Czy mogę przerobić szambo na oszczyszczalnię przydomową?
Tak, istnieje możliwość zmodernizowania technicznie sprawnego, szczelnego szamba na przydomową oczyszczalnię ścieków. W praktyce oznacza to doposażenie istniejącego zbiornika o urządzenia niezbędne do biologicznego oczyszczania ścieków (takie jak np. dyfuzory czy pompy). Kluczowe jest, aby stan techniczny zbiornika był odpowiedni oraz aby lokalizacja zbiornika spełniała wymagania określone w przepisach prawa, głównie dotyczące zachowania minimalnych odległości od studni z wodą pitną, okien i drzwi budynków, granic działek sąsiednich, dróg czy ciągów pieszych.
W praktyce często wykorzystywane są istniejące szczelne zbiorniki betonowe (szamba) jako część nowej instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków, szczególnie jeśli ich stan techniczny jest dobry. Takie rozwiązanie jest uzasadnione zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, ponieważ nie wymaga ingerencji w bryłę zewnętrzną zbiornika, a jedynie jego doposażenia w odpowiedni osprzęt.
Z punktu widzenia prawa budowlanego, taka modernizacja nie zawsze wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia robót budowlanych, jednak ze względów formalnych (np. zmiana w gminnej ewidencji zbiorników), czasami może być wymagane dokonanie odpowiedniego zgłoszenia.
Podsumowując, jeżeli posiadasz szczelny, technicznie sprawny zbiornik bezodpływowy i spełnia on wymogi lokalizacyjne, możesz rozważyć jego modernizację na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jednak przed podjęciem prac należy upewnić się, że spełnione są wymogi formalno-prawne oraz techniczne dotyczące adaptacji zbiornika na oczyszczalnię.
Poniżej opinia prawna:
Nr pytania: QA1190589
Autor: Marianna Sokołowska
Pytanie:
Czy do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków można wykorzystać, jako jej część, istniejący zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe?
Kontekst:
Odpowiedź:
Nie można wykluczyć sytuacji, w której istniejący zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe będzie mógł być wykorzystany do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Każdy typ przydomowej oczyszczalni ścieków składa się co najmniej z jednego zbiornika tzw. zbiornika gnilnego, do którego trafiają ścieki bytowe bezpośrednio z instalacji kanalizacyjnej, gdzie w warunkach beztlenowych odbywa się wstępnie ich oczyszczanie. Do dalszego oczyszczania można przyjąć rozwiązanie polegające na wykorzystaniu drugiego zbiornika (zamiast drenażu rozsączającego), w którym już w warunkach tlenowych będą przebiegać dalsze procesy rozkładu. Nie ma zatem ogólnych przeciwwskazań do wykorzystania istniejącego zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, jako jednego z ww. opisanych zbiorników.
Kluczową w omawianym przypadku jest jedynie potwierdzenie prawidłowej lokalizacji przedmiotowego zbiornika, tj. zachowanie właściwych odległości określonych zwłaszcza w
rozporządzaniu
Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422)
,względem studni wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, odległości od okien i drzwi budynków czy też odległości od granicy sąsiedniej działki, drogi lub ciągu pieszego.