Jak prowadzić eko dom?

Ekologia odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę, dlatego w wielu kwestiach, dziedzinach i branżach pojawiła się spora liczba nowych rozwiązań oraz technologii, które są przyjazne dla środowiska. Doskonałym przykładem jest budownictwo, które obecnie może nam zaoferować pasywne domy, projektowane i budowane w taki sposób, aby do minimum ograniczyć zużycie energii. To domy ekologiczne, do których budowy zachęcamy wszystkich inwestorów.

Jednak co zrobić w sytuacji, w której Wasz dom nie jest pasywny, a cenicie sobie zagadnienia związane z ekologią? Przygotowaliśmy interesujące rozwiązanie polegające na ekologicznym prowadzeniu domu. W ten sposób skutecznie zmniejszycie wydatki na ogrzewanie, energię elektryczną, wodę oraz wywóz śmieci, a jednocześnie będziecie mogli uważać się za proekologicznych mieszkańców, którzy dbają o środowisko naturalne.

Oto kilka naszych propozycji, jak prowadzić eko dom.

 
Zmniejsz zużycie wody

Woda jest najcenniejszym zasobem na naszej planecie, dlatego każdy z nas powinien korzystać z niej w sposób odpowiedzialny.

Niestety dane statystyczne pokazują, że woda w naszych domach jest marnotrawiona, a przecież jej zużycie bez większego wysiłku można ograniczyć nawet o kilkadziesiąt procent. Pomóc w tym może specjalny zbiornik na deszczówkę, dzięki któremu istnieje możliwość magazynowania wody opadowej, która może być następnie wykorzystana w wielu celach, takich jak prace ogrodowe, mycie samochodu, zasilanie spłuczki toaletowej, a nawet pranie. Zbiornik na deszczówkę to ekologiczna inwestycja, która powinna znaleźć się w Waszym domu.


 

Ogranicz zużycie energii elektrycznej

W naszym kraju energia elektryczna w większości przypadków pochodzi z elektrowni cieplnych, które w trakcie procesów wytwarzania energii emitują do atmosfery ogromną ilość dymu.

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest więc kolejną kwestią, o której powinniście pamiętać. Jak to zrobić? Jest kilka sprawdzonych sposób. Zachęcamy Was do odłączania urządzeń elektrycznych z gniazdek, ponieważ w trybie czuwania pobierają określoną ilość energii. Jeżeli gotujecie wodę w czajniku elektrycznym, nalewajcie jej wyłączenie tyle, ile jest Wam potrzebne. W ten sposób ograniczycie czas gotowania do minimum. Kolejną ważną kwestią jest wymiana oświetlenia na żarówki LED, ponieważ ich kluczową zaletą jest pobór energii kilkukrotnie niższy od innych świetlówek.

 
Segreguj śmieci

Każda osoba wie, że segregowanie śmieci jest bardzo ważne dla środowiska, jednak nie każda osoba robi to systematycznie. W związku z tym zachęcamy Was do regularnego oddzielania od siebie odpadków i wrzucania ich do odpowiednich pojemników. Jeżeli chcecie prowadzić dom w sposób ekologiczny, jest to absolutne minimum!

 

Zredukuj ilość sztucznych detergentów

Jest to kwestia bagatelizowana przez większość osób, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu zasad ekologicznego prowadzenia domu.

Płyny, proszki oraz inne środki czystości dostępne w zwykłych drogeriach i marketach to w większości przypadków preparaty bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. My zachęcamy Was do ekologicznych sposobów walki z brudem. To bardzo proste! Wystarczy tylko zamienić dotychczasowe preparaty na środki o ekologicznym składzie. Znajdziecie je w naszym sklepie internetowym.

Ekologiczne preparaty do domu Eco9
 

Wszystkie wyżej wymienione zasady są jedynie kroplą w morzu potrzeb, dlatego zachęcamy Was pogłębiania swojej wiedzy w tej dziedzinie oraz dzielenia się swoimi propozycjami w komentarzach. Razem możemy wiele zmienić!

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej
  Ekologiczne domy samowystarczalne to temat, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Coraz więcej osób poszukuje sposobów, by ich domy były nie tylko tańsze w utrzymaniu, ale także bardziej przyjazne dla środowiska. Jednym z kluczowych elementów takiego podejścia jest wykorzystanie... więcej
Oczyszczalnie ścieków to dziś temat, który bardzo zyskuje na popularności. Na ich instalację decydują się nie tylko gospodarstwa domowe, budynki użyteczności publicznej czy przedsiębiorstwa produkcyjne, ale również całe wsie i małe miasteczka, które nie mają stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej... więcej