Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow

Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow

Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow

Modernizacja niedziałającej oczyszczalni drenażowej na bezzapachową oczyszczalnię biologiczną

Zestaw do modernizacji zamulonych oczyszczalni drenażowych - RETROFIT - jest autorskim rozwiązaniem HABA, stworzonym z myślą o ludziach oszczędnych i dbających o środowisko. Pozwala na ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków do nawadniania roślin.

Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow
Zestawy do modernizacji osadników gnilnych - RETROFIT Bio Easy Flow

Dlaczego warto zmodernizować szambo na oczyszczalnię ścieków?

Powód nr 1: Oszczędność

Rzuć okiem na poniższe zestawienie:

32100 zł w 10 lat to oszczędność średnio 3210 zł każdego roku. Na co byś przeznaczył(a) te dodatkowe pieniądze? Wakacje, edukacja dzieci, potrzebne sprzęty do domu, prezent dla kogoś ważnego...możliwości jest nieskończoność. Ta kwota może się z czasem zwiększać, ponieważ koszty wywozu nieczystości stale rosną. Na domiar złego w wielu regionach zaczyna się pojawiać problem z dostępnością firm zajmujących się usługami asenizacyjnymi.
 

Powód nr 2: Wygoda

Jeżeli cenisz sobie rozsądne gospodarowanie pieniędzmi, to z pewnością Twój czas i energia też są dla Ciebie cenne. Dzięki modernizacji nie będziesz tracił niepotrzebnie czasu i swojej uwagi na pilnowanie wywózek. Co jeszcze ważniejsze, nie będziesz musiał się stresować o to, że szambo przepełni się akurat podczas imprezy rodzinnej lub w innym najmniej oczekiwanym momencie.

Powód nr 3: Bezpieczeństwo

O tym, że szambo może stać się przyczyną śmierci tragicznie przekonała się niejedna rodzina. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu w artykule: "Zagrożenia dla zdrowia posiadaczy szamb, o których się głośno nie mówi" oraz w artykule: "Kiedy szambo może być przyczyną śmierci".

W jakich sytuacjach możliwa jest modernizacja niedziałającej oczyszczalni drenażowej ?

Funkcjonująca  od  kilku  lub  kilkunastu  lat  oczyszczalnia  drenażowa  przestaje  działać  poprawnie:  dochodzi do  utraty  drożności  układu  rozsączającego  ułożonego w gruncie, co uniemożliwia dalsze korzystania z oczyszczalni.  W  takiej  sytuacji  możliwe  jest  wykorzystanie nowoczesnej  technologii  BIO EASY FLOW.  Dzięki  jej zastosowaniu  można  zmodernizować  istniejący  zbiornik  oczyszczalni  do  biologicznej,  bezzapachowej oczyszczalni ścieków. Zamiast układu rozsączającego zamontowanego w gruncie, stosuje się nowoczesny system rozsączania ścieków oczyszczonych na poletko rozsączające lub na rabaty porośnięte krzewami i roślinami. Ścieki cechuje bardzo wysoka klarowność oraz całkowity brak zapachów, a substancje odżywcze w nich zawarte sprzyjają rozwojowi roślin.

Montaż RETROFITU - najważniejsze pytania

Czy można samodzielnie montować retrofit?

Tak. Wiele osób korzysta z tej możliwości, w razie potrzeby posiłkując się lokalnym instalatorem.

Czy montaż jest trudny?

Montaż urządzeń nie powinien sprawić problemu osobie, która ma podstawowe zdolności manualne i potrafi realizować montaż zgodnie z instrukcją, w której punkt po punkcie są opisane kolejne kroki montażu.

W jakim zbiorniku można zamontować retrofit?

Zbiornik musi być szczelny, o średnicy wlotu minimum 40 cm, z betonu lub tworzywa.

Gdzie montujemy skrzynkę techniczną?

Standardowo jest ona montowana koło zbiornika, natomiast można ją odsunąć od zbiornika, odpowiednio przedłużając przewody elektryczne  i powietrzne.

Najważniejsze korzyści systemu RETROFIT:

 •     Całkowita bezzapachowość procesu oczyszczania
 •     Bardzo szybki zwrot nakładów na modernizację zbiornika
 •     Rzadki wywóz osadu nadmiernego - nawet raz na kilka lat
 •     Możliwość wykorzystania oczyszczonych ścieków do podlewania roślin
 •     Kompleksowe podejście: projekt, produkcja, montaż, serwis, biopreparaty.

Zasada działania oczyszczalni po zmodernizowaniu:

Oczyszczalnia pracuje jako sekwencyjny reaktor porcjowy, w którym oczyszczanie  zachodzi  w  wysokoefektywnej  technologii  osadu  czynnego, a jej praca jest kontrolowana poprzez sterownik mikroprocesorowy umieszczony w  skrzynce technicznej.

Fazy pracy oczyszczalni:

 •     naprzemienne napowietrzanie,
 •     sedymentacja,
 •     odpompowanie oczyszczonych ścieków.

Zestaw do modernizacji składa się z takich elementów jak: dmuchawa, dyfuzory, rozdzielacze, system do poboru ścieków oczyszczonych, pompa i pływaki. Zastosowanie pompy pozwala odprowadzić ścieki oczyszczone w dowolne miejsce na działce bez konieczności wykonywania radykalnych zmian w zagospodarowaniu otoczenia. Zestawy BIO EASY FLOW posiadają aktualny certyfikat zgodności z PN-EN 12566-3.

Przykładowe realizacje

1. Modernizacja oczyszczalni drenażowej

Opis sytuacji:

 •     niedziałająca oczyszczalnia drenażowa w zbiorniku tworzywowym z PE o pojemności 3 m3, z podziemnym układem rozsączającym
 •     4 stałych mieszkańców
 •     lokalizacja: wieś pod Poznaniem

Oczyszczalnia drenażowa z trzema nitkami rur rozsączających pracująca ponad 12 lat, w terenie z gruntem dobrze przepuszczalnym, uległa zakolmatowaniu. Inwestor zdecydował się na wykonanie modernizacji zbiornika na w pełni biologiczną oczyszczalnię ścieków Bio Easy Fow. Rozsączanie ścieków oczyszczonych odbywa się poprzez układ Green Shower na poletko rozsączające. Zdjęcia po zakończeniu prac:

2. Modernizacja zbiornika bezodpływowego z tworzywa sztucznego

Opis sytuacji:

 •     Szambo z żywicy poliestrowej o pojemności 9000 litrów
 •     5 stałych mieszkańców
 •     lokalizacja: wieś pod Poznaniem

Szambo  tworzywowe  wykonane  z  żywic  poliestrowych w kształcie poziomego walca o pojemności 9 m3 zostało zmodernizowane do oczyszczalni biologicznej Bio Easy Flow, z zewnętrzną prostopadłościenną skrzynką wyposażoną w sterownik i dmuchawę. Układ rozsączający odprowadza ścieki oczyszczone na poletka zarośniętego krzewami i roślinami płożącymi, poprzez układ Green Shower. Poniżej zdjęcia z realizacji:

3. Modernizacja betonowego zbiornika bezodpływowego

Opis sytuacji:

 •     Szambo betonowe o pojemności 10 000 litrów
 •     4 stałych mieszkańców
 •     lokalizacja: wieś pod Poznaniem

Szambo  betonowe  prostopadłościenne  jednokomorowe o pojemności 10 m3 zostało doposażone w układ Bio Easy Flow,  z  zewnętrzną  skrzynką  wyposażoną  w  sterownik i dmuchawę. Układ rozsączający odprowadza ścieki oczyszczone do gruntu. System jest złożony z płytko ułożonych rur rozsączających DN 110 z pośrednią studzienką kontrolną. Poniżej zdjęcia po zakończeniu prac:

A co jeśli nie masz odłożonej pełnej kwoty na zakup oczyszczalni?

Spokojnie, teraz to nie problem, ponieważ zestaw do modernizacji możesz kupić na RATY o regulowanej wysokości. Zamiast płacić cyklicznie za wywóz ścieków, lepiej w to miejsce zainwestować w zakup systemu, który będzie każdego miesiąca na siebie zarabiał - już od pierwszego dnia po montażu.

Zapytaj o produkt:

tel.: 508 162 423, 519 050 549

e-mail: poczta@haba.pl

Pomoc w samodzielnym przeprowadzeniu modernizacji szamba - spokojnie dasz radę!

Chcąc samodzielnie zmodernizować szambo z systemem HABA RETROFIT, możesz liczyć na instrukcję oraz wsparcie naszego doradcy technicznego. Jeżeli masz zmysł techniczny i umiejętności typu "złota rączka", to powinieneś sobie poradzić. W razie potrzeby możesz skorzystać z pomocy lokalnego instalatora wodno-kanalizacyjnego.

Zobacz filmy z modernizacji na oczyszczalnię Bio Easy Flow - z perspektywy klientów:

Może niedługo i Ty do nich dołączysz? Niech kolejną historią będzie Twoja historia!

Akcesoria do oczyszczalni dla większej estetyki Twojego ogrodu:

Pokrywa podstawowa - Standardowa pokrywa włazu oczyszczalni, przepompowni lub separatora dostępna w kolorze zielonym lub czarnym

Pokrywa PREMIUM - Charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem dzięki płaskiej konstrukcji, oraz zwiększoną wytrzymałością na obciążenie

Pokrywa maskująca KAMELEON - Dzięki specjalnemu zagłębieniu pozwala ona na dostosowanie pokrywy do otoczenia, m.in. trawy, kamieni, kory itp. oraz ułatwia koszenie trawnika. Projekt autorstwa HABA.

Nadbudowy

Nie zawsze wiemy jaki  ostatecznie  będzie poziom gruntu na działce  po  wykonaniu ogrodu.
W naszej ofercie posiadamy zarówno nadbudowy o  stałej  wysokości,  jak  i nadbudowy teleskopowe, dzięki którym możesz zrównać pokrywę oczyszczalni z gruntem już po zakończeniu prac
ogrodniczych. Dostępne średnice i rodzaje nadbudów znajdziesz tutaj.

Neutralizator kondensatu

Urządzenie to służy do neutralizacji kwaśnego kondensatu z kotła gazowego, przed jego odprowadzeniem do oczyszczalni ścieków. Dzięki neutralizatorowi nie musisz wykonywać  oddzielnej  instalacji odprowadzającej skropliny poza oczyszczalnię.

Bakterie do oczyszczalni ścieków oraz ekologicznego domu

Jeżeli po modernizacji szamba z zestawem HABA RETROFIT będziesz chciał zaaplikować pożyteczne bakterie do swojej oczyszczalni, to znajdziesz je w naszym sklepie internetowym. Oferujemy nie tylko bakterie do oczyszczalni i szamb, ale również ekologiczne preparaty do sprzątania domu, będące zdrowymi zamiennikami zamiast agresywnej, uczulającej chemii. Dzięki holistycznemu podejściu do ekologicznego domu, bakterie w Twojej oczyszczalni będą miały optymalne warunki do życia i rozkładania substancji toksycznych zawartych w ściekach.

Zalecany zestaw biopreparatów dla oczyszczalni biologicznych:

 •         Eco9 OXY START MAXI BIO - Preparat przeznaczony do oczyszczalni biologicznych z napowietrzaniem drobnopęcherzykowym, który należy stosować po każdorazowym opróżnieniu zbiornika oczyszczalni oraz przy jej rozruchu.
 •         Eco 9 MAXI FLO - Specjalistyczny  biopreparat  przeznaczony  do  oczyszczalni biologicznych z napowietrzaniem drobnopęcherzykowym oraz zbiorników z zamontowanym retrofitem
 •         Eco9 WC GEL - Ekologiczny żel do toalet, który zastępuje agresywne i bakteriobójcze preparaty.

Uwaga: Jeżeli w chwili obecnej masz na działce szambo szczelne, to zalecanym preparatem jest EKOSEPTIK - Preparat bakterialny do szamb oraz oczyszczalni ścieków.

Przejdź do sklepu

Opinie naukowców o oczyszczalni Bio Easy Flow i współpracy z HABA:

"Kluczem  do  sukcesu  w  każdej  dziedzinie  jest człowiek. Sądzę, że kluczem do sukcesu firmy Haba jest jej założyciel Rafał Lusina, który już na samym początku oparł ją na solidnym fundamencie nauki, kreatywności i wsłuchiwania się w potrzeby użytkowników. Takie podejście szybko  zaowocowało  współpracą  z  zespołem Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Sanitacji Wsi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pod moim przewodnictwem. Efektem wspólnych działań są liczne udoskonalenia technologii oczyszczania ścieków, m. in. koryta infiltracyjne, złoża fluidalne, nowe konstrukcje osadników gnilnych, filtry włókninowe do ścieków, optymalizacja  pracy  złóż  zraszanych,  czy  też  systemy  oczyszczania ścieków mleczarskich. Zaprezentowaną przeze mnie na seminarium  w  Bucharzewie  austriacką  ideę  napowietrzania osadnika gnilnego, zespół HABA przetestował na własnej prototypowej  oczyszczalni, która  w  ten  sposób  stała  się  bezza-pachowym sekwencyjnym reaktorem biologicznym o nazwie BIO EASY FLOW.
Mam  dużą  satysfakcję,  że  należę  do  grona  współpracowników i konsultantów Rafała Lusiny, od ponad dwudziestu lat. Wspólnie mogliśmy przetestować wiele nowatorskich rozwiązań, aby móc zaproponować  nabywcom  przydomowych  oczyszczalni  ścieków sprawdzone,  konkurencyjne  instalacje.  Mam  nadzieję, że  firma Haba będzie się dalej rozwijać w podobny sposób i utrzyma wiodącą pozycję na krajowym rynku, z korzyścią dla ludzi i środowiska."

Prof. dr hab. inż. Ryszard Błażejewski,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

"Prowadzone  przeze  mnie  badania  wykazały, że bezzapachowość oczyszczalni ścieków BIO EASY FLOW wynika z intensywnego i cyklicznego napowietrzania ścieków w reaktorze. Takie rozwiązanie  zapewnia  odpowiednie  warunki do rozwoju mikroorganizmów tlenowych, które zmniejszają ładunek zanieczyszczeń w ściekach. Jest to rozwiązanie skuteczne i wygodne w eksploatacji. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że oczyszczone ścieki można z powodzeniem wykorzystać do zraszania roślin, celem ich nawodnienia. Jest to niezmiernie istotne, zwłaszcza, że grozi nam kolejna susza hydrologiczna. Wykorzystanie ścieków oczyszczonych, które zawierają azot i fosfor, jest dobrym rozwiązaniem. Należy jedynie pamiętać, aby nie nawadniać roślin przeznaczonych do spożycia (warzywa, owoce). Natomiast z powodzeniem można nawadniać trawniki, krzewy ozdobne itp."

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

"Dla naukowców z Politechniki Poznańskiej HABA RL jest przede wszystkim solidnym partnerem w opracowywaniu  i  doskonaleniu  nowych technologii oczyszczania ścieków. Jednym z owoców tej współpracy  jest  opracowanie separatora  wirowego  przez  zespół naukowy  pod  przewodnictwem dra hab. inż. Marka Ochowiaka, prof. PP. Ponadto HABA RL dostarczyła Uczelni urządzenia do celów naukowych, na których prowadzone są badania niezbędne do doskonalenia technologii oczyszczania ścieków. Kolejnym  obszarem  współpracy  z  firmą  są  badania  terenowe oczyszczalni BIO EASY FLOW, które w połączeniu z wiedzą ekspercką naukowców, pozwolą stworzyć praktyczny poradnik poświęcony dobrym praktykom przy użytkowaniu oczyszczalni ścieków. Prowadzone  wspólnie  działania  przyczyniają  się  do  edukacji i podnoszenia świadomości ekologicznej użytkowników oczyszczalni ścieków oraz wypracowania optymalnych standardów obsługi tych urządzeń."

Dr hab. inż. Izabela Kruszelnicka, Dr inż. Dobrochna Ginter-Kramarczyk
Politechnika Poznańska

Zobacz ulotkę w wersji PDF <klik>