5 popularnych błędów popełnianych w eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Jak dbać o przydomową oczyszczalnię ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, pozwalające na niezależne oczyszczanie ścieków z budynków mieszkalnych czy usługowych. Niemniej jednak, aby działały one efektywnie i bezawaryjnie, konieczne jest zachowanie odpowiedniej dbałości i ostrożności. W tym artykule przedstawiamy 5 błędów w eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków, które warto unikać.

Błąd 1: Brak konserwacji i czyszczenia

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, jak każde urządzenie, wymagają regularnej konserwacji i dbania o nie. Jeśli właściciel nie będzie się z nimi obchodził w odpowiedni sposób, to ich skuteczność oczyszczania może być niska, a w skrajnej sytuacji mogą wręcz przestać działać. Zaleca się, aby przydomowa oczyszczalnia ścieków była kontrolowana przynajmniej raz w roku przez specjalistę, który oceni stan techniczny i wykryje ewentualne usterki. Część czynności serwisowych z powodzeniem może wykonać właściciel oczyszczalni, po uprzednim zapoznaniu się z zasadą działania urządzenia. Zwykle najrozsądniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest po prostu zadzwonienie po serwis oczyszczalni od firmy, która się tym zajmuje.

Profesjonalny serwis oczyszczalni to ważny element jej prawidłowej eksploatacji
Profesjonalny serwis oczyszczalni to ważny element jej prawidłowej eksploatacji.

Błąd 2: Używanie nieodpowiednich środków chemicznych

Niektóre środki chemiczne, takie jak wybielacze, detergenty czy rozpuszczalniki, mogą zniszczyć bakterie w oczyszczalni, co wpłynie negatywnie na proces oczyszczania ścieków. Warto zatem korzystać z ekologicznych środków czystości, które nie zaszkodzą przydomowej oczyszczalni. Stosowanie agresywnych środków czyszczących jest szkodliwe nie tylko dla ludzi, lecz tak samo szkodzi pożytecznym mikroorganizmom. Jednak dbanie o pożyteczne bakterie bardzo się opłaca, ponieważ to właśnie one rozkładają toksyczne związki zawarte w ściekach, umożliwiając ich zagospodarowanie w obrębie działki oraz sprawiając, że wywóz nieczystości odbywa się rzadziej. Jeżeli dbamy o pożyteczne mikroorganizmy w czyszczalni, to one w zamian pracują dla nas.

Błąd 3: Nadmierne zużycie wody

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają określoną pojemność, a ich wydajność jest uzależniona od ilości odprowadzanych ścieków. Nadmierne zużycie wody może spowodować, że oczyszczalnia nie będzie w stanie należycie przetworzyć wszystkich ścieków, co skutkować może wypłukaniem osadu czynnego ze zbiornika lub przytkaniem się kanalizacji. Warto zatem oszczędzać wodę i unikać nadmiernego zużycia, a na etapie doboru oczyszczalni - przyjąć jakiś margines ochronny dla okresowego większego zużycia wody w domu. Lepiej mieć bufor ochronny i być spokojnym, że oczyszczalnia poradzi spobie nawet jeśli zrobimy imprezę rodzinną i zaprosimy dużo gości do domu.

Nadmierne zużycie wody może być niekorzystne dla pracy oczyszczalni - zwłaszcza gdy została źle dobrana
Nadmierne zużycie wody może być niekorzystne dla pracy oczyszczalni - zwłaszcza gdy została źle dobrana.

Błąd 4: Niewłaściwe ustawienie i montaż oczyszczalni

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków powinien być dokładny i przemyślany, a urządzenia ustawione w sposób właściwy. Nieprawidłowe usytuowanie oczyszczalni lub błędny montaż może skutkować nieszczelnością systemu, nieprawidłową pracą urządzeń mechaniczno-elektrycznych lub cofaniem się ścieków. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby montaż został zrealizowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i instalatorskiej.

Prawidłowe usytuowanie i montaż oczyszczalni są bardzo ważne
Prawidłowe usytuowanie i montaż oczyszczalni są bardzo ważne.

Błąd 5: Zapominanie o zaszczepieniu pożytecznych bakterii

Biologiczna oczyszczalnia ścieków dzięki obecności odpowiedniej ilości bakterii, które rozkładają szkodliwe substancje w ściekach. Niewystarczająca ilość bakterii może prowadzić do nieskutecznego oczyszczania ścieków, co w konsekwencji prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Niekiedy właściciele zapominają o zaaplikowaniu biopreparatu do oczyszczalni po wywiezieniu osadu ze zbiornika lub w ramach cyklicznej dawki (zwykle raz na miesiąc). Chcąc zapewnić największą sprawność oczyszczalni, najlepiej zaszczepić pożyteczne bakterie do szamba każdorazowo po opróżnieniu osadnika oraz wzmacniać je cyklicznie w ciągu roku - większość preparatów stosuje się co miesiąc lub co kwartał. Odpowiednie bakterie do swojej oczyszczalni zamówisz tutaj.

Bakterie do oczyszczalni podnoszą skuteczność oczyszczania i wydłużają żywotność urządzenia
Bakterie do oczyszczalni podnoszą skuteczność oczyszczania i wydłużają żywotność urządzenia.

Podsumowując, właściwa eksploatacja przydomowej oczyszczalni ścieków jest niezwykle ważna dla ochrony środowiska. Aby uniknąć poważnych problemów, należy regularnie konserwować urządzenie, korzystać z niego zgodnie z przeznaczeniem, instalować je prawidłowo, unikać zbyt dużego obciążenia systemu i zadbać o odpowiednią ilość bakterii. W przypadku niepewności lub braku wiedzy na temat właściwej eksploatacji, zawsze warto skonsultować się z fachowcem.

Jeżeli chcesz dopytać o któryś z powyższych punktów artykułu, to skontaktuj się z nami: poczta@haba.pl.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Początek września to czas, w którym ciepłe dni ustępują miejsca coraz chłodniejszym porankom. Małymi krokami zbliża się do nas jesień, a wraz z nią specyficzna pogoda. Szare poranki oraz deszczowe popołudnia sprawiają, że większą część dnia będziemy spędzać w domach. Krople deszczu będą delikatnie... więcej
Na naszym blogu mogliście przeczytać artykuł o inteligentnych i ekologicznych domach. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych systemów, które pozwolą na zaoszczędzenie na rachunkach, ale również będą bezpieczne dla środowiska. Inteligentny dom może być zarazem domem ekologicznym, bo... więcej
Aby dodatkowo podnieść skuteczność oczyszczania i wydłużyć żywotność naszej przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wyposażyć się w bakterie do szamba, dzięki którym następuje rozpad i degradacja szkodliwych substancji. Preparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach mają zastosowanie zarówno na... więcej