Dlaczego warto zmodernizować szczelne szambo na biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Właściciele domów, którzy posiadają szczelne szambo, często zastanawiają się nad tym, czy warto zmodernizować swoje urządzenie na bardziej ekologiczne rozwiązanie, jakim jest biologiczna oczyszczalnia ścieków. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, warto! W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć zalety modernizacji szamba oraz wyjaśnić, dlaczego biologiczna oczyszczalnia jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne szambo.

Modernizacja szamba to dbałość o środowisko naturalne i wygodniejsze życie
Modernizując szambo na oczyszczalnię za pomocą systemu RETROFIT chronisz środowisko i oszczędzasz pieniądze.

Dbałość o środowisko

Przede wszystkim, biologiczna oczyszczalnia ścieków to znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż szambo. Dzięki zastosowaniu procesów biologicznych, możliwe jest skuteczne oczyszczanie ścieków, co pozwala na minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wszystko to ma duże znaczenie w dobie, gdy ochrona środowiska jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość.

Oszczędność i wygoda

Poza aspektem ekologicznym, biologiczna oczyszczalnia ścieków ma wiele innych zalet. Przede wszystkim, takie urządzenie jest znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu niż tradycyjne szambo. W przypadku szamba, konieczne jest regularne jego opróżnianie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością pilnowania wywozu ścieków. W przypadku oczyszczalni biologicznej, proces oczyszczania odbywa się w sposób ciągły, dzięki czemu nie ma konieczności częstego opróżniania urządzenia.

Uniknięcie toksycznych wycieków

Po trzecie, biologiczna opoważnym czyszczalnia ścieków jest znacznie bardziej bezpieczna dla środowiska niż tradycyjne szambo. W przypadku starego szamba, istnieje duże ryzyko nieszczelności i wycieku toksycznych nieczystości do gruntu, co może skutkować skażeniem gleby i wód gruntowych. Niestety przez długi czas praktykowane było celowe rozszczelnianie szamba, aby zaoszczędzić na wywozach - niestety przyczynia się to do zatruwania ekosystemu. Natomiast w przypadku biologicznej oczyszczalni, cały proces odbywa się w sposób kontrolowany i bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż biologiczna oczyszczalnia ścieków jest zdecydowanie bardziej bezpieczna dla życia ludzkiego niż zwykłe szambo. Niejednokrotnie zdarzało się, że podczas opróżniania szamba lub przebywania  pobliżu otwartego włazu do szamba ludzie tracili przytomność i wpadali do zbiornika, co ostatecznie prowadziło do ich śmierci. Takie tragedie zdarzały i niestety nadal zdarzają się co jakiś czas.

Inwestycja o dużej stopie zwrotu

Jeśli myślimy perspektywicznie i długofalowo, to zauważymy, że biologiczna oczyszczalnia ścieków stanowi inwestycję na lata, dzięki której można liczyć na długotrwałe korzyści z jego użytkowania. Dodatkowo, modernizacja szamba na oczyszczalnię biologiczną z pewnością wpłynie pozytywnie na wartość nieruchomości, dzięki czemu będzie można łatwiej znaleźć na nią nabywcę w przyszłości i sprzedać za lepszą cenę.

Podsumowując, modernizacja szamba na biologiczną oczyszczalnię ścieków łączy ze sobą ekologię i ekonomię w jednym. Mało tego - dochodzi tu jeszcze wygoda i większy komfort życia. Nie dość, że zmniejszamy uciążliwość dla środowiska, to jeszcze oszczędzamy pieniądze i nie musimy się przejmować wywozami. Nieczęsto zdarzają się rozwiązania, które łączą w sobie te wszystkie aspekty jednocześnie, a ponadto zapewniają tak wysoką stopę zwrotu.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków? Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, pozwalające na niezależne oczyszczanie ścieków z budynków mieszkalnych czy usługowych. Niemniej jednak, aby działały one efektywnie i bezawaryjnie... więcej
Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być montowane wszędzie tam gdzie teren nie jest objęty siecią kanalizacyjną. W naszych poprzednich artykułach informowaliśmy o zaletach tego typu rozwiązań, a jest ich jeszcze więcej.  Wśród wielu rodzajów oczyszczalni mamy również te, które nie będą szpeciły... więcej
Od wielu wieków, rzeka zapewniała życiodajną wodę, potrzebną do życia i pracy. Tam, gdzie warunki do rozwoju rolnictwa nie były sprzyjające, specjalnie na te potrzeby tworzono wodociągi nawadniające pola uprawne. Tak było w przypadku cywilizacji egipskiej czy mezopotamskiej. To właśnie z... więcej