Hybrydowe oczyszczalnie ścieków

To, jaką oczyszczalnię ścieków zdecydujemy się zamontować, zależy przede wszystkim od potrzeb i liczby jej użytkowników, charakteru budynku oraz ilości wytwarzanych ścieków. Duże znaczenie ma także wielkość posesji i poziom wód gruntowych. Im więcej mieszkańców ma dany budynek, tym większa oczyszczalnia jest potrzebna do neutralizacji ścieków. Jedną z nowości na rynku w segmencie przydomowych oczyszczalni ścieków są oczyszczalnie hybrydowe.

a

Zalety hybrydowych oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnie te działają na zasadzie osadu czynnego i złoża biologicznego. Zbiornik łączy w sobie dwa procesy oczyszczania ścieków: beztlenowe realizowane w osadniku i tlenowe realizowane w bioreaktorze na złożu biologicznym. Dzięki technologii hybrydowej oczyszczalnie bardzo dobrze redukują zanieczyszczenia.

Niewielka powierzchnia wykopu, inteligentny system zarządzania pracą oczyszczalni, bardzo dobra wydajność przy nierównomiernym zrzucie ścieków, możliwość rozbudowy oraz brak konieczności budowania drenażu rozsączającego i korzystny system serwisowania to największe zalety tego typu oczyszczalni.

Są one również niezwykle odporne na  krótkotrwałe przerwy w dostawie energii elektrycznej, a dzięki zaawansowanej automatyce gwarantują komfort użytkowania. Dodatkowo, zintegrowany osadnik wstępny z bioreaktorem wymaga niewielkiej powierzchni montażu.

a

Różnice między oczyszczalnią hybrydową a oczyszczalnią ekologiczną z drenażem rozsączającym

Czym różni się oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym od oczyszczalni hybrydowej? Przede wszystkim, te drugie są bardziej przyjazne dla lokalnego środowiska, a cały proces oczyszczania zachodzi w jednym szczelnym zbiorniku.

Natomiast w przypadku oczyszczalni ekologicznych, z osadnika wypływa ściek zaledwie podczyszczony (w 60%) i oczyszcza się dopiero w porowatym gruncie. Poza tym, oczyszczalnie hybrydowe są droższe, ponieważ należą do tych z “wyższej półki”.

Hybrydowa oczyszczalnia przydomowa pracuje w ramach nowoczesnej technologii i działa przy nisko obciążonym osadzie czynnym w połączeniu z dobrze dopasowanym złożem biologicznym. Osad czynny, który powstaje podczas ciągłego i intensywnego napowietrzania, miesza się ze świeżymi ściekami doprowadzonymi bezpośrednio do reaktora biologicznego. Powietrze ma dzięki temu podwójne zastosowanie – dostarcza tlen do mikroorganizmów, co powoduje ich rozrost oraz aktywnie miesza ściek.

Hybrydowe oczyszczalnie ścieków przeznaczone są przede wszystkim do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych, na każde warunki gruntowo-wodne. To doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, pensjonatów, campingów czy niedużych hoteli.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek sierpnia to czas, w którym na polskich wsiach dobiega końca okres żniw. Wydawać by się mogło, że po okresie ciężkiej pracy powinien nastąpić wypoczynek, jednak rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której pracuje się niemal przez cały rok. Współczesnym rolnikom z pomocą przychodzą jednak... więcej
Ścieki — temat niby codzienny, ale wciąż poniekąd abstrakcyjny dla większości z nas. Wiemy, czym są, tak, jak wiemy, czym jest czas. Trudno jednak podać nam jedną, konkretną definicję terminu ścieki prosto z głowy. Co ciekawe, nie istnieje tylko i wyłącznie jedna grupa ścieków. W dzisiejszym wpisie... więcej
Dzięki wykorzystaniu wody deszczowej, możesz zmniejszyć zużycie wody wodociągowej aż o 50%, uniknąć podatku od deszczówki, a także uniezależnić się od dostawców wody. Brzmi nieprawdopodobnie? Dzięki systemom zagospodarowania wody deszczowej nie tylko osiągniesz większą niezależność, ale przede... więcej
Firma HABA RL istnieje na rynku od 1993 roku. Jesteśmy liderem w produkcji małych oczyszczalni ścieków, które można kupić na terenie całej Polski w specjalistycznych firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i serwisowaniem oczyszczalni ścieków HABA RL. Naszą ofertę uzupełniają separatory... więcej
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was kolejny zbiór najczęściej zadawanych przez naszych Klientów pytań oraz rzetelne odpowiedzi na nie. Jaka jest minimalna powierzchnia działki pod zamontowanie przydomowej oczyszczalni ścieków? Dlaczego warto ją mieć? Jakich preparatów bakteryjnych należy... więcej