Po wprowadzeniu na polski rynek pierwszej bezzapachowej przydomowej oczyszczalni biologicznej HABA Bio Easy Flow, różni producenci oczyszczalni zaczęli reklamować swoje produkty jako bezzapachowe. Niestety część tych reklam wprowadza klientów w błąd, wykorzystując fakt, że przeciętny Kowalski nie jest ekspertem w technologii oczyszczania ścieków.
W efekcie część kupujących daje się wpuścić na minę, kupując produkty, które z założenia nie mają prawa być bezzapachowe.
Jak zatem poznać, kiedy oczyszczalnia faktycznie jest bezzapachowa? Jak uniknąć zakupowej wtopy? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Owocnej lektury!
Dlaczego ścieki śmierdzą
Ścieki w szambie lub oczyszczalni mogą śmierdzieć z kilku powodów. Jednym z głównych powodów jest obecność gazów takich jak siarkowodór (H2S) i amoniak (NH3), które powstają w warunkach beztlenowych.
Siarkowodór (H2S) to gaz o charakterystycznym zapachu zgniłych jajek. Jest to związane z jego niskim progiem węchowym, wynoszącym zaledwie kilka ppm. Skład chemiczny obejmuje dwie cząsteczki wodoru i jedną siarki.
Siarkowodór ma potencjalne działanie toksyczne na ludzi, zwłaszcza w wyższych stężeniach, prowadzące do drażnienia oczu, dróg oddechowych, a nawet do śmierci.
Amoniak (NH3) posiada ostry, nieprzyjemny zapach, który jest rozpoznawalny nawet w niskich stężeniach. Skład chemiczny obejmuje jeden atom azotu i trzy atomy wodoru. Amoniak jest irytujący dla oczu, nosa i dróg oddechowych.
W wyższych stężeniach może prowadzić do uszkodzenia tkanek.
Od czego szambo może wybuchnąć?
Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym gazie powstającym w warunkach beztlenowych, jakim jest metan. Nie powoduje on wprawdzie fetoru, ale może być niebezpieczny.
Metan (CH4) jest bezbarwny i bezwonny, co sprawia, że jest trudny do wykrycia w warunkach naturalnych. Skład chemiczny to jedna cząsteczka węgla i cztery wodoru.
Metan jest palny i może tworzyć wybuchowe mieszaniny z powietrzem. Jednak jego bezwonność utrudnia wczesne wykrywanie, co jest istotne ze względu na potencjalne zagrożenia wybuchowe.
Bakterie w szambie rozkładają substancje organiczne, a wynikające z tego procesu gazy mogą wywoływać nieprzyjemny zapach.
Dodatkowo, niedostateczna wentylacja, niewłaściwe utrzymanie szamba, lub nadmierne zapełnienie mogą przyczynić się do zatrzymywania i gromadzenia się gazów, co zwiększa intensywność nieprzyjemnego zapachu.
Brak natleniania ścieków prowadzi do powstawania niebezpiecznych gazów. Zdjęcie: fakt.pl
Co to znaczy, że oczyszczalnia jest bezzapachowa? Jaki warunek MUSI być spełniony, aby oczyszczalnia była bezzapachowa?
O bezzapachowości oczyszczalni możemy mówić wyłącznie wtedy, gdy zastosowana w niej technologia przeciwdziała zagniwaniu ścieków w warunkach beztlenowych. Wiąże się to z koniecznością natleniania dopływających ścieków już od samego początku procesu oczyszczania, tzn. od pierwszej komory, do której trafiają.
Ten warunek spełnia nowoczesna, kompaktowa oczyszczalnia bezzapachowa Bio Easy Flow, która dzięki hybrydowej budowie z intensywnym napowietrzaniem nie pozwala na zaistnienie procesów powodujących powstawanie odorów.
Jak się można domyślić, każda oczyszczalnia przydomowa zawierająca osadnik gnilny nie spełnia powyższego warunku, a więc nie można jej nazywać bezzapachową. W osadniku gnilnym zachodzą przede wszystkim procesy beztlenowe, powodujące powstawanie śmierdzącego siarkowodoru i amoniaku.
Gazy te wydostają się na zewnątrz zbiornika m.in. przez nieszczelności przy włazie, przez wyloty rewizyjne na ogrodzie lub przez pion instalacyjny w budynku.
Niezależnie od tego w jaki sposób te szkodliwe gazy zostaną odprowadzone z oczyszczalni, zawsze będą powodowały smród w miejscu ich ulatniania się. Będzie go czuć na ogrodzie, w domu lub wokół niego.
Wystarczy, że w jednym ze zbiorników lub jednej z komór będą zachodziły procesy beztlenowe.
Oczyszczalnia Bio Easy Flow to rozwiązanie prawdziwie bezzapachowe. Dzięki technologii hybrydowej umieszczonej w jednej komorze z intensywnym natlenianiem, uzyskujemy efektywne działanie w dobrej cenie.
Jak nie dać się nabrać na „pozorną bezzapachowość”
Niektórzy producenci przydomowych oczyszczalni ścieków określają swoje produkty „bezzapachowymi”, mimo że jest w nich wykorzystany osadnik gnilny powodujący fetor. Jest to niestety wprowadzanie klienta w błąd.
Klienci, którzy uwierzą w bezzapachowość oczyszczalni z osadnikiem gnilnym pozbawionym mechanicznego napowietrzania, mogą mocno się rozczarować.
Właśnie dlatego podczas rozmowy ze sprzedawcą oczyszczalni należy zadać pytanie, czy dane urządzenie posiada osadnik gnilny bez napowietrzania (np. za pomocą dmuchawy i dyfuzora).
Jeżeli posiada taki osadnik, a sprzedawca uparcie twierdzi, że taka oczyszczalnia jest bezzapachowa, to w takiej sytuacji zdecydowanie należy mieć się na baczności, aby nie zostać oszukanym.
Jak samemu zrobić błyskawiczny test na bezzapachowość danej oczyszczalni
Istnieje bardzo prosty sposób na sprawdzenie, czy dana oczyszczalnia faktycznie jest bezzapachowa. Polega on na zaczerpnięciu ścieków z każdej komory oczyszczalni do osobnych naczyń.
Jeżeli po powąchaniu ścieków w każdym z naczyń nie czuć nieprzyjemnego zapachu, to możemy przyjąć, że oczyszczalnia jest bezzapachowa.
W bezzapachowej oczyszczalni ścieki z każdej komory nie powinny mieć nieprzyjemnego zapachu. Grafika: yara.pl
Różnica między faktyczną bezzapachowością a maskowaniem odorów
Różnica między faktyczną bezzapachowością a maskowaniem odorów polega na tym, że w oczyszczalni bezzapachowej (czyli nie zawierającej komór pozbawionych natleniania) usunięta jest przyczyna powstawania śmierdzących związków chemicznych. Tą przyczyną jest gnicie ścieków przy niedoborze tlenu.
Z kolei maskowanie odorów to działanie na objawach, czyli próba uczynienia już powstałego smrodu jak najmniej odczuwalnym dla użytkownika, co nie zmienia faktu, że smród już powstał.
Ta metoda przypomina tzw. „pudrowanie pryszcza”, czyli próbę ukrycia czegoś niewygodnego. Nie działa to jednak na dłuższą metę.
Które modele oczyszczalni są bezzapachowe i dlaczego
Jeżeli chodzi o rynek polski, to oczyszczalnie z serii Bio Easy Flow są rozwiązaniami bezzapachowymi. Składają się z jednej, dużej komory, która jest intensywnie napowietrzana, co skutecznie przeciwdziała powstawaniu gazów takich jak siarkowodór, amoniak czy metan.
Kompaktowa, hybrydowa budowa znacząco podnosi efektywność natleniania całej porcji ścieków, co znacząco obniża ich toksyczność, również przy chwilowym dopływie większych ilości zanieczyszczeń, np. podczas imprezy rodzinnej.
Po powąchaniu ścieków zaczerpniętych z oczyszczalni Bio Easy Flow do słoika…zaczynasz wątpić, czy to aby na pewno ścieki, bo nie da się wyczuć żadnego smrodu.
Właśnie tak działa innowacyjna, a zarazem skuteczna w swej prostocie technologia dużych, hybrydowych reaktorów biologicznych z bardzo dużą komorą natleniania.
Zamiast walczyć z naturą – po prostu wykorzystujemy prawa nią rządzące, z ogromnym pożytkiem dla użytkowników oczyszczalni HABA.
W oczyszczalni Bio Easy Flow dzięki technologii hybrydowej i intensywemu natlenianiu uzyskujemy bezzapachowość.