Serwis przydomowej oczyszczalni

Jeżeli decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o kilku sprawach związanych z jej prawidłowym utrzymaniem i serwisowaniem.

Niskie koszty eksploatacji, trwałość i szczelność przydomowej oczyszczalni to główne zalety tego typu przedsięwzięcia. Coraz więcej osób mieszkających w domkach jednorodzinnych decyduje się na to rozwiązanie. Oczyszczalnia nie jest mechanizmem awaryjnym, jednak należy pamiętać o dokładnym i regularnym czyszczeniu oraz kontrolowaniu jej elementów. Prosta budowa pozwala na łatwe utrzymanie w czystości przydomowej oczyszczalni ścieków.O czym należy pamiętać?

Aby oczyszczalnia pracowała prawidłowo wszystkie jej elementy muszą podlegać regularnym przeglądom. Należy pamiętać m.in. o wywożeniu osadu z osadnika gnilnego, które zapobiegnie jego przepełnieniu i osadzaniu się kożucha. Nie zaleca się jednak całkowitego opróżniania zbiornika, a ok. 30% zawartości musi pozostać w komorze. Czynność tę wykonywać należy co 2-3 lata.

Czyszczenie filtrów oczyszczalni jest równie ważną kwestią jeżeli chodzi o eksploatację oczyszczalni. Zaleca się wykonywanie tej czynności co 3-6 miesięcy, aby przywrócić oczyszczalni pełną drożność. Czasami jednak, filtr będzie wymagał całkowitej wymiany, dlatego też należy regularnie sprawdzać każdy element oczyszczalni.

Przegląd dmuchawy powietrza, płukanie wodą pompy, a także regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów należą do czynności, o których należy pamiętać w eksploatacji oczyszczalni.

 

regularnie należy kontrolować pracę oczyszczalni fot. mjabbott.co.uk

regularnie kontrolujmy pracę oczyszczalni fot. mjabbott.co.uk

Warto też od czasu do czasu kontrolować skład odpływu. Serwisowanie oczyszczalni polega głównie na stosowaniu się do zaleceń producenta, a podczas montażu oczyszczalni, każdy użytkownik powinien otrzymać instrukcję obsługi całego mechanizmu. Jeżeli jednak któryś z elementów nie działa prawidłowo warto zasięgnąć rady serwisantów. W zależności od tego czy jest to oczyszczalnia biologiczna czy drenażowa, przeprowadzane są kontrole funkcjonowania ich elementów. W oczyszczalniach drenażowych zaleca się aby raz w roku przepłukać przewody drenarskie wodą pod dużym ciśnieniem.Preparaty do oczyszczalni

Oprócz czynności sprawdzających i serwisowych, należy pamiętać, aby stosować preparaty, które pomogą w prawidłowej konserwacji całego mechanizmu. Stosuje się je zarówno w początkowej fazie pracy oczyszczalni jak i w jej codziennej pracy. Używanie wszelkich biopreparatów, czyli bakterii, które rozkładają ścieki, pozwala na użytkowanie oczyszczalni bez ryzyka zatorowania przepływu w rurach, a także usprawnia pracę osadnika gnilnego, zwiększając również jego wydajność. Na rynku obecnych jest wiele preparatów, które w swoim składzie nie zawierają szkodliwych dla flory bakteryjnej oczyszczalni, składników. Nieregularne stosowanie biopreparatów czy zaniechanie może prowadzić do przeciążenia oczyszczalni.

Wśród dostępnych środków możemy wyróżnić:

  •  preparaty na rozruch
  •  bakterie, enzymy i pożywki
  • preparaty na udrażnianie syfonu
  • preparaty na rozkład kożucha

Średnio raz na dwa tygodnie należy stosować biopreparaty, które redukują powstawanie kożucha i osadu oraz wspomagają procesy oczyszczania. Dzięki stosowaniu odpowiednich preparatów zmniejsza się częstotliwość wywozu osadów, a oczyszczalnia pracuje prawidłowo. Gdy temperatura powietrza jest niska, zaleca się aby dodawać biopreparaty, które zwiększą aktywność enzymatyczną.

 

preparat na rozruch oczyszczalni - haba.pl

preparat na rozruch oczyszczalni – haba.pl

Preparaty na rozruch są stosowane przy rozruchu oraz po każdorazowym opróżnieniu biologicznej oczyszczalni ścieków. Podczas opróżniania wraz z nieczystościami zostaje usunięta naturalna flora bakteryjna, odpowiedzialna za prawidłową pracę oczyszczalni i utrzymanie równowagi biologicznej.

Efektywne bakterie służą do wspomagania oczyszczania ścieków w oczyszczalniach przydomowych i osiedlowych. Podczas stosowania tego biopreparatu zmniejsza się także ilość osadów ściekowych i następuje ich mineralizacja. Zaobserwowano również oczyszczenie urządzeń kanalizacyjnych tam, gdzie stosowany jest preparat. Oprócz preparatów używanych do kontrolowania pracy oczyszczalni, dostępne są również te, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania syfonów kuchennych i łazienkowych.

Ekologiczne tabletki do zmywarek również zaleca się wszystkim użytkownikom szamb i przydomowych oczyszczalni. Poza oczyszczeniem samego urządzenia, wpływają one na zdecydowaną poprawę warunków eksploatacji instalacji kanalizacyjnych (efekt oczyszczania) i drenaży rozsączających (efekt udrożniania). Dzięki temu zmywarka nie będzie już uciążliwa dla kanalizacji i oczyszczalni.

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Haba to producent przydomowych oczyszczalni, który od wielu lat zapewnia Klientom wysokiej jakości rozwiązania, dzięki którym możliwa jest utylizacja ścieków. To produkty wykorzystywane wyłącznie na terenach, które są pozbawione stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej. Jeżeli posiadacie taki system... więcej
To, jaką oczyszczalnię ścieków zdecydujemy się zamontować, zależy przede wszystkim od potrzeb i liczby jej użytkowników, charakteru budynku oraz ilości wytwarzanych ścieków. Duże znaczenie ma także wielkość posesji i poziom wód gruntowych. Im więcej mieszkańców ma dany budynek, tym większa... więcej
Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla środowiska i naszych finansów, to wiele osób zastanawia się w jaki sposób przygotować się do jej budowy. Myśląc o czyszczalni należy pamiętać, że zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, oczyszczalnia, której przepustowość nie... więcej
Jeżeli decydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków musimy pamiętać o kilku sprawach związanych z jej prawidłowym utrzymaniem i serwisowaniem. Niskie koszty eksploatacji, trwałość i szczelność przydomowej oczyszczalni to główne zalety tego typu przedsięwzięcia. Coraz więcej osób... więcej
Każdego roku wiele tysięcy litrów wody deszczowej, zamiast ekologicznie nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływa do kanalizacji lub zatrzymuje się na wiele tygodni w ogromnych kałużach wody. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że deszczówka może zawierać mikroorganizmy oraz rozmaite... więcej