Jak samemu przeprowadzić próbę osadową w oczyszczalni biologicznej?

Co to jest próba osadowa i po co się ją wykonuje? Na czym polega kontrola osadu w oczyszczalni?

Próba osadowa to zabieg polegający na sprawdzeniu ilości i jakości osadu w zbiorniku oczyszczalni ścieków. Wykonuje się ją przede wszystkim po to, by sprawdzić czy nie został przekroczony poziom osadu w oczyszczalni, który kwalifikuje się do wezwania wozu asenizacyjnego i opróżnienia zbiornika. Ocena osadu pozwala również sprawdzić, czy nie doszło do jakichś zaburzeń na poziomie mikrobiologii w oczyszczalni.

Próba osadowa biologicznej oczyszczalni ścieków przydomowej

Czy warto zrobić próbę osadową w oczyszczalni przydomowej?

Biorąc pod uwagę fakt, że przeprowadzenie takiej próby jest dość proste i nic nie kosztuje, a jej wyniki mogą dać nam ważne informacje na temat stanu naszej oczyszczalni – zdecydowanie warto co jakiś czas zrobić próbę osadową.

Kiedy należy wykonać próbę osadową w oczyszczalni biologicznej?

Tak naprawdę nie ma jednego idealnego terminu wykonania próby osadowej. Warto potraktować jej okresowe przeprowadzanie raczej w charakterze profilaktyki i dobrych praktyk przy eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu można być spokojnym, że jeszcze nie trzeba wzywać szambiarki lub wprost przeciwnie – dojść do wniosku, że już czas najwyższy ją wezwać, aby potem nie było problemów.
Jednym ze wskazań do wykonania takiej próby są wszelkie anomalie w pracy oczyszczalni, np. pojawienie się nieprzyjemnego zapachu lub brak klarowności oczyszczonego ścieku na wypływie z oczyszczalni przydomowej.

Jak się przeprowadza próbę osadową krok po kroku?

Należy przygotować:

  • Menzurkę o pojemności 500 ml z podziałką
  • Naczynie do pobrania próbki ściekowej (np. słoik na sznurku)
  • Odrobina cierpliwości
     

Zanurzamy naczynie do poboru próbki ściekowej w reaktorze biologicznej oczyszczalni ścieków gdy ścieki są dobrze zmieszane (wzruszone) oraz nabieramy porcję co najmniej 500 ml. Następnie przelewamy zawartość do menzurki i pozostawiamy na pół godziny, aby mógł zajść proces sedymentacji. Po tym czasie obserwujemy jak wygląda nasz osad, jak się zachowuje i jaką objętość zajmuje.

Zdjęcie zrobione w trakcie pobierania próbki osadu z oczyszczalni

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Podczas wykonywania próby osadowej należy zwrócić uwagę na to, aby wykonywać ją w trakcie pracy dmuchawy (mówimy o oczyszczalniach biologicznych, z napowietrzaniem). Ponadto wynik będzie najbardziej miarodajny, jeżeli reaktor, z którego pobieramy próbkę, będzie pełny. Wtedy najlepiej widać, jaki procent dostępnej objętości zbiornika faktycznie jest zajęty przez osad.

 

Proces prawidłowego przeprowadzania próby osadowej w biologicznej oczyszczalni ścieków został doskonale pokazany na tym krótkim filmiku:

 

O czym mówią wyniki próby osadowej?

Wyniki próby osadowej pozwalają nam oszacować, kiedy zajdzie potrzeba wezwania wozu asenizacyjnego w celu opróżnienia oczyszczalni, po którym nastąpi ponowny rozruch. To jednak nie wszystko – próba osadowa pozwala nam również ocenić stan jakościowy samego osadu, co może być bardzo pomocne przy diagnostyce pracy oczyszczalni. Dzięki próbie osadowej możemy zobaczyć jaki kolor i zapach ma osad, w jakim stopniu jest uwodniony oraz jak przebiega proces jego sedymentacji. W przypadku odstępstw od normy możemy podjąć odpowiednie kroki w celu przywrócenia równowagi biologicznej w oczyszczalni.

Zdjęcia menzurki z próbką osadu bezpośrednio po pobraniu oraz po 30 minutach:

Zdjęcie z początku sedymentacji osadu oczyszczalni przydomowej

Zdjęcie osadu po sedymentacji w menzurce

Widać prawidłowy przebieg sedymentacji - osad ma właściwą barwę, a jego objętość jest w granicach normy.

 

Jak poprawić jakość osadu w oczyszczalni ścieków z napowietrzaniem?

Najważniejsza jest prawidłowa eksploatacja przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków. Nie należy odprowadzać do niej chemikaliów i ścieków innych niż bytowe. Warto też unikać ostrych (żrących) detergentów, które zabijają pożyteczne mikroorganizmy. Ścieki powinny również być prawidłowo natleniane, a od czasu do czasu można je wzmocnić odpowiednimi bakteriami do oczyszczalni, do których zaliczają się preparaty z serii Eco9.

Zdjęcie bakterii do oczyszczalni tlenowych Eco9 OXY DRY

 

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Każda gospodyni domowa wie, że dobry płyn do mycia naczyń pozwala szybko i skutecznie uporać się z tłustymi plamami oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni naczyń i sztućców. Jak znaleźć taki płyn? Z pozoru wydaje się to bardzo proste. Wystarczy wybrać się do... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej
Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej