Oczyszczalnie na terenach wiejskich

Początek sierpnia to czas, w którym na polskich wsiach dobiega końca okres żniw. Wydawać by się mogło, że po okresie ciężkiej pracy powinien nastąpić wypoczynek, jednak rolnictwo to specyficzna dziedzina, w której pracuje się niemal przez cały rok. Współczesnym rolnikom z pomocą przychodzą jednak najnowocześniejsze technologie, które z pewnością usprawniają tę ciężką pracę.

Rolnik ma obowiązek prawidłowego gromadzenia i odprowadzania ścieków. W przypadku, gdy
W kierunku nowoczesności

Choć przeciętna osoba zapytana o najnowsze rozwiązania w rolnictwie z pewnością pomyśli o dużych i nowoczesnych maszynach, które usprawniają produkcję, poprawiają wydajność oraz organizację pracy, to jednak współczesne rolnictwo to nie tylko zaawansowane kombajny czy prasy wielkogabarytowe. To również rozwiązania, które usprawniają pracę rolników na wszystkich płaszczyznach szeroko pojętej dziedziny rolnictwa.

Nowoczesne rozwiązana odcisnęły swoje piętno również na tak powszechnej rzeczy jaką są odpady czy ścieki. Obecnie coraz większa liczba polskich rolników dostrzega korzyści płynące z instalacji na terenie swojego gospodarstwa oczyszczalni ścieków bytowych oraz zbiorników na gnojownicę.

 

Czysta woda jest elementem niezbędnym nie tylko do życia, ale również stanowi konieczny element w codziennej pracy w gospodarstwie. Z wody korzystają nie tylko ludzie, ale również hodowane zwierzęta. Jednak dobrodziejstwo wody rodzi pewnego rodzaju obowiązki w postaci koniecznej utylizacji ścieków socjalno – bytowych. Zabronione jest odprowadzanie nieczystości produkowanych przez gospodarstwa rolne do ziemi, wód powierzchniowych czy rowów melioracyjnych.

Korzystanie z nieszczelnych szamb powoduje, że ścieki często przenikają do środowiska. Według specjalistycznych raportów, woda może być zanieczyszczona przez 2 000 różnorodnych substancji chemicznych, od mało szkodliwych do nawet bardzo toksycznych. Zanieczyszczenia, które dostaną się do gleby na ternie gospodarstwa rolnego z pewnością powrócą chociażby poprzez wodę, która przedostanie się na powierzchnie i którą mogą pić zwierzęta.

Rolnik ma obowiązek prawidłowego gromadzenia i odprowadzania ścieków. W przypadku, gdy
Oczyszczalnia dla gospodarstw

Rolnik ma obowiązek prawidłowego gromadzenia i odprowadzania ścieków. W przypadku, gdy gospodarstwo nie jest podłączone do kanalizacji najlepszym rozwiązaniem jest instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków. Urządzenia tego typu służą utylizacji odpadów oraz umożliwiają odprowadzenie ich w stanie oczyszczonym do gruntu.

Najpowszechniejszą metodą wykorzystywaną w przydomowych oczyszczalniach jest proces dwuetapowy. W pierwszym etapie oczyszczalnia usuwa ze ścieków substancje, które są nierozpuszczalne w wodzie zatrzymując je w osadniku gnilnym następnie poddaje je procesowi fermentacji. W drugiej części usuwane są pozostałe substancje organiczne, które są rozpuszczone  w wodzie. Oczyszczalnia wykorzystuje w tym celu naturalne procesy tlenowego i biochemicznego rozkładu przy pomocy szczepów bakterii oraz środków chemicznych.

 

OCZYSZCZALNIE BOLOGICZNE HABA RL

Dzięki oczyszczalni zdecydowana większości ścieków jest utylizowana niemal bez ponoszenia kosztów. Konieczne jest tylko, raz na jakiś czas (zwykle od roku do trzech lat) usunąć zawartość zbiornika przy pomocy wozu asenizacyjnego i cały cykl znów się powtarza. Przydomowa oczyszczalnia ścieków bytowych jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym, gwarantuje komfort użytkowania oraz rozwiązuje kwestie związane z ochrona środowiska.

Ogromną zaletą przemawiająca za instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków na terenie gospodarstwa domowego jest możliwość ubiegania się o dofinansowanie na jej budowę. Najczęściej dofinansowania tego typu organizowane są przez urzędy gmin, które pozyskują środki na realizacje projektów z Unii Europejskiej, między innymi z Funduszu Spójności oraz z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rolnicy zainteresowani instalacją oczyszczalni mają szansę uzyskać z gminy do 80% kosztów kwalifikowanych, czyli wydatków objętych dotacją.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Sekwencyjny Biologiczny Reaktor (SBR) bierze swoją nazwę od metody oczyszczania ścieków. Dzięki etapowemu (sekwencyjnemu), cyklicznie powtarzającemu się 24-godzinnemu procesowi, oczyszczalnie SBR poszczycić się mogą znacznie większą skutecznością oczyszczania ścieków niż oczyszczalnie tradycyjne... więcej
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to bardzo popularne rozwiązanie na terenach pozbawionych stałego przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Aby takie oczyszczalnie działały sprawnie i efektywnie, konieczne jest regularne opróżnianie osadu i utrzymanie ich w odpowiednim stanie. W niniejszym artykule... więcej
Liczne problemy i poniesione koszty związane z naprawami to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy dbać o rury kanalizacyjne – zachęcić nas powinno również do tego polskie prawo. Nie każdy o tym wie, ale użytkowanie instalacji jest regulowane przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i... więcej