Jeżeli Wasz dom jest zlokalizowany na terenie, który nie ma stałego dostępu do sieci kanalizacyjnej, to występując w roli właścicieli posesji, jesteście odpowiedzialni za samodzielnie zagospodarowanie wody opadowej.
Istnieje wiele rozwiązań tego problemu, jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na systemie, który w naszej opinii jest najefektywniejszy – studniach chłonnych.
Skuteczny system zagospodarowania wody deszczowej
Studnia chłonna jest to zbiornik o określonej wielkości, najczęściej zbudowany z betonowych kręgów lub polietylenu. Do studni przy pomocy specjalnej rury jest odprowadzana woda opadowa, rozsączana przez warstwę filtracyjną do warstwy gruntu przepuszczalnego. Rozwiązanie to cieszy się obecnie rosnącą popularnością ze względu na niski koszt budowy oraz wysoki poziom skuteczności działania.
Lokalizacja studni chłonnej
Budowa systemu ze studnią chłonną jest zalecana w miejscach, w których występują niesprzyjające warunki terenowe uniemożliwiające odprowadzanie wody opadowej do zbiornika wody lub rowu melioracyjnego.
Kolejnym argumentem przemawiającym za budową studni chłonnej jest struktura gruntu. Jeżeli pod zewnętrzną warstwą nieprzepuszczalną, znajduje się warstwa gruntu przepuszczalnego, to budowa studni jest uzasadniona.
Osoby, które decydują się na inwestycje w studnię chłonną, powinny wziąć pod uwagę ogólne rozporządzenia dotyczące odpowiedniego rozmieszczenia systemu na terenie posesji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, studnia chłonna powinna się znajdować w odległości nie mniejszej niż 3-5 metrów od granic działek sąsiednich oraz w odległości min. 30 metrów od najbliższej studni wodociągowej.
Aspekty prawne oraz formalności
Czy studnia chłonna wymaga formalnego zgłoszenia? Według obowiązującego prawa jest to konieczne, ponieważ studnia chłonna to system, który wprowadza wodę do gruntu na większej głębokości.
W wielu przypadkach, niezbędna jest nawet ingerencja w grunty nieprzepuszczalne, dlatego budowa studni chłonnej wymaga zgłoszenia zamiaru robót budowlanych w urzędzie miasta lub starostwie. Jeżeli po 30 dniach od złożenia wniosku, instytucja nie wyrazi zastrzeżeń, można przystąpić do budowy systemu.
Nowoczesne systemy o zwiększonej wydajności
Jak już wspomnieliśmy osoby, które zamierzają zainwestować w studnię chłonną, mogą zdecydować się na jeden z dwóch dostępnych wariantów, a mianowicie system wykonany z betonowych kręgów lub system w całości wykonany z polietylenu.
Występując w roli producenta, możemy z pełną odpowiedzialnością polecić drugie rozwiązanie. Jest ono o wiele korzystniejsze, ponieważ instalacja studni chłonnej z polietylenu jest łatwiejsza, a jej wytrzymałość znacznie większa od betonowych konstrukcji.
Oferta HABA RL obejmuje studnie chłonne wykonane z polietylenu w rozmiarze 270 litrów oraz 624 litrów. Wyposażone są one we wloty boczne oraz odlewy rotacyjne, które korzystnie wpływają na skuteczność rozsączania wody deszczowej oraz ścieków odprowadzanych z oczyszczalni biologicznych lub osadnika gnilnego.