Oczyszczalnie w hotelach i pensjonatach

Piękne górskie widoki, szum fal morza Bałtyckiego, promyki zachodzącego słońca odbijające się od tafli mazurskich jezior oraz spokojne agroturystyczne regiony, w których wypoczynek nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Wakacje w naszym kraju z pewnością nie są gorsze od tych zagranicznych, ponieważ Polska jest piękna i wie to każdy z nas. W miejscach szczególnie atrakcyjnych rozwija się infrastruktura turystyczna, powstają nowe hotele, pensjonaty oraz różnego rodzaju atrakcje, które mają na celu umilić czas gościom. Często jednak zdarza się, że na terenach turystycznych, gdzie nie ma gęstej zabudowy, brakuje systemu kanalizacji, który będzie odprowadzać ścieki.

Kiedyś jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji było szambo, jednak dziś właściciele pensjonatów i hoteli mogą skorzystać z o wiele lepszej metody. Biologiczna oczyszczalnia ścieków to recepta na problem jakim jest jest utylizacja ścieków komunalnych na terenach pozbawionych kanalizacji.

Oczyszczalnie ścieków dedykowane dla hoteli oraz pensjonatów to specjalna kategoria urządzeń, przed którymi stawia się o wiele większe wymagania niż w przypadku standardowych oczyszczalni przydomowych. Obiekty, które w sezonie turystycznym prowadzą wzmożoną działalność hotelową, gastronomiczną, jak i handlową narażone są na dużą zawartość ładunku ścieków w krótkim odstępie czasu.

Oczyszczalnia HABA RL dla HOTELU / RESTAURACJI

DWOREK RÓŻA PORAJA, BUDZIEJEWO  

Oszczędnie i bezpiecznie

Wiele oczyszczalni, które dziś montuje się w hotelach, posiada przepustowość pozwalającą obsłużyć nawet do 200 osób mieszkających na stałe bądź okresowo w hotelu. Ogromną zaletą oczyszczalni jest fakt, że działka, na której cały system ma zostać osadzony nie musi być pokaźna i zawierać określonego rodzaju gleby. Kolejnym ogromnym plusem, który z pewnością doceni każdy właściciel hotelu jest oszczędność. To o wiele niższe koszty związane z eksploatacją, niż w przypadku wywozu ścieków zgromadzonych w szambie. Procesy zachodzące w oczyszczalni są całkowicie odizolowane od otoczenia, a użyte materiały zapobiegają przedostawaniu się brzydkich zapachów.

Oczyszczalnia ścieków stosowana w hotelach i pensjonatach ma najczęściej klasyczny układ budowy. W pierwszej fazie oczyszczania ścieki trafiają do osadnika wstępnego, w którym cząstki stałe mogą łączyć się ze sobą i osadzać tworząc okresowo usuwany muł. Następnie do oczyszczania wykorzystuje się elementy ze złożem biologicznym bądź bioreaktor z osadem czynnym, dzięki którym możliwe jest wstępne oczyszczenie. Opcjonalnym rozwiązaniem jest system czerpakowy służący do skutecznego przekazywana ścieków do następnego etapu oczyszczania. Te ścieki, które przekraczają pojemność systemu czerpakowego pozostają w osadniku wstępnym.

Ostatnim już etapem jest osadnik wtórny pozwalający prawie całkowicie oczyścić ścieki. Zatrzymywane w nim zawiesiny i resztki błony biologicznej są z powrotem przepompowywane do osadnika wstępnego, skąd ponownie trafiają na złoże biologiczne. Ścieki, które są już wolne od cząstek stałych i wszelkich zanieczyszczeń, opuszczają oczyszczalnię przez rurę wylotową.

Z każdym kolejny rokiem powyższe rozwiązanie stosowane jest w coraz większej ilości hoteli oraz pensjonatów. Oczyszczania ścieków to system, w który warto zainwestować ponieważ gwarantuje on długofalowe korzyści i jest przyjazny dla środowiska.

 

Interesujący artykuł? Przeczytaj także o...

Wiele sprzętów domowych ułatwia nam wykonywanie codziennych obowiązków. Tak jest również z popularną w wielu domach zmywarką ale czy rzeczywiście warto w nią zainwestować? Mycie naczyń nigdy nie należało do przyjemnych domowych obowiązków. Przed erą nowoczesnych detergentów ludzie radzili sobie z... więcej
W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam co nieco o Haba RAIN – najtrwalszych i najbardziej ekonomicznych systemach zagospodarowywania wody deszczowej. Zbiorniki do systemów HABA RAIN produkujemy we własnym zakładzie na nowoczesnych urządzeniach do rotomouldingu, co zapewnia wysoką jakość poprzez stały... więcej
Domy z drewna, jak również drewniane domy z bali nie są już w dzisiejszych czasach przejawem luksusu, czy ekstrawagancji. To przede wszystkim nowoczesny, a co ważniejsze ekologiczny sposób na życie. Drewniane domy robią nie tylko doskonałe pierwsze wrażenie pod względem wizualnym, ale również... więcej