć trochę udało nam się przekonać Państwa do pomysłu inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków, z pewnością macie wiele pytań. Poniżej znajdziecie pierwszą część tych, które Klienci HABA RL zadają najczęściej oraz odpowiedzi na nie. Gotowi? Zaczynamy!

Jak dobrać przydomową oczyszczalnię ścieków ?

Ze względu na duże zróżnicowanie w miejscach montażu oczyszczalni i potrzebach mieszkańców, każda oczyszczalnia jest dobierana indywidualnie.

Najważniejszymi czynnikami podczas doboru oczyszczalni są:
– liczba osób zamieszkujących na stałe w gospodarstwach domowych,
– warunki wodno-gruntowe,
– wielkość działki,
– potrzeby użytkowników.

W przypadku małych działek doskonale sprawdzą się oczyszczalnie biologiczne. Wykorzystują one nowoczesne technologie, co sprawia, że są kompaktowe, a co najważniejsze – skuteczne. W przypadku większych działek możliwości są praktycznie nieograniczone.

Jakie są koszty użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków?

Aby oczyszczalnia mogła prawidłowo funkcjonować, konieczne jest regularne dodawanie biopreparatów. Bardzo dobrze sprawdzają się biopreparaty Eco9, które skutecznie usprawniają pracę oczyszczalni i niwelują brzydkie zapachy. Dawkuje się je tylko raz na pół roku.

Co pół roku należy również kontrolować ilość osadu i stan urządzeń wchodzących w skład całej instalacji.

W przypadku niektórych oczyszczalni należy uwzględnić jeszcze energię zużytą do pracy kompresora i pomp.

Koszt zużycia energii w oferowanych przez nas oczyszczalniach nie przekracza 10 zł na miesiąc.

Czy można zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków na każdej działce?

Przede wszystkim, jeśli działka ma dostęp do kanalizacji, to nie ma możliwości zamontowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeżeli gminy czy powiaty planują w przyszłości budowę kanalizacji, nie uzyskamy odpowiedniej zgody. Ta informacja powinna być wymieniona w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W tym drugim przypadku, mimo wszystko, warto występować z wnioskiem o zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. W tej sytuacji pozwolenie na budowę oczyszczalni zależy od planu zagospodarowania terenu, na którym jest nasza działka. Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje rozwiązania tymczasowe do momentu wybudowania sieci kanalizacyjnej (na przykład dopuszcza odprowadzanie ścieków do indywidualnych oczyszczalni ścieków), urząd nie może sprzeciwić się budowie oczyszczalni.

Jeżeli nie ma przepisów, które zabraniają budowę oczyszczalni i spełnia się przepisy prawne związane z lokalizacją inwestycji, to śmiało można montować oczyszczalnię.

 

Czy z przydomowej oczyszczalni ścieków śmierdzi?

Jeżeli oczyszczalnia ścieków jest prawidłowo zamontowana i przy tym eksploatowana przez użytkowników, to nie ma możliwości by ulatniały się brzydkie zapachy. W tej instalacji kluczową rolę odgrywa wentylacja. Średnica rury odprowadzającej wentylację musi mieć min 110 mm i wystawać co najmniej 60 cm ponad kalenicę budynku.

Proszę pamiętać, że należy regularnie dodawać odpowiednie biopreparaty, aby utrzymać florę bakteryjną na stabilnym poziomie. Jeśli te warunki nie będą zaniedbane, oczyszczalnia będzie działać prawidłowo.

 

Czy samodzielnie można zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków?

W większości przypadków samodzielny montaż oczyszczalni jest możliwy. Należy tego dokonać zgodnie z instrukcją załączoną do produktu. Nie powoduje to utraty gwarancji na produkt.

 

Czy można odprowadzać wodę opadową do oczyszczalni?

Nie wolno odprowadzać wody opadowej do oczyszczalni, ponieważ nastąpi wypłukanie dodawanych bakterii i innych mikroorganizmów. Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są przygotowane na odbiór dużej ilości wody w krótkim czasie.

 

Czy są jakieś ograniczenia w zastosowaniu oczyszczalni roślinnych?

Oczyszczalnie roślinne można zastosować praktycznie dla wszystkich rodzajów gruntów oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych. Jedynym ograniczeniem może być wielkość miejsca dostępnego do montażu oczyszczalni. Przykładowo dla rodziny 4-osobowej potrzebne jest ok. 25 m2 .

 

Czy na gruntach gliniastych można zakładać oczyszczalnie ścieków?

W chwili obecnej na rynku przydomowych oczyszczalni istnieje wiele rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w przypadku gruntów gliniastych.

Możliwymi rozwiązaniami w tej sytuacji mogą być drenaż tunelowy z drenażem zbierającym lub oczyszczalnia SBR z systemem nawadniania roślin. W obu przypadkach zebrana woda może być wykorzystywana do nawadniania ogrodu.

OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW HABA RL

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w ODPOWIEDNIE BIOPREPARATY, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie... więcej
Osoby regularnie czytające naszego bloga z pewnością wiedzą, jak wiele zalet oferuje przydomowa oczyszczalnia ścieków. Narzędzie to stanowi niezwykle skuteczne rozwiązanie likwidujące problem zagospodarowania ścieków na terenach, które nie mają stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. To... więcej
Choć coraz częściej decydujemy się na budowę ekologicznych i inteligentnych domów, to także w przypadku tradycyjnego budownictwa można w prosty sposób zaoszczędzić energię. Rachunki za wodę, prąd i gaz pochłaniają zazwyczaj największą część domowego budżetu. Jednak gdy przyjrzymy się bliżej... więcej