Serwis przydomowej oczyszczalni

Jeżeli decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o kilku sprawach związanych z jej prawidłowym utrzymaniem i serwisowaniem.

Niskie koszty eksploatacji, trwałość i szczelność przydomowej oczyszczalni to główne zalety tego typu przedsięwzięcia. Coraz więcej osób mieszkających w domkach jednorodzinnych decyduje się na to rozwiązanie. Oczyszczalnia nie jest mechanizmem awaryjnym, jednak należy pamiętać o dokładnym i regularnym czyszczeniu oraz kontrolowaniu jej elementów. Prosta budowa pozwala na łatwe utrzymanie w czystości przydomowej oczyszczalni ścieków.

O czym należy pamiętać?

Aby oczyszczalnia pracowała prawidłowo wszystkie jej elementy muszą podlegać regularnym przeglądom. Należy pamiętać m.in. o wywożeniu osadu z osadnika gnilnego, które zapobiegnie jego przepełnieniu i osadzaniu się kożucha. Nie zaleca się jednak całkowitego opróżniania zbiornika, a ok. 30% zawartości musi pozostać w komorze. Czynność tę wykonywać należy co 2-3 lata.

     

fot. HABA RL

Czyszczenie filtrów oczyszczalni jest równie ważną kwestią jeżeli chodzi o eksploatację oczyszczalni. Zaleca się wykonywanie tej czynności co 3-6 miesięcy, aby przywrócić oczyszczalni pełną drożność. Czasami jednak, filtr będzie wymagał całkowitej wymiany, dlatego też należy regularnie sprawdzać każdy element oczyszczalni.

Przegląd dmuchawy powietrza, płukanie wodą pompy, a także regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów należą do czynności, o których należy pamiętać w eksploatacji oczyszczalni.

Warto też od czasu do czasu kontrolować skład odpływu. Serwisowanie oczyszczalni polega głównie na stosowaniu się do zaleceń producenta, a podczas montażu oczyszczalni, każdy użytkownik powinien otrzymać instrukcję obsługi całego mechanizmu. Jeżeli jednak któryś z elementów nie działa prawidłowo warto zasięgnąć rady serwisantów. W zależności od tego czy jest to oczyszczalnia biologiczna czy drenażowa, przeprowadzane są kontrole funkcjonowania ich elementów. W oczyszczalniach drenażowych zaleca się aby raz w roku przepłukać przewody drenarskie wodą pod dużym ciśnieniem.

Preparaty do oczyszczalni

Oprócz czynności sprawdzających i serwisowych, należy pamiętać, aby stosować preparaty, które pomogą w prawidłowej konserwacji całego mechanizmu. Stosuje się je zarówno w początkowej fazie pracy oczyszczalni jak i w jej codziennej pracy. Używanie wszelkich biopreparatów, czyli bakterii, które rozkładają ścieki, pozwala na użytkowanie oczyszczalni bez ryzyka zatorowania przepływu w rurach, a także usprawnia pracę osadnika gnilnego, zwiększając również jego wydajność. Na rynku obecnych jest wiele preparatów, które w swoim składzie nie zawierają szkodliwych dla flory bakteryjnej oczyszczalni, składników. Nieregularne stosowanie biopreparatów czy zaniechanie może prowadzić do przeciążenia oczyszczalni.

Wśród dostępnych środków możemy wyróżnić:

  •  preparaty na rozruch
  •  bakterie, enzymy i pożywki
  •  preparaty na udrażnianie syfonu
  •  preparaty na rozkład kożucha

 

Średnio raz na dwa tygodnie należy stosować biopreparaty, które redukują powstawanie kożucha i osadu oraz wspomagają procesy oczyszczania. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów zmniejsza się częstotliwość wywozu osadów, a oczyszczalnia pracuje prawidłowo. Gdy temperatura powietrza jest niska, zaleca się aby dodawać biopreparaty, które zwiększą aktywność enzymatyczną.

 

Preparaty na rozruch są stosowane przy rozruchu oraz po każdorazowym opróżnieniu biologicznej oczyszczalni ścieków. Podczas opróżniania wraz z nieczystościami zostaje usunięta naturalna flora bakteryjna, odpowiedzialna za prawidłową pracę oczyszczalni i utrzymanie równowagi biologicznej.

Efektywne bakterie służą do wspomagania oczyszczania ścieków w oczyszczalniach przydomowych i osiedlowych. Podczas stosowania tego biopreparatu zmniejsza się także ilość osadów ściekowych i następuje ich mineralizacja. Zaobserwowano również oczyszczenie urządzeń kanalizacyjnych tam, gdzie stosowany jest preparat. Oprócz preparatów używanych do kontrolowania pracy oczyszczalni, dostępne są również te, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania syfonów kuchennych i łazienkowych.

Ekologiczne tabletki do zmywarek również zaleca się wszystkim użytkownikom szamb i przydomowych oczyszczalni. Poza oczyszczeniem samego urządzenia, wpływają one na zdecydowaną poprawę warunków eksploatacji instalacji kanalizacyjnych (efekt oczyszczania) i drenaży rozsączających (efekt udrożniania). Dzięki temu zmywarka nie będzie już uciążliwa dla kanalizacji i oczyszczalni.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Separator to specjalistyczne urządzenie służące do oddzielania tłuszczy od reszty ścieków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska musi znajdować się we wszystkich miejscach generujących ponadprzeciętną ilość tłuszczy. Rozporządzenie bezpośrednio dotyczy obiektów gastronomicznych,... więcej
Tworząc projekt domu, warto zastanowić się nad tym, ile kosztować będzie jego eksploatacja. Podwyżki cen energii oraz rosnące koszty ogrzewania budynków powodują zwiększone zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, które umożliwiają znaczne obniżenie tychże kosztów. Co prawda zarówno projekty... więcej
W każdym roku świadomość Polaków w kwestii zalet wynikających z wykorzystania oczyszczalni ścieków systematycznie wzrasta. Wielu właścicieli gospodarstw domowych decyduje się na montaż oczyszczalni na własnej posesji, które regulują gospodarkę ściekami. W ostatnim czasie zalety oczyszczalni ścieków... więcej
Wielu właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków wydaje się, że odpowiedni montaż i zastosowanie bakterii w szambie ekologicznym wystarczą, aby oczyszczalnia działała sprawnie i bez zarzutów na długi czas. Istnieje też stereotyp sugerujący, że produkty eko nie wymagają żadnej kontroli,... więcej
Jeżeli wybierzecie przydomową oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym będzie to wybór bardzo dobry. Użytkownicy tego typu rozwiązań podkreślają bowiem, że takie oczyszczalnie są nie tylko proste w budowie, ale także nieuciążliwe w obsłudze. O czym należy pamiętać decydując się na budowę tego... więcej